Eesti karikas kuulub Pärnu sõudeklubile

Vahur Mäe, toimetaja   |   19. mai 2018, 22:51

Laupäeval, 19. mail Pärnus toimunud sõudmise Eesti karikavõistlused pakkusid pinget ning tõid Pärnu Sõudeklubile karikavõidu.

Eesti karikavõistlused on riigi esivõistluste järel üheks tähtsaimaks kohalikuks jõuprooviks, kuhu tavapäraselt sekkuvad ka koondisse pääseda ihkajad. Tänavune suvepealinnas toimunud võistlus algas veidi tavapäratult, kuna tõi paarisaeru kahepaatidel veele eri generatsioonide meessõudjad, kelle suureks eesmärgiks on edukas esinemine tulevastel tiitlivõistlustel. Ühes sõidus rivistusid üles nii täiskasvanud, alla 19aastaste ning alla 23aastaste vanusegruppide esindajad. Allar Raja ja Kaur Kuslapi võit kahe tuhandel meetril ajaga 6.51 polnud ehk üllatus, samuti Kaspar Taimsoo ja Sten-Erik Andresoni teine koht (6.56,8), küll aga valmistas ootamatuse vanameistrite Tõnu Endreksoni ja Andrei Jämsä neljandaks jäämine (7.10,2). Nende ette platseerusid U23 vanusegrupi koondisekoha nõudlejad Marko Laius ja Johann Poolak (7.02,7).

Karikavõistluste arvestuses jagati välja 18 medalikomplekti. Tüdrukute A klassi paarisaeru kahepaadil olid võidukad Pärnu kalevlased Jane-Riin Nõmmsalu ja Kadri Vilbaste (8.42,2). Neile järgnesid tartlannad Charlotte Pree ja Annika Nõmmik (SAK Tartu, 9.03,8) ning tallinlannad Hanna-Marie Raag ja Laura Kaasik-Aaslav (9.07,1).

Meeste roolijata kahepaadil ei leidunud vastast Tartu Ülikooli Akadeemilise spordiklubi paarile Joonatan Kamale – Rasmus Tensingule (7.35,5). Teiseks platseerusid viljandlased Handreas Karl Kivistik ja Hugo Mengel (7.49,8) ning kolmandaks Pärnu sõudeklubi mehed Elar Jaakson ja Raimo Pull (7.55).

Pärnu sõudeklubi treener Elar Jaakson (vasakul) võidukarikat peakohtunikult Jaarek Konsalt vastu võtmas (Foto: Robert Väli)

Meeste ühepaadil krooniti karikavõitjaks koondise kandidaat, Pärnu kalevlane Joosep Laos 7.44,5). Teise koha viis Nikita Konstantinov Narva (7.50,7) ja kolmas oli Laose klubikaaslane Rain Harjus (7.58,5).

Naiste paarisaeru kahepaadil näitasid mäekõrguse eduga parimat minekut pärnulannad Liisu Mitt ja Nora Küüts (8.05,3). Karem Alnek ja Maarja-Liis Salumäe Tallinna sõudeklubist võitsid tulemusega 8.47,1 teise koha. Väljaspool punktiarvestust sõudnud alla 19aastaste koondise liikmed Grete Alttoa ja Annabel Aron olid tegelikud sõidu võitjad, saades ajaks 8.04,3.

Naiste roolijata neljapaadi karikas kuulus viljandlannadele: Erli Mat, Annabrita Kalda, Ann Silvia Elmaste ning Laura Stina Kivistik finišeerusid ajaga 8.27,9. Teiseks platseerusid Pärnu kalevlannad Karoliina Turkova, Kaia-Liis Peks, Andra-Laura Meeksa ja Kristel Gustavson (8.34,3) ning kolmandaks Pärnu sõudeklubi atleedid Kristel Lusikas, Mona Küüts, Kätlin Strikholm ja Celia Vaiksaar (8.55,1).

Poiste A vanuserühma paarisaeru kahepaadil viisid võidu Tartusse Ermo Liivamägi ja Mattias Erik Tammi (7.32,6). Narva noormehed Aleksandr Ivlev ning Dmitri Poljakov pälvisid teise koha (8.03,7) ning Aron Kivilo ja Mart Päev olid resultaadiga 8.26,2 kolmandad (Pärnu SK Kalev).

Poiste roolijata kahepaadil näitasid parimat minekut viljandlased Arved Rauba ja Rainer Oras (8.07,9). Neile järgnesid Chris-Eric Laanemäe ja Jasper Pruuli (Pärnu sõudeklubi, 8.31) ja Martin Siiman ning Johannes Kasak (SAK Tartu, 9.13,2).

Kui võistluse eel justkui nagu proloogina toimunud meeste paarisaeru kahepaatide testsõit pakkus pinget ja üllatusi, oli põnev ka karikavõistluste arvestuses toimunud kaheste etteaste. Vaid mõne kümnendikuga jäid Bertty Nurme ja Martin Rahuoja (Pärnu sõudeklubi, 7.15,7) ees peale täiskasvanute koondise lävepakule jõudnud tallinlased Oskar Kuzmin ja Jüri-Mikk Udam (7.15,4). Kolmas koht kuulus Pärnu sõudeklubi duole Emil-Joosep Virkus – Kaspar Treimuth (8.38,3).

Tüdrukute A klassi ühepaadil võitis ülekaalukalt juba varem endale noortekoondise koha kindlustanud Pärnu sõudeklubi liige Greta Jaanson (8.41,1). Järgnesid tallinlannad Irena Budanova (9.05,5) ja Liisa-Marie Lääne (9.17,2).

Poiste B vanusegrupi paarisaeruduol võidutsesid Tallinna noormehed Jaan-Sander Klein ja Uku-Siim Timmusk (7.36,8). Teiseks tulid Narva poisid Ignat Gontšarov ja Gleb Forstiman (7.53,8) ja kolmandaks pärnakad Jako Martin Merimaa ning Mark Kiradi (7.55,5).

Sama vanade tüdrukute samas paadiklassis võitsid karika narvalannad Vladislava Deysner ja Uljana Safonova (8.49,3). Järgnesid kaks Pärnu Kalevi paari: teisena Isabel Padul ja Laura Kallas (9.02,6) ja kolmandana Merili Umb ning Kadi-Leen Peedimaa (10.16,1).

Naiste ühepaadil krooniti karikavõitjaks Narva sõudja Uljana Borodatšova (9.02,9) viljandlanna Kärolyn Mäesaare (9.14,5) ja Tallinna esindaja Katariina Johanna Järvsoo (9.41,9) ees.

Klubide karika võitis Pärnu sõudeklubi

Kuigi meeste roolijata neljapaatide võistlusest loodeti tänu koondislaste panusele tasavägisemat võistlust, võitis kindla eduga Pärnu sõudeklubi kvartett, kus tõmbasid olümpiamedalistid Andrei Jämsä, Tõnu Endrekson ja Jüri Jaanson. Paatkonda kuulus ka Arnold Sanglepp (6.34,3). Pärnu Kalevi nelik rivistuses Sten-Erik Anderson, Allar Raja, Marko Laius ning Johann Poolak saabus finišisse teisena (6.39,9) ning Viljandi paatkond Kaspar Taimsoo, Kaur Kuslap, Rain Laidma ja Robert Jürimaa kolmandana (6.49,9).

Poiste A klassi ühesel domineeris 7.51,6ga narvalane Nikita Gorlov. Teiseks tuli Pärnu noormees Martin Kaljuste (8.01,1) ning kolmandaks tartlane Rein Muda (8.08,6).

Meeste kergekaalu ühepaadil kuulus karikavõit narvalasele Mihail Kušteinile (7.54,1). Tartlane Elar Loot platseerus teiseks (8.00,2) ning Tallinna veteransõudja Aleksei Lipintsov kolmandaks (8.03,7).

Naiste samas paadiklassis võitis narvalanna Aleksandra Kulitskaja 9.33,3ga Tallinna sõudeklubi esindaja Merilin Saalitsa ees (10.32,1).

Naiste roolijata kahepaadil olid võidukad Pärnu kalevlannad Koidu Killing ja Helen Tinkus (8.38,4). Järgnesid vastaskalda klubi esindajad (Pärnu sõudeklubi) Merili Rohelpuu ja Tatjana Jaanson (8.45,8) ning Tallinna sõudjad Liis Rebane ja Adeele Jaanits (9.23,3).

Võistluse võtsid kokku ühe kilomeetrisel distantsil ponnistanud roolijata neljapaatide segavõistkonnad, mis moodustati põhimõttel kaks meest ja kaks naist. Esimese-teise positsiooni jagasid SAK Tartu esindused: Tanel Kliiman, Argo Normak, Sirje Rand ja Katre Pind (3.40,2) ning Indrek Salk, Urmas Hein, Piret Silm ja Marju Hein (3.44,5). Kolmandana finišeerusid Peeter Sonntak, Tiit Helmja, Rita Maier ja Ingrid Võsu Pärnu sõudeklubist (3.59,1).

Klubide arvestuses võitis ülekaaluka eduga tänavuse karika Pärnu sõudeklubi, kogudes 145 punkti. Teiseks platseerus 119 silmaga Pärnu Sõudekeskus Kalev ning kolmandaks 99 punktiga SAK Tartu. Napilt jäi poodiumikohalt välja vaid punkti vähem kogunud Tallinna sõudeklubi (98). Võistluse finišiprotokolliga saab tutvuda siin.

Ka pühapäeval, 20. mail jätkatakse Pärnus võistlemist. Siis on kavas kunagise linna spordijuhi Erich Wilhelm Seileri mälestusvõistlused. Stardiprotokollid ja muu info on leitav siit