Eesti võõrustab sügisel FISA treenerite konverentsi

Vahur Mäe, toimetaja   |   16. veebr. 2013, 20:30

Käesoleval nädalavahetusel peab rahvusvaheline sõudeliit FISA Kopenhaagenis erakorralist kongressi, kus käsitletakse mitmeid ala arenguid puudutavaid teemasid. Meeldiva üllatusena selgus, et Eestil avaneb novembris võimalus võõrustada FISA treenerite konverentsi “FISA Coaches Conference 2013”.

Erakorralist kongressi peetakse kord nelja aasta tagant – aasta peale olümpiamängude toimumist. Tänavune tippkohtumine vaatab üle sõudmise võistlusreeglid ja muud regulatsioonid,  mis vastuvõtmisel koondatakse FISA Reegliraamatusse (FISA Rule Book).

Robert Vali
Eesti Sõudeliidu Kohtunike Kogu esimees Robert Väli. Foto: Eesti Sõudeliit

Nii näiteks kasutatakse juba 2013. aastal invasõudmise inglise keelse vaste „adaptive rowing“ asemel terminit „pararowing“. 

Kuigi MK-etappide korralduses ei kasutatud starditsooni 100 meetri reeglit enam paar viimast aastat, kaob regulatsioon nüüdsest üldisestki määrustikust täielikult.

Kuna sõudmine on elukestva sportimise üks musteralasid ning nõudluse ja konkurentsi tõttu on ka väga eakate vanuserühmades soov võistelda, lisatakse veterenide vanusegruppidesse klass K, ehk 85-aastased ja vanemad.

Kopenhaagenis Eesti sõudmist esindav Eesti Sõudeliidu Kohtunike Kogu esimees Robert Väli märkis, et esmakordselt saime enesele korraldada FISA tasemel rahvusvahelise treenerite seminari ning kaasusena on võimalus korraldda ka FISA kohtunike seminar ning soovijate olemasolu korral ka eksam.

„Tegemist on sõudmise treenerite  aasta tippsündmusega ning korraldusõiguse andmine meile näitab, et oleme viimaste aastate tõsise tööga sõudmise arendamisel ka kuival maal silma paistnud“, oli Väli rõõmus, et piiritagused treenerid ja ametivennad juba eeloleval sügisel Tallinnasse ala arenguid sättima tulevad.

Ühtlalisi on novembris toimuv “FISA Coaches Conference 2013” traditsiooniliseks aastalõpu ürituseks kuhu tuleb kohale nö kogu sõudmise koorekiht sh Rahvusvahelise Sõudeliidu juhtivtegelased, kes peavad ühtlasi maha ka FISA Nõukogu koosoleku ning galaõhtul autasustakse sõdemaailma parimaid.