Eesti neljapaat alustas EMi eelsõidu võitmisega

Vahur Mäe, toimetaja   |   9. apr. 2021, 17:06

Põhja-Itaalias Vareses toimuv sõudmise EM algas Eesti koondisele paljulubavalt, sest meeste paarisaeru neljapaat jõudis teise eelsõidu võitjana, seejuures päeva kolmanda ajaga otse poolfinaali.

Jüri-Mikk Udami (Tallinna SK), Allar Raja (SK Kalev), Tõnu Endreksoni (Pärnu SK) ja Kaspar Taimsoo (Viljandi SK) jaoks oli tegemist ligemale poole aastaselt võistluspausilt naasmisega ning olulise tagasiside saamisega seni tehtud tööle, mille tulemusena loodetakse mais Luzernis toimuvalt Tokyo kvalifikatsiooniregatilt olümpiapääset. Teises sõidus veel käinud Eesti alustas stardist kõige nobedamalt, kasvatas 1500 meetriks Venemaa ja Leedu ees edu mitme sekundi peale ning sai võitjana kirja 6.06,36. Järgnesid Venemaa 6.08,31 ja kolmandana 12 parema sekka poolfinaali jõudnud Leedu 6.10,23ga. Õhtusesse vahesõitu, kus selgitatakse ülejäänud kolm poolfinalisti kukkusid Sabaudia veelaagris Eesti sparringupartneriks olnud Tšehhi 6.16,99 ja Rumeenia 6.18,10ga.

Neljapaat finišeerimas eelsõidu võitjana (FOTO: Fred Killing)

Esimesest eelsõidust kvalifitseerusid mullune EM-hõbe Itaalia (6.04,55), Suurbritannia (6.07,15) ja Poola (6.07,89). Kolmandast sõidust tagasid edasipääsu valitsev Euroopa meister Holland (6.04,19), Norra (6.12,13) ja Prantsusmaa (6.14,13). Poolfinaalid on kavas laupäeva pärastlõunal.

Eesti neliku juhendajale Veikko Sinisalole ei tulnud hooaja ilus avang üllatusena. „Esialgu ei maksa põhjapanevaid järeldusi siiski teha, kuna see oli alles esimene sõit. Keskendusime tehniliselt puhtale tööle,“ märkis peatreener, kelle sõnutsi pakkus rahuldust teadmine, et Holland ja Itaalia olid aegadega üsna samal pulgal.

Meeskonna staažikaima liikme kahekordse olümpiamedalisti Endreksoni sõnul mõjus avasõit šokiteraapiana. „Startisime ju esimest korda peale pikka võistluspausi. Stardist saime üle ootuste hästi välja, ja mis peamine, paat jooksis ilusti,“ rääkis suvel 42 aastaseks saav pärnakas, kelle arvates ei maksa erinevate sõitude aegu üle tähtsustada, ent ometigi andvat see üldise taseme kohta teatud vihje. „Ilmaolud muutusid täna väga kiiresti, kuid vaatamata vastutuulele suutsime tempot hoida 37 tõmmet minutis,“ tõdes spordimees ja selgitas, et tehniline areng on kõva töö tulemus. „Oleme treeningutel puhtale ja ladusale sõidule väga palju tähelepanu pööranud: keskendunud aeru veest kättesaamisele, et paat võimalikult vabalt jookseks.“

Kahepaat avastardis (FOTO: Fred Killing)

Meeste kergekaalu paarisaeruline kahepaat (Meeskonna keskmine kaal tohib olla kuni 70 kilogrammi, V.M) rivistuses Ander Koppel (SK Kalev) ja Elar Loot (SAK Tartu) oli avasõidus  Iirimaa (6.54,75), Ukraina (7.02,77) ja Hispaania (7.08,54) järel ajaga 7.16,58 neljas, jätkates poolfinaali pürgimist vahesõidus. Seal on nende vastasteks Holland, Taani, Venemaa ja Kreeka. 12 parema sekka pääsemiseks tuleb edestada vähemalt kaht konkurenti.