Euroopa meistrivõistlused stardivad Eesti kahe- ja neljapaadi osavõtul

Vahur Mäe, toimetaja   |   28. mai 2015, 21:09

Reedel, 29. mail, stardivad Poolas Poznanis Euroopa sõudmismeistrivõistlused. Jõuproov tõotab ka eestlastele põnevust, sest stardis on nii meie meeste nelja- kui ka paarisaeru kahepaat.

2015 ERCh Poznan logoNeljapaat koosseisus Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Sten-Erik Anderson ja Allar Raja lähevad tiitlivõistlustele Malta-nimelisel kanalil vastu samas rivistuses nagu kolm nädalat tagasi Bledis toimunud maailmakarikasarja avaetapil 7. kohta vastu võttes. Kuna toona kaotati tugevatele rivaalidele finaalikoht üsna napilt, ei pidanud treener Matti Killing vajalikuks muudatusi teha ning annab koosseisule uue võimaluse enese teostamiseks. Euroopa esivõistluste eel treeniti nädalapäevad Taimsoo sünnilinnas Viljandis, sätiti paati, muudeti meeste positsioone ning saadi end päris kergelt liikuma. Vähemalt nii arvavad paatkonna kogenuimad – Endrekson ja Raja. Nüüd istub roolimisega tegelev Endrekson eessõudja Taimsoo taga ning talle järgnevad Anderson ja siis Raja. Ja see on asetus, mis kõige paremini peaks asjaosaliste endi hinnangul toimima.

2015 Bledi rahv võistl finaal M4x Fred Killing
Nii sõuti Bledi rahvusvahelisel regatil mai alguses: Raja (vasakult), Endrekson, Anderson ja Taimsoo. Foto: Fred Killing

„Viimased 3-4 treeningut on olnud päris rahustavad. Ütleks, et oleme kerguse tunde kätte saanud ning paat lõikab vett päris kenasti.  See on nüüd kvaliteet, mida peame suutma hoida ka võistluspinge all“, sedastas võistluspaigast mitmekordne MM-pronks Raja.

Ka Tõnu Endrekson on meelerahu kätte saanud ning arvab, et võrreldes kuu aja tagusega on meeskond jõudsalt edasi arenenud.

„Mis seal salata, vahepeal olid õhus päris mitmed küsimärgid. Ei saanud ega saanud tööd klappima. Säti, kuidas tahad“, märkis olümpiahõbe.

Neljapaate on stardis 11. Reedel peetakse kaks eelsõitu, millest mõlemast pääseb otse finaali võitja ning ülejäänud jätkavad vahesõidus. Vahesõite on kavas kaks ning seal on tee finaali lahti kummastki sõidust kahele paatkonnale. Ülejäänud langevad B finaali.

Eesti nelik stardib teises eelsõidus Eesti aja järgi kell 13.55. Vastaseks on mullune MM-hõbe ja –pronks Suurbritannia ning Saksamaa, Poola ja Norra.

Esimene eelsõit toob veele 2014. aasta Euroopa meistri ning ka sama aastakäigu maailmameistri Ukraina, Prantsusmaa, Tsehhi, Leedu, Šveitši ja Venemaa.

Paarisaeru kahepaadil sõuavad 21 paatkonna konkurentsis Andrei Jämsä ja Kaur Kuslap. Duo stardib teises eelsõidus kell 12.05, rivaalideks Tsehhi, Poola, Bulgaaria ja Sloveenia. Esmalt võisteldakse pääsu eest poolfinaali. Otsepääsu tagavad igast sõidust (4) kaks esimest ning teised jätkavad vahesõitudes. Medalipretendentideks peetakse norralasi  Hoff-Borch’i ning Bledi MK-etapi võitjaid – sakslasi Hacker’it-Krügerit.

Ka Jämsä-Kuslap on võrreldes hooaja algusega saanud paadi kergemalt liikuma ning hooaja edasised plaanid tehakse Poznani tulemuste põhjal.

Euroopa meistrivõistluste finaalid peetakse pühapäeval, 31. mail. Neljapaatide finaalsõit on kavas kell 13.48, nende järel, algusega kell 14.03, saavad sõna paarisaeru kahepaadid. Finaalidest teeb otseülekande ETV. Kommenteerivad Mihkel Klementsov ja Vahur Mäe.