EM: stardis viis Eesti paatkonda

Vahur Mäe, toimetaja   |   16. sept. 2009, 00:00
Kui äsja võisime avaldada heameelt, et Allar Raja ja Kaspar Taimsoo tõid Eestile maailmameistrivõistlustelt paarisaeru kahepaadil pronksmedali, siis eeloleval nädalavahetuselgi on ootused kõrgeks kruvitud, sest Valgevene linnakeses Brestis stardivad Vana maailma tiitlivõistlused.
738
Euroopa meistrivõistlustel esindab Eestit viis paatkonda. Meie lipulaevaks on taas Matti Killingu juhendamisel startiv pronksine MM-duo. Vastaseid on kümme, sh. väga tugevad Venemaa, Shveitsi ja Serbia paatkonnad.
730
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kahepaatide eelsõidud stardivad eeloleval reedel eesti aja järgi kell 10.18. Meie kahese võimalused võidelda medali eest on väga head. MM-ile järgnenud oluline pingelangus ning Allar Raja kerge külmetushaigus, mille ta sai Jüri Jaansoni Kahe Silla jooksul võisteldes, loodetavasti ei sega tipptulemuse rihtimist.
Brest_BLR_rowing_course
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

EM-areen Brestis                                        Foto:   worldrowing.com


Tuletagem meelde, et 2008. aastal tõid Kaspar Taimsoo ja Vladimir Latin Eestisse kahepaadi EM-hõbeda, kaotades napilt prantslastele Julien Despres’le ning Julien Bahain’ile.
Ka Eesti naiste paarisaeru kahepaat teeb EMil etteaste. Hiljuti edukalt ühepaadil MM-võistluse seljataha jätnud Kaisa Pajusalu on kokku istunud Sille Vaiksaarega ning kümne konkurentpaatkonna vastu üritatakse pääseda finaali. Kindlad medalinõudlejad on tsehhitarid Jitka ja Lenka Antsonova ning Saksamaa duett Julia Lepke ning Carina Baer.
MMil edulootusega startinud meeste paarisaeru neljapaat, kus sõuavad Andrei Jämsä, Tõnu Endrekson, Igor Kuzmin ning Vladimir Latin, on kuuldavasti saanud paadi nüüdseks oluliselt paremini liikuma ja nii loodetakse neiltki finaali pääsu.
Neljapaatide stardirivistusest leiab tõeliselt tugevad tegijad – Sloveenia, Belgia, Saksamaa, Itaalia, Venemaa, Valgevene, Poola (koosseis, mis MMil ei startinud) jt.
Meenutagem, et mullu võitis Eesti kvartett EM-kulla, toona tegid lisaks Endreksonile ja Jämsäle kaasa nüüd kahesel startiv Raja ning tänaseks juba võistlushooaja lõpetanud Jüri Jaanson.
Kaheksapaat 2007. aasta kullarivistuses
Euroopa meistrivõistlustel on võimalik kaasa elada ka meie 2007. aastal U23 MM-kulla võitnud kahekspaadile. Ehk siis koosseis, v.a roolimees (nüüd kuulub Nikita Lunini asemel võistkonda Siim Schvede), on täpselt sama – Andrus Sabiin, Artur Maier, Jaan Laos, Alvar Räägel, Martin Absalon, Sten Villmann, Alo Kuslap ja Rauno Talisoo. Koos Eesti oktetiga on kaheksapaate veele tulemas üheksa, eriti tasub tähelepanu pöörata kindlale kullasoosikule Prantsusmaale, kelle võistkonnas teevad kaasa sellised kuulsused nagu Julien Despres, Adrien Hardy, Pierre-Jean Peltier, Jean-Baptiste Maqcuet jt.
735
Mida suudab 18 konkurendi vastu ühepaadil kaasa tegev Valeri Prosvirnin, selgub reedeses eelsõidus. Kullafavoriitideks on austerlane Ralph Kreibich, leedulane Mindaugas Griskonis, kreeklane Ioannis Christou ning Bulgaariat esindav Aleksandar Aleksandrov.