EOK alustas spordiaasta parimate valimist

Vahur Mäe, toimetaja   |   19. nov. 2009, 00:00

Eesti Olümpiakomitee on alustanud traditsioonilist aastalõpuprotseduuri – parimate sportlaste, treenerite ja alaliitude valimist. Alates Ateena olümpiast on sõudjatel parimate sekka alati asja olnud, nii ka tänavu.

Parimad selgitatakse välja rahvahääletuse, spordiajakirjanike ning spordiliitude valiku tulemusena. Rahva arvamust oodatakse 16. detsembrini Eesti Olümpiakomitee koduleheküljel www.eok.ee .

745

Sõudjaid pole nominendiks välja pakkuda vaid Aasta Meessportlase kategoorias. Naiste konkurentsis on U23 MM-hõbe Kaisa Pajusalu. Paarisaeru kahepaadil MM-pronksi ja EM-kulla võitnud Allar Raja ja Kaspar Taimsoo on tõenäoline Aasta Võistkonna tandem, nende treener Matti Killing pakub teiste alade tegijatele konkurentsi juhendajate (Aasta Treener) seltskonnas.

Võistkondade kategoorias figureerib ka EMil napilt medalita jäänud kaheksapaat koosseisus Andrus Sabiin, Jaan Laos, Alvar Räägel, Artur Maier, Sten Villmann, Martin Absalon, Alo Kuslap, Rauno Talisoo ning roolimees Siim Schvede.

Aasta sportlased kuulutatakse välja 26.  detsembril Nokia Kontserdimajas toimuval galaõhtul “Spordiaasta Tähed 2009”. Eesti Televisioon teeb üritusest otseülekande.

Eesti parimate sportlaste valimine sai alguse enam kui pool sajandit tagasi. Esimeseks aasta sportlaseks kuulutati 1955. aastal Johannes Kotkase ja Paul Kerese ees kuulitõukaja Feliks Pirts. Esimese naisena sai auväärse tiitli 1957. aastal ujuja Ulvi Voog.

Aasta võistkond valiti esmakordselt 1969. aastal. Parimaks osutus “Kalevi” korvpallimeeskond.

Edukaim aasta naissportlane on olnud Erika Salumäe, kes on tiitli pälvinud üheksal korral. Talle järgneb seitsme tiitliga Kristina Šmigun-Vähi. Meeste arvestuses on viis korda aasta sportlaseks valitud Jaan Talts ja Aavo Pikkuus, neile järgneb nelja tiitliga Andrus Veerpalu. Treeneritest on edukaim Mati Alaver, kes valitud aasta treeneriks neljal korral.

2008. aastal pälvisid Kristjani-auhinna Kaia Kanepi ning Gerd Kanter, aasta võistkonnaks pärjati  Tõnu Endrekson ja Jüri Jaanson. Aasta treeneri trofee võitis Vesteinn Hafsteinsson.