EM Brandenburgis: neljapaat krooniti Euroopa meistriks

Vahur Mäe, toimetaja   |   8. mai 2016, 14:08

Eesti paarisaeru neljapaat tegi täna Brandenburgis Saksamaal ajalugu, võites taas Euroopa meistritiitli.

2016 ERCHKaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä pääsesid finaali laupäeval vahesõidu võitmisega. Seejärel mainis peatreener Matti Killing, et ka kui finaalis sõit sama hästi klapib, tähendab minek ka väga head tulemust. Nii ka pühapäeval läks.

Keerulistes ja tuulistes oludes sõidetud finaali asus kõigepealt juhtima seni Rio olümpiapiletita Venemaa, järgnemas Eesti, Leedu, mullune maailma esinumber Saksamaa, Suurbritannia ning Ukraina. Tõeliselt põnevaks läks viimasel viiesajal meetril, sest siis tõestas meie nelik, et rasked olud on nende leib ning asus venelaste ees liidriks. Eesti finišispurt oli maruline ning see tagas ajaga 6.29,82 ihaldatud meistritiitli. Venemaast pääses mööda ka eelmise aasta maailmameistrivõistlustel finaalis sõudnud Leedu (6.31,98) ning seejärel finišeerus kurnatud Venemaa kvartett (6.32,27). Üllatuslikult tahaplaanile jäid eelmise aasta MM-kuld Saksamaa (6.37,97), hõbe Suurbritannia (6.39,27) ning 2014. aasta Euroopa –ja maailmameister Ukraina.

2016 M4x EUR meister foto Rein Kilk
Eesti esiplaanil, taamal Leedu ja Venemaa

Eesti meeste treener Killing arvas, et tiitli tagas rasketes oludes konkurentidest vähem eksimine ning muutma jäetud paadi seadistus: „Meile tänased olud sobisid. Samas kui Saksamaa ja Venemaa eksisid palju, lasime meie sisse vähem vigu ning suutsime sõitu kontrollida. Ka ei kohandanud me vastupidiselt paljudele teistele tormiolude jaoks vastavaks paadi seadistust ning jätsime kronsteinide kõrgused paika. Nii oli väiksem tuuletakistus, mis andis ka edumaad“.

Lisaks teadis Killing sõidupildi ja meeste konditsiooni taustal öelda, et ka edenemise varu jäi veel sisse.

2016 EM M4x EUR meister finiš Foto Rein Kilk
Võidukas finiš

Paatkonna vanim liige, Tõnu Endrekson, kirjeldas finaali samuti kui tuulist ja tormist: „Sõudsime kõige puhtamalt, aga saime kõvasti lainet. Andrei (Andrei Jämsä – VM) võib rääkida, et ta oli läbimärg“.

Viimati võitis Eesti neljapaat vana maailma tiitlivõistlused Londoni olümpiamängude hooajal Vareses Itaalias. Täpselt samas koosseisus sõudnud meestele järgnesid toona Ukraina ja Sloveenia.

Kullamehed saabuvad kodumaale läbi Riia. Lend Riiga saabub täna hilisõhtul kell 22.25. Sealt edasi jätkatakse teekonda koju bussiga.