EM Poznanis: neljapaat jätkab B finaalis

Vahur Mäe, toimetaja   |   30. mai 2015, 10:59

Foto: Fred Killing

Laupäev, 30. mai, on Poznanis toimuvate Euroopa meistrivõistluste poolfinaalide päralt. Paraku saame Eesti sõudjate ponnistuste taustal tõdeda, et nii meie paarisaeru kahe- kui ka neljapaati lahutab tipust hetkel ehk rohkem kui spordisõber ja alaliit oodanuks.

2015 ERCh Poznan logoNeljapaat koosseisus Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Sten-Erik Anderson ja Allar Raja on ühiselt suure eesmärgi – olümpiapääsme lunastamise – poole liikunud selle aasta algusest. Suve lõpuks on vajalik jõuda vormi, mis tagaks neile Prantsusmaal toimuvatel maailmameistrivõistlustel vähemalt 9. koha, sest siis pääsetakse kindlalt järgmisel aastal Rios toimuvatele olümpiamängudele ega pea närvesööval kvalifikatsiooniregatil riskeerima. Just MM-i silmas pidades on Euroopa meistrivõistlused erilise tähtsusega, sest kõik suured sõuderiigid testivad koondise kandidaate ning tippvorm on tõenäoliselt ajastatud ka hooaja alguseks.

2015 EM Poznan 4x eelsõit Fred Killing
Nelik Poznanis eelsõidus

Mõnevõrra teeb neliku hetkeseis murelikuks, sest reedel toimunud vahesõidus piirduti väga tagasihoidliku esitusega. Finaalilootust 4. kohaga kulmineerunud eelsõit siiski ei kustutanud, sest uus võimalus anti veel laupäevases vahesõidus. Finaali pääsemiseks vajanuks paatkond vähemalt 2. kohta. Paraku olid 5.44,22ga lõpetanud Saksamaa ning teise finaalikoha kindlustanud mullune Euroopa ja maailmameister Ukraina (5.44,93) kõvemast puust. Kaspar Taimsoo poolt juhitud kvartett tegi küll palju parema soorituse kui esimesel päeval, kuid tulemus 5.46,21 jättis nad B finaali koos viimasena lõpetanud Prantsusmaa (5.49,51) ning esimesest vahesõidust tulevate Norra ja Šveitšiga.

Eesti koosseisu kogenuim, Tõnu Endrekeson, kõrvutas eel- ja vahesõitu ning kinnitas, et esimeses sõidus ei klappinud miski. Seevastu teine etteaste oli juba märksa parem. Küll arvas olümpiahõbe, et esimesel tuhandel meetril pidanuks äkilisemalt alustama.

„Lubasime Saksamaa ja Ukraina liiga palju eest ära. Sellise tuulega aga enam kaotust tagasi ei suutnud teha. Kuigi koht B finaalis rahuldust ei paku, ei olnud meie kaotus parimatele ärevakstegevalt suur“, arvas Endrekson.

B finaal sõidetakse pühapäeval Eesti aja järgi kell 10.40. Finaalsõit rivistuses Poola, Venemaa, Suurbritannia, Leedu, Saksamaa ja Ukraina stardib kell 13.48. Kõik koondised, välja arvatud Leedu, olid ka mullused finalistid. Toona osales finaalsõidus ka 6. kohaga lõpetanud Eesti nelik.

Paarisaeru kahepaat koosseisus Andrei Jämsä ja Kaur Kuslap pidid reedel tegema kaks sõitu. Esmalt jäädi vahesõidus vaid mõne sajandikuga Bulgaaria järel poolfinaalist välja ning seejärel prooviti uuesti pääset lunastada vahesõidus. Kahe sõidu vahele jäi vaid 3 tundi ning taastumata atleetidel ei õnnestunud enamat C/D poolfinaalist, kust pidi selgitamata C-finalistid. Kuna aga Aserbaidžaan ja Austria loobusid, toimub kohe stardiga kell 13.55 C finaal. Eesti meeste vastasteks on Hispaania, Poola, Iisrael, Sloveenia ja Valgevene.