Eestile Horvaatiast viis kulda

Vahur Mäe, toimetaja   |   14. apr. 2014, 14:03

Robert Väli, fotograaf

Läinud nädalavahetusel said Horvaatia rahvusvahelisel regatil pea kõik Eesti erinevate vanuserühmade koondistesse ihkajad tänavuse sõudehooaja tuleristsed. Tulemuste kontole  jagus nii kulda-karda kui ka tagasihoidlikumaid resultaate.

croatia open logoKahepäevane, juba aastaid rahvusvahelist huvi tekitanud jõuproov, on kujunenud sõudehooaja alguse mainekaks sündmuseks, mis annab üsna hea ettekujutuse ka tipptegijate võimalustest eelseisval sõudesuvel.

Eesti koondisse pürgijaid saatis Jaruni sõudekanalil edu, sest auhinnalaekasse koguti viis kuldmedalit. Siinkohal toob toimetus välja kõikide finaali pääsenud sportlaste tulemused.

Taimsoo ja Raja kahepaadil heas hoos

2009. aastal maailmameistrivõistlustelt paarisaeru kahepaadil pronksi võitnud kogenud Kaspar Taimsoo ja Allar Raja tegid tugeva etteaste, sest oma vanas paadiklassis võideti ajaga 6.56,69 tuntud horvaatide David Šaini ning Mario Vekici ees (6.59,32) kuldmedal.  Neist Šain on Londoni olümpiahõbe ning mulluste maailmameistrivõistluste kuldmedallist paarisaeru neljapaadil. Kolmandaks platseerusid ajaga 6.59,85 Paul ja Bernhard Sieber.

2014 CRO Open Kaspar Taimsoo M1x
Kaspar Taimsoo Jaruni kanalil

Tunnustust väärib meie neljapaadi noorem tandem: Kaur Kuslapil ning Sten-Erik Andersonil jäi poodium napilt vallutamata – aeg 7.01,58 andis tulemuseks 4. koha.

Juba samal päeval istusid pikalt Horvaatias harjutanud neljapaadimehed kokku ning võitsid 6.12,99-ga üsna tuntud Sloveenia kvarteti (Rojec, Župan, Župan, Fištravec) ees, kes sai kirja 6.20,83. Võidu kaalu vähendab teadmine, et kaasa tegigi vaid kaks nelikut.

Lisaks selgitasid Eesti tipud ühepaatidel ka omavahelise paremuse. Siin jäi peale Viljandist pärit Taimsoo, kes jõudis finaali, olles ajaga 7.13,97 kuues. Kulla tulemusega 6.42,53 võitis tituleeritud horvaat Martin Sinkovic. Järgnesid serblane Miloš Vasic 6.53,47-ga ning võitja kaaslane paarisaeru neljapaadist, Damir Martin, 6.55,08-ga.

Allar Raja ja Sten-Erik Andersoni taseme laeks jäi C-finaal, kus nad olid aegadega 7.17,28 ja 7.20,93 vastavalt teine-kolmas. Kokkuvõttes tähendas see kohti 14 ja 15. Kaur Kuslap kvalifikatsioonist paraku edasi ei pääsenud.

Atleetide juhendaja Matti Killing jäi avaetteastega rahule ning eriti kiitis ta Kaspar Taimsoo sujuvat liikumist.

„Mulle väga meeldis, kuidas liikusid kogenumad Taimsoo ja Raja kahesel, ent Taimsoo ka finaalis ühepaadil. Kaspar näitas tehniliselt oma parimate päevade minekut ja tema sõitu oli nauditav jälgida. Kiita saab ka Kuslapit-Andersoni ja vaatamata sellele, et finaalis korraks sõit ära vajus, annan hindeks tugeva nelja“, kalkuleeris Killing.

Ühepaatidel starditi treeneri hinnangul võistluspinge kruvimiseks ning nendest tulemustest ka väga palju välja lugema ei peaks.

„On ju teada-tuntud tõde, et neljapaadi kiirus ja tehnilised tarkused on hoopis teised ning üks või teine nõuab pikemaajalist keskendumist“, teadvustas Killing septsialiseerumise tagamaid.

Pajusalu ja Gulbe moodustasid kahepaadi

Hiljuti Austraalias toimunud Sydney MK-etapilt naasnud Kaisa Pajusalu oli ühepaadil finaalis ajaga 8.00,30 neljas, jäädes alla rootslannale Anna Malvina Svennungile (7.41,08), Horvaatia esindajale Marcela Milosevicile (7.44,55) ning austerlanna Lisa Farthoferile (7.53,32).

Järgmisel päeval istus Pajusalu koos tugeva lätlanna Elza Gulbega paarisaeru kahepaati ning tandem sõudis end ajaga 7.43,97 võidule. Järgnesid austerlannad Stefanie Borzacchini-Anna Berger (7.48,47) ja Anna Malvina Sennung-Britta Pivac (7.51,50).

Küsimusele Kaisa Pajusalu vormi kohta arvas juhendaja Killing, et mõni sõit on tulnud päris hea, kuid edaspidi saab võtmeküsimus olema distantsi teise poole taktikas ja tehnilistes nüanssides ning siin tööd jaguvat.

Üllatuskulla ajaga 8.57,00 tõi Eestile tütarlaste B-klassis startinud Viljandi sõudja Kärolyn Mäesaar, kellele järgnesid Horvaatia neiud Ivana Jukovic (9.00,65) ning Jovana Stanivuk (9.05,07).

2014 CRO Open Kärolyn Mäesaar Foto Robert Väli
Viljandlanna Kärolyn Mäesaar poodiumil

Südilt esinesid neidude paarisaeru kahepaadil viljandlannad Krete Koovit ja Erli Mat, kes olid tulemusega 7.49,23 horvaatlannade Mia Drukleci-Teuta Stojakovici järel (7.43,05) teised. Kolmandaks platseerusid 7.50,41-ga sloveenitarid Andreja Kekic-Tinka Kersikca.

Lisaks kogunes Erli Mati kontole veel teinegi poodiumikoht, sest neidude ühepaadil võitis ta ajaga 8.21,49 Horvaatia esindaja Ljiljana Jošici (8.06,77) ja Helene Schönthaleri (8.21,49) järel pronksmedali.

U23 tütarlaste ühepaadil oli Marliis Reinkort resultaadiga 8.06,58 neljas ning Kristel Tohu ajaga 8.24,24 kuues. Sõidu võitis 7.50,11-ga Elza Gulbe Lätist.

Alla 23-aastaste meesjuunioride vanuserühma roolijata kahepaadil jõudsid finaali nii Oskar Kuzmin-Arnold Sanglepp kui ka Karl Koppel-Martin Laius.  Aegadeks saadi vastavalt 8.14,31 ja 8.34,62, mis andsid 5. ja 6. koha. Võit kuulus tulemusega 7.48,97 Türgi paarile Rafail-Cansi.

Naisjuunioride kahepaadil võitsid ajaga 8.01,21 hõbemedali pärnulannad Anette Steinberg ja Jessika Scholz.

Poiste B-vanuserühma arvestuses näitas tulemuslikku sõitu Markus Toom, saavutades ajaga 9.10,32 4. koha.  Võitjaks krooniti 8.46,59-ga sloveen Nik Krebs.

Meeldivalt üllatas Eesti naistudengite kaheksapaat. Oktett koosseisus Anette Steinberg, Kristel Tohu, Nele Küüts, Jessika Scholz, Helena Sakkarias, Miina Kask, Marliis Reinkort, Mari Kodasmaa ning Eelika Naarits tuli ajaga 7.20,47 kuldmedalile.