EM: neljapaat B-finaali, kahepaat lõpetas võistlemise

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. aug. 2018, 17:45

Šotimaal toimuvatel sõudmise Euroopa meistrivõistlustel on saanud selgeks, et Eesti paarisaeru kahe- ega neljapaatki tänavu finaalis ei sõua.

Mullugi samas koosseisus Vana Maailma tiitlivõistlusi väisanud paarisaerukvartett näitas tänavu samal võistlusel taas, et medalisõit neile jõukohane pole. Nelik koosseisus Kaur Kuslap, Allar Raja, Sten-Erik Anderson ning Kaspar Taimsoo üritasid Glasgow’s reedel toimunud vahesõidu kaudu A-finaali jõuda, kuid tulutult. Meeskond lõpetas 6.01,17ga viimasel, viiendal kohal, tagapool Leedust (5.45,31), Ukrainast (5.45,73), Venemaast (5.49,00) ja Prantsusmaast (5.56,54). Juba eelsõidust finaali liikunud Suurbritannia, Hollandi, Itaalia ja Poola nelikute kõrvale pürgisid seega medalisõitu taas oma sõitu leidvad leedulased ning ukrainlased. Lisaks Eestile stardivad laupäeval kell 12 algavas B-finaalis Venemaa ja Prantsusmaa. Ka eelmisel aastal Racices Tšehhis toimunud Euroopa meistrivõistlustel osales Eesti nelik B-finaalis, mille võitis. Kui toona tegi sõidus kaasa kuus kvartetti, siis tänavu on neid poole vähem.

Eesti neljapaat finaliste selgitanud vahesõidus (foto: Fred Killing)

„Koostööd pole me siiani paika saanud. Välise vaatluse puhul justkui pole silmale miskit häirivat, aga see paat ei liigu. Oleme harjunud, et kui kokku tuleme, saame paadi alati jooksma, aga siin mitte,“ rääkis peatreener Matti Killing võistluse järgselt ning arvas, et erinevate koolkondade ja koosseisude stiilid tulevad esile, mistõttu sünergiat ei tekkinud.

„Septembris toimuvatel maailmameistrivõistlustel kavandame startida siiski eelmise aasta medalikoosseisuga,“ avaldas juhendaja ja kinnitas, et teeb alaliidu juhatusele ettepaneku mehitada paat Taimsoo, Raja, Kuslapi ning EM-ist kõrvale jäänud Tõnu Endreksoniga.

Laos ja Udam lõpetasid võistlemise

Eesti paarisaeruline kahepaat rivistuses Joosep Laos ja Jüri-Mikk Udam lõpetasid oma võistluse poolfinaliste selgitanud vahesõidus, sest olid ajaga 6.33,43 viimased. Kuna võistkondi on nendel tiitlivõistlustel kokku 13, siis eraldi C-finaali ei toimu, mis tähendab, et ka üldkokkuvõttes on Eesti duo 13nes.

Laos ja Udam reedeses vahesõidus (foto: Fred Killing)

Vahesõidust liikusid poolfinaali kolm kiiremat, kelleks osutusid Kreeka (6.26,92), Norra (6.30,60) ja Serbia (6.31,73). Poolfinaalid on kavas laupäeval. Neist esimeses Eesti aja järgi kell 12.24 stardivad Kreeka, Šveits, Poola, Suurbritannia, Saksamaa ja Serbia ning teises kell 12.30 Norra, Holland, Rumeenia, Prantsusmaa, Itaalia ja Belgia.

„Meie jaoks sai otsustavaks kolmas distantsiveerand. Kui konkurendid eest ära lasta, siis reeglina on hea kohtki läinud. Poisid tegid küll lõpuosa tõusvalt, aga sellest jäi vajaka,“ hindas Killing Eesti paari vahesõidu etteastet.

Matti Killing peab tõenäoliseks, et MM-ile lähetatakse lisaks neljasele kahepaatki, aga millises koosseisus, on alles selgumisel. „Kaalume erinevate meeste vahel. Ka Andrei (Andrei Jämsä-VM) paati toomisele mõtlen tõsiselt. Võtame kodus mõtlemisaja ja otsustame,“ rääkis treener tulevikuplaanidest.

Järele jäänud sõitudele on spordihuvilistel võimalik kaasa elada Tallinna TV vahendusel. Laupäevane otselülitus on kavas kell 14.15 ning pühapäeval kell 13.45.