Esimene sõudevõistlus Aidu sõudekanalil

Robert Väli   |   13. aug. 2014, 15:56

Robert Väli, Sõudeliidu peasekretär

Läinud nädalavahetusel (09.08.2014) korraldasid Sihtasutus Aidu Veespordikeskus ja Aidu Spordiklubi Aidu Cup veespordiürituse ja Aidu veematka, mille raames osalesid ka akadeemilised roolijata üksikaerulised neljapaadid ning lisaks neile tuli esimest akadeemilise sõudmise rajarekordit püstitama ka maailma eliiti kuuluv paarisaeruline neljapaat. Roolijata neljastel osalesid teiste hulgas ka 2007.aasta U23 maailmameistrid kaheksapaadil. 

Aidu sõudekanal kaevati valmis 13 kuuga ja nö sarikapidu toimus eelmise aasta 31.augustil. Prognoositav veega täitumine pidi toimuma käesoleva aasta lõpul kuid loodus on olnud armuline ning kanali maksimaalne veetase oli käes juba selle aasta alguses, seetõttu oli Aidu Cup’i korraldamine sellel aastal üsna ootamatult sülle kukkunud võimalus ning seetõttu on loomulik, et sõudestaadion kui selline ei ole veel oma täisvarustuses. Siiski, kahekilomeetrine sõudekanal on meie riigis lõpuks olemas ja esimene veeproov “akadeemikute” poolt tehtud, mille eest korraldajate poolt suur tänu asjaosalistele, et nad suutsid väikesele etteteatamisajale vaatamata siiski kohale tulla.

Aidu rowing course 2013 july
Aidu sõudekanal 2013 aasta juulis, helikopterilt pildistatuna.
Kaevatud oli ca 1800 m. Start on parempoolses otsas. Foto: Aidu VSK arhiiv
*
201406 Aidu kanal copy
Aidu sõudekanal 2014 juunis, finišipoolsest otsast. Foto: Aidu VSK arhiiv
*

2014 Aidu Cupi eel
Aidu sõudekanal 2014 augustis, Aidu Cup’i eel. Autori foto.

Aerutajajd olid oma esimese võistluse Aidu kanalil maha pidanud juba 25. mail, mil kanalil toimus aerutajate Eesti karikavõistluse üks etappidest pikamaa distantsil. Sõudjatele oli Aidu Cup esimeseks võistluseks Aidu sõudekanalil.
Kui asjad kulgevad plaanipäraselt, siis on järgmiseks hooajaks rajad sees ning Aidu VSK ja Sõudeliit plaanivad tõsiselt 2015.aastal vähemalt ühe Eesti tiitlivõistluse korraldamist Aidus. Looduslikud eeldused selleks on igatahes olemas.

Esimene rajarekord 6:09,3

Meie eliitneljane koosseisus Kaur Kuslap, Allar Raja, Sten-Erik Anderson ja Kaspar Taimsoo on hetkel Viljandi järvel valmistumas augusti lõpul Amsteramis toimuvaks MM-ks. Nende treeninguplaan nägi laupäeval ette nö tühjendussõidu, ehk et 2000m läbimise täiskiirusel ja täiskoormusel. Aidu Cupi korraldajatel õnnestus meeskond ära rääkida, et nad teeksid selle soorituse just nimelt uuel sõudekanalil ja ilmsselgelt sünniks sellest sõidust ka esimene rajarekord. Meeste paarisaeruline neljapaat startis ühes sõidus koos roolijata neljapaatidega.

Küsimusele, et kas tühjakssõit ka õnnestus, vastas eessõudja Kaspar Taimsoo, et üksi, ilma samaväärse konkurendita on seda raske teha, seetõttu absoluutne maksimum jäi saavutamata. Teisena märkis Kaspar asjaolu, et kuna kanal on praegu veel ilma maamärkideta (distantsi markerid iga 250m järel), siis on ka raske kogu distantsi hoomata ja koormust jaotada. 

Treener Matti Killing aga tõdes et, on kuidas on praegusel ajahetkel sõudekanali valmidusega ja konkreetse tühjendussõiduga, ainuüksi asjaolu, et meie riigis on selline rajatis lõpuks ometi olemas, on iseenesest juba märgilise tähendusega.

2014 Aidu Cup M4x
Kaur Kuslap, Allar Raja, Sten-Erik Anderson ja Kaspar Taimsoo Aidu sõudekanalil: Foto: Sergei Stepanov

Roolijata neljaseid …

… tuli starti 4 paatkonda, nende hulgas ka 2007. aasta U23 maailmameistrid kaheksapaadil: Rauno Talisoo, Alvar Räägel, Jaan Laos ja Alo Kuslap Pärnu SK Kalevist ning Artur Maier, Martin Absalon, Sten Villmann ja Andrus Sabiin Pärnu Sõudeklubist. Kõik mainitud mehed on nüüdseks juba tööl rahvamajanduses kuid siiski veel piisavalt heas sportlikkus vormis.

Roolijata neljapaatide võidu võttis aga noorematest ja hetkel aktiivselt spordiga tegelevatest meestest koosnev paatkond koosseisus: Vladimir Latin, Martin Laius, Karl Koppel ja Arnold Sanglepp. Lisaks eelmainituile osales ka Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi noorsportlased Joonatan Kama, Rasmus Tensing ja Karl August Ruusalepp koos oma treeneri Heigo Tiidemaaga.

Lõpuprotokoll:
2014 Aidu Cup tulemused

Allpool pildid kõikidest ajaloolisest roolijata neljaste sõidust osavõtjatest.

2014 Aidu Cup M4- Voitjad2
Aidu Cup’i võitjad vasakult: Vladimir Latin, Martin Laius, Karl Koppel ja Arnold Sanglepp
*
2014 Aidu Cup M4- Pärnu SK
Aidu Cup’i II koht. Vasakult: Andrus Sabiin, Sten Villmann, Martin Absalon, Artur Maier – 2007 U23 maailmameistrid kaheksapaadil.
*
2014 Aidu Cup M4- Parnu Kalev
Aidu Cup’i III koht. Vasakult: Rauno Talisoo, Alvar Räägel, Jaan Laos, Alo Kuslap – 2007 U23 maailmameistrid kaheksapaadil.
*
2014 Aidu Cup M4- TYASK
Aidu Cup’i IV koht, TÜASK noorsportlased (s. 1997) treeneriga. Vasakult: Karl August Ruusalepp, Heigo Tiidemaa (treener), Rasmus Tensing, Joonatan Kama.

*
2014 Aidu Cup kopp
Roolijate neljapaatide esikolmik ekskavaatori kopa sees, mis kaevas neile kanali. Autori foto.
*
Aidu Cup 4x kopas
Raja, Taimsoo, Anderson, Kuslap “tööriista” sees. Autori foto.

Kokkuvõtteks, osavõtnute suu läbi, tuleb öelda, et kogu üritus oli väga meeldejääv ja tugevat emotsiooni pakkuv mitte ainult selle pärast, et tegu oli esimese võistlusega kodumaisel sõudekanalil vaid kogu üritus oma mitmekesisuses – veematk matkasüstadel, veemoto kihutamine, dragonpaatide võistlus ning aerutajate ja sõudjate võistlused – pakkus suure elamuse. Lisaks veeüritusele oli võimalik reede õhtul osaleda Maidla mõisa hoovil toimunud meeldejääval muusikaüritusel “Mõisatuled” ning peale Aidu Cup’i samas mõisa hoovis toimunud Maidla päeval koos muusika ja  laadaga.

Aidu Cup’i fotogalerii leiad SIIT: