Eesti sõudenelik tõusis MK-etapil marulise lõpukiirendusega hõbedale

Vahur Mäe, toimetaja   |   19. juuni 2022, 16:15

Poznanis toimunud teine MK-etapp kujunes eestlaste rõõmupeoks, sest märkimisväärse uuenduskuuri läbi teinud meeste paarisaeruline neljapaat tõusis võimsa lõpuga teiseks.

Koondise peatreeneri Veikko Sinisalo vangerdus, millega toodi olümpiamedalistide Tõnu Endreksoni (Pärnu SK) ja Allar Raja (Pärnu SK Kalev) kõrvale eessõudjaks Johann Poolak (Pärnu SK Kalev) ning number ühe peale Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia), kinnitas valitud tee õigsust, sest finaali lõpumeetritel alistati 6.00,18ga Tokyo OMi neljas Poola (6.00,44) ning jõuti märgatavalt lähemale algusmeetritest juhtinud esimese MK-etapi võitnud Hiinalegi (5.58,44). Teises pooles lõpetasid olümpiavõitja Holland (6.02,42), Šveits (6.05,85) ja Tšehhi (6.08,22).

Eesti nelik peale finaalsõitu (FOTO: Robert Väli)

Ehkki kuuendalt rajalt startinud Eesti kvartett väljus rivaalidega võrreldes stardist mõnevõrra madalama tempoga, õnnestus neil stabiilset sõitu näidates kõiki paatkondi jälgida. Viimasel 500 meetril suudeti tempotki lisada, mis tõstis nad viimase paarisaja meetriga hõbedale.

„Täna olid väga keerulised tingimused: pidevalt puhus tugev küljetuul, mis sundis meid alguses stabiilsemat ja mõnevõrra madalama tempoga sõitu otsima,“ rääkis Endrekson, arvates, et selline taktika nelikule edu tõigi.

Kahekordne olümpiamedalist arvas, et ükski võistkond MK-etapiks eriettevalmistust ei teinud, kuna kõigil on silme ees suve teises pooles toimuvad Euroopa ja maailmameistrivõistlused.

„Algus on olnud ilus, meil on paadis kõik tugevad töömehed,“ hindas vanameister, nentides, et tulevikus edu saavutamiseks on vaja kahe jalaga maa peale.

Kergekaalu paarisaeru kahepaadil end tublisti ületanud Ander Koppel (Pärnu SK Kalev) ja Elar Loot (SAK Tartu) jõudsid B-finaali, kus jäid 6.54,02ga kuuendaks, mis tagas neile kokkuvõttes 12. koha. Sõidu võitis 6.41,92ga Austria, Jaapani (6.42,88) ja Prantsusmaa (6.44,88) ees. Medalisõidus oli esimene Norra, aeg 6.21,61.

Absoluutkaalu paarisaerulisel kahepaadil esindas Eestit Kaspar Taimsoo (Viljandi SK) ja sakslasest eksmaailmameistri Stephan Krügeri tandem. Vanad sõbrad, kes karjääri lõpumeetritele jõudnuna otsivad vaheldust, tagasid koha B-finaali, kus näidati võitluslikku sõitu ja kindlustati 6.39,88ga neljas, kokkuvõttes kümnes koht.

Väikese finaali võitis 6.35,70ga Bulgaaria kahe USA duo ees, kes lõpetasid vastavalt aegadega 6.35,83 ja 6.37,17. Eestile järgnesid Ungari 6.47,10 ja Hiina 6.50,55ga. Finaalis panid konkurendid paika Horvaatia vennad Valent ja Martin Sinkovic.

MK-sarja finaaletapp on kavas 8.-10. juulini kavas Luzernis.