Belgradi MK-etapp: eelvaade

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. mai 2012, 20:51

Reedel stardib Serbia pealinnas Belgradis I maailmakarikasarja etapiga põnevust tõotav Londoni olümpiahooaeg, mille esimesteski vaatustes etendab olulist rolli sõudemaailma koorekiht. Eesti koondis koosneb kolmest paatkonnast, neist suurimad lootused on pandud paarisaeru neljapaadile.

WRCup_logo_2012Teatavasti pole Eesti neljapaat hetkel veel olümpiale kvalifitseerumise tingimusi täitnud ning nii ootab kandidaate mai lõpus ees pingeline kvalifikatsiooniregatt, kus vaid kaks paremat tagavad ihaldatud pileti. Seega võib öelda, et esimene maailmakarika etapp annab ülitugevate konkurentidega võrdluses võimaluste kohta juba väga selgeid vihjeid.

Belgradis on veele tulemas 14 paatkonda, sealhulgas mullu Sloveenias Bledis toimunud maailmameistrivõistlustel hõbeda võitnud Saksamaa ning pronksile sõudnud Horvaatia, kusjuures mõlema neliku koosseisud on püsinud muutumatuna. Olümpiahooajaks on poolakad kokku saanud taas legendaarse, aastatel 2005 kuni 2009 tiitlivõistlustel võitmatuna püsinud kvarteti rivistuses Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michal Jelinski ja Adam Korol. Kohal on ka mullused finalistid Venemaa ja Itaalia. Finaalipretendentide seast ei saa kindlasti välja arvata alati tugevaid Tsehhi, Prantsusmaa ja Suurbritannia paatkondi.

2012_CRO_Open_M4x_Taimsoo_Endrekson_Raja_Jms_vike_pilt
Kaader Eesti olümpialootustega nelikust tänavuselt Croatian Open’ilt.
Foto: Fred Killing

Eesti meeskond koosseisus Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä teeb eelsõiduga avastardi eesti aja järgi kell 12.06, vastasteks Saksamaa, Sloveenia, Sveitš ja Ukraina. Kokku peetakse kolm eelsõitu, millest igast pääseb otse 12 parema hulka poolfinaali kolm kiiremat. Teised saavad uue võimaluse vahesõidus.

Latin ja Pajusalu stardivad ühepaatidel

Meeste ühepaadil esindab Eestit Narva sõudja Vladimir Latin, kes läheb veele mõttega saada kindlust peagi toimuva olümpiamängude kvalifikatsiooni eel. Kui traditsiooniliselt on Eesti olnud ühepaadisõudmises olümpial stabiilselt esindatud, siis hetkel veel pääse Londonisse puudub.

Latin kohtub Belgradis tõeliste autoriteetidega – kohal on stabiilsed tiitlivõistluste finalistid, rootslane Lassi Karonen ja belglane Tim Maeyens. Kaasa teevad kahekordne olümpiavõitja norralane Olaf Tufte, tituleeritud tsehh Ondrej Synek ning britt Alan Campbell, mullune Euroopa meister leedulane Mindaugas Griskonis jt.

Latin stardib kell 12.18 esimeses eelsõidus, kuhu loos andis vastasteks hiinlase Zhangi, Aserbaidžaani koondislase Yotovi, Syneki, slovakk Babac’i ning ameeriklase Jurkowski. Vaid iga sõidu võitja pääseb otse poolfinaali, teised aga leiavad end vahesõitudest.

Ka eestlanna Kaisa Pajusalu läheb tänavusele hooajale vastu olümpiaambitsiooniga, pidades Belgradi etappi Luzerni kvalifikatsiooni peaprooviks. Pajusalu vastased on tugev tsehhitar Mirka Knapkova, paaril viimasel hooajal täiskasvanute tippu jõudnud leedulanna Donata Vistartaite, rootslanna Frida Svensson jt. Pajusalu stardib kell 12.42, rivaalideks Suurbritannia, Aserbaidžaani, Sloveenia, Tsehhi ja Belgia koondislased. Koheselt lunastab koha poolfinaalis iga sõidu kaks paremat, teised jätkavad vahesõitudes.

Invakoondis teeb avastardi

Belgradi sõitsid sõudekoondislasi abistama treenerid Matti Killing ja Roman Lutoškin, alaliidu peasekretär Jaan Tults, paaditreileri juht ja fotograaf Fred Killing ning füsioterapeut Katrin Vares. Võistlushooaega alustavad ja Belgradis teeb Mihkel Klementsovi juhendamisel avastardi Eesti invakoondis – roolijaga neljapaat rivistuses Ahti Tomp, Alar Õige, Jelena Pipper ja Rea Kukk.

Olümpiamängude kvalifikatsioon toimub 20.-23. maini Sveitši sõudemekas Luzernis. II MK-etapp on kavas 25.-27. maini taas Luzernis ning viimane, kolmas etapp sõidetakse 15.-17. juunil Saksamaal Münchenis.

Kauaoodatud Londoni olümpiamängude sõuderegatt toimub 28. juulist 5. augustini.