Algas spordiaasta parimate valimine

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. dets. 2020, 15:54

Eesti Olümpiakomitee avas teisipäeval “Aasta sportlane 2020” rahvahääletuse. Koroona-aastal saab oma soosikute poolt hääletada kahes kategoorias – aasta sportlane ja aasta treener. 

EOK peasekretär Siim Sukles nentis, et ebatavaline aasta nõuab tavapärasest erinevaid lahendusi. „On olnud tiitlivõistlustevaene aasta ning selleks, et tagada „Aasta sportlane 2020“ aunimetusele ja Kristjanile väärikas konkurents, otsustasime tavapärase kolme kategooria – aasta nais-, meessportlase ja võistkonna – asemel pärjata selle ühe ja ainsa – aasta sportlase,“ selgitas Sukles. Selle tiitli saajaks võib olla nii individuaalsportlane kui ka tiim. Mõlemas kategoorias saab punkte anda kolmele kandidaadile. Igast seadmest saab hääletada vaid ühe korra 20. detsembrini.

Meeste paarisaeru neljapaat (foto: Rein Kilk)

2020. aasta sportlane ja treener selgitatakse rahvahääletuse, spordiajakirjanike ja spordialaliitude hääletustulemuste liitmisel. Võrdsete lõplike punktide korral pälvib tiitli spordiajakirjanike hääletusvoorus parema koha saavutanud sportlane. Lisaks nimetatakse aasta noorsportlane, kes selgitatakse spordiajakirjanike ja spordiorganisatsioonide hääletustulemuste põhjal.  Laureaadid kuulutatakse välja 3. jaanuaril kell 19.30 telesaates „Spordiaasta Tähed 2020“, mis on eetris Kanal 2-s ja Postimehe portaalis.

Teiste seas on nominendiks Euroopa meistrivõistlustel neljanda koha saavutanud meeste paarisaeruline neljapaat koosseisus Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Jüri-Mikk Udam. Eestis on aasta sportlasi valitud juba pea 90 aastat. Esimest korda selgitati aasta sportlasi 1931. aastal, kui Eesti Spordilehe avanumbris küsiti lehelugejailt eelistusi 1930. aasta osas. Toona nimetati aasta parimaks kergejõustiklane Elmar Rähn. 1955. aastast on parimate valimine olnud traditsioon, mida on aja jooksul täiustatud: 1967. aastast valitakse eraldi aasta mees- ja naissportlast, 1969. aastal lisandus aasta võistkond ning 1988. aastast alates antakse välja aasta treeneri tiitlit.

Mullu valiti aasta meessportlaseks odaviskaja Magnus Kirt, aasta naissportlaseks freestyle-suusataja Kelly Sildaru, aasta võistkonnaks rallipaar Ott Tänak-Martin Järveoja ning aasta treeneriks Magnus Kirdi juhendajad Indrek Tustit ja Marek Vister. Läbi aegade enim Eesti aasta parima sportlase tiitleid on pälvinud Erika Salumäe, kes pälvis vahemikus 1983-1996 selle tunnustuse koguni üheksal korral.

„Aasta sportlane 2020“ valimist korraldab Eesti Olümpiakomitee. Hääletada saab siin.