Eesti sõudjad Rootsi suusaradadel – Vasaloppetist

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. märts 2009, 17:46

Pühapäeval sõideti Rootsis Säleni ja Mora vahel 90 km pikkust kuninglikku klassikalist suusamaratoni – Vasaloppetit. Starti läksid mitmed sõudjad ning Eesti Sõudeliidu esindajadki.

Eesti sõuderingkonna parima tulemuse eest hoolitses mulluse paarisaeru neljapaadi esisõudja Allar Raja, kes sai ligi 15 000 osalejaga ülimaratonil ajaga 5:13,59 798. koha. Kunagine U23 kaheksapaadi maailmameister Artur Maier lõpetas ajaga 5:31,51 kohal 1307.

Elu üks raskemaid pingutusi

Mõlemad olid seda meelt, et pikk pingutus osutus kurnavamaks kui algselt oodati. „Viimasel kolmekümnel kilomeetril võitlesin kõhukrampidega ja pidin sadu taganttulijaid endast mööda laskma. See oli madin iseendaga“, kommenteeris Maier vahetult peale lõpetamist.

Ka Raja märkis, et lõpukolmandik kujunes ränkraskeks. “Kuigi andsin lõpus ridamisi kohti ära, võin rahule jääda. See oli minu esimene Vasaloppet ja tähtis oli see läbi sõita”, rääkis ühepaadiässa Lassi Karoneni kutsel Rootsis viibinud pärnakas.

Tufte hiilgav tulemus

Parima sõudja au suusarajal kaitses maailma parim ühepaadimees norralane Olaf Tufte. Viikingidemaa olümpiavõitjast raudne spordimees lõpetas koguni 82. kohaga (4:28,23), edestades paljusid Eesti tippsuusatajaidki. Tufte hea sõber ja treeningkaaslane, samuti maailma sõudeeliiti kuuluv rootslane Lassi Karonen ei jäänud kamraadist palju maha, sest sai ajaga 4:32,00 102. koha. Vasaloppeti võit läks kolmandat korda Rootsi oma mehele, Grycksbo SK-d esindavale Daniel Tynell’ile (4:10,55).

Ränkraske katsumuse võtsid ette ka kaks alaliidu juhatusse kuuluvat meest – viitsepresident Tanel Kliiman oli 2345. (5:59,37) ning tema ametikaaslane, oma esimese Vasaloppeti läbinud Mihkel Klementsov 5855. (7:28,46).