FISA valis sõudeaasta parimad

Vahur Mäe, toimetaja   |   20. nov. 2011, 18:50

Rahvusvaheline sõudeliit FISA kuulutas Põhja-Itaalias Vareses toimunud galaõhtul välja tänavuse sõudeaasta parimad, jagades tunnustust viies kategoorias.

Parimate selgitamise ülesanne on FISA juhatuse pädevuses, kusjuures komisjonil tuli läbi vaadata enam kui 2000 esitatud avaldust.

Aasta treeneri nominatsiooni pälvis alates 2005. aastast Kreeka koondist tüürinud, kokkuvõttes kuutel olümpiamängudel ning 29 maailmameistrivõistlustel juhendajana viibinud itaallane Gianni Postiglione.

2011E.Murray_E.Bond_MM
Hamish Bond ja Eric Murray MM-poodiumil.  Foto: erakogu

Aasta naissõudjate au kuulub tänavuse hooaja edukaima treeneri käe all harjutavatele paarisaeru kahepaadi sõudjatele, kergekaallastele Christina Giazitzidou’le ning Alexandra Tsiavou’le Kreekast, kes peale mullust pronksmedalit maailmameistrivõistlustel naasesid tänavu võimsalt, edestades MM-finaalis konkurente mäekõrguse eduga.

Aasta meessõudjate kategoorias tulid võitjaks viimastel aastatel roolijata kahepaadil valitsenud Eric Murray ja Hamish Bond Uus-Meremaalt, kes said kokku 2009. aastal ning mõistsid seejärel üsna kiirelt, et omavahelise koostöö klapp viib sihile ning võimaldab rinda pista maailma tugevaimate meeskondadega. Nii võideti tänavu Sloveenias Blediski.

Aasta invasõudja 2011 on ukrainlanna Alla Lysenko. 1996. aastal autoavariisse sattunud ning seetõttu seljaaju vigastuse tõttu pikaks ajaks liikumisvõime kaotanud 42.aastane Lysenko on toonud invasõudmisesse täiesti uue taseme. Pidevalt maailma tippmarke uuendava sportlase tänavune hooaeg kulmineerus kuldmedali võitmisega MM-finaalis.

Aasta tegijaks valis zürii Lõuna-Ameerikast pärit mehe – Ricardo Abarra. Peale selle, et Abarra on läbi aegade üks kolmest ühepaadil olümpiafinaalis sõudnud lõunaameeriklasest, on tema panust Lõuna-Ameerika sõudmise arendamisel raske ülehinnata.