Akadeemiline sõudelahing: TÜ seljatas TTÜ

Vahur Mäe, toimetaja   |   30. apr. 2018, 14:37

Samal nädalavahetusel Emajõe karikavõistlusega (29. aprill) peeti Tartus Eesti sõudmise üks erilisemaid võistlusi – ülikoolide vahelist tudengite kaheksapaatide matškohtumist. Sõudelahingust väljus üle mitme aasta võitjana Tartu Ülikool.

Ürituse üks kauaaegsetest kaaskorraldajatest, Urmas Hein, informeeris, et Tallinna Tehnikaülikooli kaheksapaat startis loosi tahtel jõe paremkaldalt, teisisõnu Raekoja platsi poolselt küljelt. „Starditõmbed olid tasavägised ning kui üldse, siis napilt juhtis Tartu Ülikool. Rajaosa keerulisimasse lõiku, Valgeveski kurvi jõudes, olid aga tartlased suutnud edu järk-järgult kasvatada ning kuna tallinlased tegid sõudjate keeles konna, siis kasvas tartlaste edu kahe paadi pikkuseks,“ kirjeldas Hein võistluse kujunemist.

„Nii otsustati sõidu saatus ja tartlaste ajaks fikseeriti Atlantise ees lõpujoonel 11.44,5. TTÜ jõudis pärale 12.03,6ga,“ rääkis korraldaja.

Võidukas Tartu Ülikool juubeldamas. Foto: Margus Ansu

TÜ võit kujunes magusaks, sest viimasel paaril aastal on tallinlasi saatnud konkurentide ees paari sekundiline edu.

Sinistes särkides sõudnud võitjate oktetti kuulusid Rain Laidma, Karl August Ruusalepp, Nikita Konstantinov, Martin Kivilo, Joonatan Kama, Rasmus Tensing, Joosep Laos, Johann Poolak ja roolijana traditsiooniliselt Janika Tähnas. Paatkonna keskmine kaal oli 87 kg.

Keskmiselt sama raskes Tallinna Tehnikaülikooli tiimis pingutasid Kermo Randmäe, Oskar Kuzmin, Margus Kodasma, Markus Ritson, Daniel Liik, Christofer Hillep, Andres Nõps, Ander Koppel, roolija Liisa Aunapuu.

„Kõik tartlased ja viis Tallinna poissi panid pühapäeval kaks sõitu. Aga eks võistluse 25. juubel oli ka pingutamist väärt,“ arvas Hein.

Rändkarika annetas endine sõudja Enn Pehk

Võitjatele andis omanimelise rändkarika üle omaaegne sõudja Enn Pehk, kes muuseas ka ise hetkel TTÜs studeerib.

Võistluse ajalugu on kirev: veerandsaja aasta jooksul on 16 korda omavahel võistelnud TÜ ja Eesti Maaülikool. Seis on 10-6 TÜ kasuks. Esimest korda ristati aerud 1994. aasta sügisel. Kuna Maaülikoolil pole õnnestunud viimastel aastatel võrdväärset paatkonda välja panna, on TÜ esitanud väljakutseid Tallinna koolile.

Traditsioonilise iga-aastase 4,3 kilomeetrise distantsi läbimise rekord on 11.07 ja see pärineb 2011. aastast. Toona tegid kaasa mitmed rahvusvahelise tasemega mehed.

Võistluse korraldus võtab matti legendaarsest Oxfordi ja Cambridge’i tudengite kahekspaatide duellist, mida ühe maailma vanima ja järjepidevalt toimuva üritustena korraldatakse 1829. aastast alates.