EM: sõudenelik võitleb pühapäeval seitsmenda koha eest

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. juuni 2019, 17:27

Sõudmise Euroopa meistrivõistlustel startinud meeste paarisaeruline neljapaat osaleb pühapäeval B finaalis, kahepaadi laeks jääb C finaal.

Teise võistluspäeva õhtupoolikul sai selgeks, et Šveitsi sõudmise Mekas Luzernis toimuvatel Euroopa esivõistlustel ükski Eesti paatkond finaalis ei sõua. Peale avapäeva püsis lootus, et vahesõidu võiduga poolfinaali pääsenud neljapaadil jagub särtsu veelgi paremasse hoogu minna, ent laupäeval peetud poolfinaal tõi teadmise, et maailma paremik on hetkel silmapiiri taga. Esimeses poolfinaalis kuuendalt rajalt startinud Jüri-Mikk Udam, Sten-Erik Anderson, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo edestasid 5.57,33ga vaid Šveitsi noort nelikut (6.19,33). Sõidu võitis tervet 2000 meetri distantsi ohjanud Holland (5.41,18), järgnesid valitsev maailmameister Itaalia (5.44,27) ning võimsa finišikiirendusega Poola eest viimase finaalikoha napsanud Norra (5.45,36). Väärib märkimist, et norralaste paatkonna eessõudjaks on 43aastane kahekordne olümpiavõitja Olaf Tufte. Viimasel distantsiveerandil kustunud Poola sai ajaks 5.47,49 ning sõuab koos Eesti ja Šveitsiga pühapäeval kell 10.50 startivas B finaalis (kohad 7-12). Teisest poolfinaalist jõudsid finaali Suurbritannia (5.47,07), Saksamaa (5.48,11) ja Ukraina (5.49,31). B finaali jäid Venemaa (5.50,72), Prantsusmaa (5.56,14) ja Leedu (5.57,43).

Eesti sõudekvartett Šveitsis; Udam (vasakult), Anderson, Endrekson ja Taimsoo (foto: Fred Killing)

Sõitu jälginud peatreener Matti Killing pidas neliku etteastet konarlikuks ja ebastabiilseks. „Tehniline koostöö kippus alt vedama ning startki jäi hellaks. Ilmselt mõtleme liialt distantsi peale ette ega julge kohe vajutada. Mehed on võistluse jooksul näidanud erineva klassiga sõite. A finaalist me ei unistanudki, samas kogeme, et tasemevahe liidritega on suur,“ hindas Killing.

Eesti paarisaeru kahepaat koosseisus Allar Raja ja Kaur Kuslap osales hommikul C/D poolfinaalis, kust ponnistas 6.43,96ga C finaali. Järgnes samasse sõitu pääsenud Venemaa (6.48,66) ning D finaali kukkunud Bulgaaria (7.07,49). Juba sama päeva õhtupoolikul toimunud  C finaali võitis Kreeka (6.21,89) Venemaa (6.23,6) ja Eesti (6.27,04) ees. Järgnesid Ukraina (6.30,22) ja Tšehhi (6.38,82). Üldarvestuses tähendas tulemus Raja-Kuslapi duole 19 paatkonna konkurentsis 15ndat positsiooni.

„Hommikune sõit oli täitsa hea, kuid C finaalis häiris ebaühtlane tõukemoment tervet sõitu. Kui sa ikka esimese 500 meetri pealt kaotad mitmeid sekundeid, siis on palju loota, et suudad need hiljem tagasi võtta,“ arvas Matti Killing.

Finaalid Rotseel sõidetakse pühapäeval, 2. juunil. Võistluste otseülekannet näitab veebisait www.worldrowing.com.