Eesti noorsõudjad stardivad maailmameistrivõistlustel

Vahur Mäe, toimetaja   |   19. aug. 2016, 09:38

Äsja lõppenud Rio olümpiamängudel tõestas pronksmedali võitnud meeste neljapaat, et Eesti on jätkuvalt suur sõuderiik. Juba eeloleval nädalavahetusel saavad end noorte ja alla 23-aastaste maailmameistrivõistlustel rahvusvahelises pildis näidata meie noorsõudjad.

2016 WRJ U23 Senior Ch logo

Alla 19-aastaste ning 19-22-aastaste noorte maailmameistrivõistlused peetakse tänavu ühiselt 21.-28. augustini Hollandi maailmakuulsas sadamalinnas Rotterdamis. Teadaolevalt on taoline ühisformaat esmakordne ning peaks rahvusvahelisele sõudeliidule andma efektiivsemad võimalused spordiala avalikkusele tutvustada. Samuti peaksid ühtekokku vähenema võistluste korraldamise ning seal osalemise kuludki.

Eesti lähetas kuus paatkonda

Kahe vanusegrupi peale kokku otsustas Eesti Sõudeliidu juhatus lähetada Rotterdami kuus paatkonda. Noorte võistlusel lähevad paarisaeru kahepaadil 30 koondise seas veele vastsed Läti meistrid Rain Harjus ja Mihhail Kuštein. Nagu ikka, keskendutakse paatkondade moodustamisel pigem suurematele ning nii saavad stardiõiguse nii poiste kui ka tüdrukute paarisaeru neljapaadid.

19 paatkonna seas startiva tüdrukute kvarteti ridadesse kuuluvad Kristel Gustavson, Greta Jaanson, Leena Kattel ja Kärolyn Mäesaar ning poiste alusel 24 rivaali kõrval Ander Koppel, Tristan Lasn, Martin Rahuoja ja Margus Kodasma.

Alla 23-aastaste koondise moodustavad väikesed paadid. Andres Nöps läheb 29 atleedi seas võistlustulle kergekaalu ühepaadil ning absoluutkaalus esindab 26 riigi konkurentsis Eestit mullu Rios noorte MM-il koos Johann Poolakuga kahepaadil B finaali võitnud Marko Laius.

Vast ehk suurimad lootused on pandud paarisaeru kahepaadil startivatele Geir Suursillale ja Martin Kivilole. Mullu lõpetas Suursild koos toonase paarimehe Jüri-Mikk Udamiga  samas paadiklassis samal võistlusel 11. kohal. Veel aasta varem aga jagas pärnakas paati Joosep Laosega ja siis tuli tasuks kõrge 9. koht.

Ent paarisaeru kahepaadil on Eesti mehed võitnud ka maailmameistritiitleid. 2001. aastal Austrias Linz-Ottensheimis toimunud MM-il krooniti meistriteks Leonid Gulov ja Tõnu Endrekson. Aasta varem, siis veel Nation’s Cup’i egiidi all Taanis Kopenhaagenis toimunud jõuproovil võidutses taas Eesti paatkond – taas narvalane Gulov koos klubikaaslase Andrei Šiliniga.