EM: Eesti paatkonnad vahesõitudes kahvatud

Vahur Mäe, toimetaja   |   30. mai 2014, 17:28

Foto: Fred Killing

Serbia pealinnas Belgradis täna startinud Euroopa meistrivõistlustel on Eesti sõudjatel olnud pikk ja raske tööpäev. Vaid laupäeval vahesõidus startiv neljapaat võis õhtul kergemini hingata, saades koormust hajutada.  Ülejäänud paatkonnad jätkasid vahesõitudes, kus selgus valus tõde – poolfinaali uks jäi lukku.

2014 ERCh BelgradVäga kõrgetasemelisel jõuproovil on kohal pea kogu Vana Maailma eliit, sealhulgas eelmisel aastal maailmameistrivõistlustel medaleid võitnud koosseisud.

Hommikul Eesti paarisaeru neljapaadi südikat, treener Matti Killingu sõnul küll veidi konarlikku sõitu näinuna võib arvata, et finaalipääset ihkava neliku kokkusõit muutub sujuvamaks ning vahe eelsõitude liidritega väheneb.

Küll aga on teiste koondislaste tagasihoidlike etteastete taustal põhjust muretsemiseks. Nii ei näe poolfinalistide seas ei Andrei Jämsät-Tõnu Endreksoni, vähemalt B finaali mõtetega Belgradi läinud Kaisa Pajusalut aga ka mitte Vladimir Latinit.

2014 EM M2x vahesõit Foto Fred Killing

Meeste paarisaeruduo poolfinaali pürgimine selgitas välja tõe – Andrei Jämsäl ning Tõnu Endreksonil sedakorda jaksu parimate seas heidelda pole. 6.35,51ga neljandaks platseerunud eestlased kaotasid Serbiale (Marijanovic-Filipovic, 6.27,86), Rumeeniale (Prundeanu-Mariuc, 6.29,07) ning ka Austriale (Hirtzberger-Franek, 6.32,79). Eestist tahapoole jäid tulemusega 6.40,86 sloveenid Fistravec-Rojec.

Mis saab edasi? Homme hommikul ootab Jämsät-Endreksoni C/D poolfinaal, kus selguvad kohtadele 13-18 võistlema hakkajad ehk C finaali pääsejad ning nõrgima finaali – D finaali koosseis.

Ühepaadisõudjad lahutab tippudega palju vaba vett

Ka Vladimir Latin ja Kaisa Pajusalu ebaõnnestusid poolfinaale silmas pidades. Lisaks hommikustele eelsõitudele olid õhtupoolikul programmis poolfinaali pääsmeid jagavad vahesõidud, ent Eesti sõudjad edu nautida ei saanud.

2014 EM Vladimir Latin vahesõidus foto Fred Killing

Latin oli omas vahesõidus ajaga 7.25,55 neljas, kaotades tippstandardeid võrreldes ka nö teise ešeloni meestele: võitis Iisraeli atleet Fridman (7.04,71), järgnesid soomlane Ven (7.05,03) ning slovakk Babac (7.23,88).

Homme hommikupoolikul toimuvates C/D poolfinaalis selgub, kas narvalane pääseb kiiremasse seltskonda C finaali või jääb nõrgimasse sõitu.

Mullu tervisemuredega hädas olnud Kaisa Pajusalu on saanud viimasel ajal usinalt treeninda, sh maakera kuklapoolel Uus-Meremaal sealse tippseltskonnaga. Nii ongi käimasolev EM parajaks vormiprooviks, sest kohal on muljetavaldav tipptegijate ring.

Pajusalu sõudis äsja vahesõidus, kus selgusid poolfinalistid. Ka temal edukaimate sekka asja pole ning leppida tuleb laupäeval kell 16.42 toimuva C finaaliga. Vahesõidu võitis iirlanna Puspure (7.43,41), kellele järgnesid 7.46,03ga taanlanna Jakobsen, Läti esindaja Gulbe (7.46,75) ning bulgaarlanna Rusinova (7.48,05). Pajusalu finišeerus 7.53,49ga viiendal ning norralanna Gjoertz kuuendana 7.58,91ga.

2014 EM Kaisa Pajusalu vahesõidus foto Fred Killing

Koondise mänedžer Jaan Tults lootnuks sportlastelt enamat ning möönis, et hetkeseisud eriti päikeselised pole.

„Lootsin, et aprillis Itaalias Piedilucos Jämsä ja Endreksoni ebaõnnestumine oli juhus ning nad tulevad august välja, kuid võta näpust. Mehed on väga kõvasti vaeva näinud – laagrites rüganud, püsinud raskete treeningute kõrval tugeva tervise juures, saanud taustajõududelt igakülgset abi, kuid tulemus on nigel“, muretses Tults.

Kaisa Pajusalu juhendaja Matti Killing jäi hoolealuse paraneva vormiga rahule.

„Kui eelsõidus jäin Kaisaga esimese 750 meetriga rahule, siis nüüd kestis ta poole rohkem. Sõit on muutunud sujuvamaks ning paaditunnetus on märgatavalt paranenud“, vaagis Killing ning uskus, et hooaja teises pooles, näiteks maailmameistrivõistlustel, on õpilase minek juba teisest puust.