Hääletus avatud: neljapaat ja Killing kandideerivad spordiaasta parimate auhindadele

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. dets. 2015, 08:11

Foto: Fred Killing

Eesti Olümpiakomitee (EOK) avas veebikeskkonnas www.eok.ee 2015. aasta parimate sportlaste ja taustajõudude valimiskampaania, kus lisaks spordialaliitudele ja –ajakirjanikele saavad sõna sekka öelda kõik spordisõbradki.

Hääletuskeskkond on lahti 20. detsembrini ning hääle saab anda aasta mees- ja naissportlase, võistkonna ja treeneri kategooriates.

Ka sõudjad on taas pildil. Aasta võistkonna nominendiks on seatud maailmameistrivõistlusel Saksamaa ja Austraalia järel pronksmedali võitnud Eesti paarisaeru neljapaat koosseisus Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo. Sõudjate konkurentideks on vehklemise epeemeeskond ja –naiskond, tantsusportlased Madis Abel ja Aleksandra Galkina, orienteerujate Estonian ACE Adventure Team, jaht Forte meeskond, korv- ja võrkpalli rahvusmeeskonnad, püssinaiskond ja motokrossi meeskond.

2015 MM EST M4x pronks Foto Fred Killing
Neljapaat auhinnatseremoonial: MM 2015, Aiguebelette, Prantsusmaa

Aasta treeneri valimistel on väga tugevalt konkurentsis neljapaadi juhendaja Matti Killing, kes pistab rinda eelkõige tõstja Mart Seimi MM-pronksile aidanud Alar Seimiga. Ent nominentidena esitletakse ka võrkpallikoondise rumeenlasest treenerit Gheorghe Cretu’d, epeenaiskonna tüüri Kaido Kaabermad, Heiki Nabit juhendavat Henn Põllustet ja Epp Mäe abistajat Ahto Raskat. Esile tuuakse ka korvpallimeeskonna peajuhendaja Tiit Soku ning epeemeeskonna treeneri Igor Tšikinjovi panust.

Oma pressiteates märgib EOK, et Eestis on aasta sportlasi valitud juba 80 aastat. 1933. aastal valiti parimaks kaugushüppaja Nikolai Küttis, kes samal aastal võitis Torinos üliõpilaste olümpiamängudel kuldmedali. 1955. aastast sai parimate valimine järjepidevaks ning alates 1967. aastast valitakse eraldi aasta mees- ja naissportlast. 1969. aastal lisandus kategooriana võistkond ning 1988. aastal ka treener.

Läbi aegade on sõudjad parimate valimisel silma paistnud. Reet Palmi panus tõsteti esile 1978 ja 1979. aastal ning Jüri Jaanson oli parim 1990, 1995 ja 2004. aastal. Jaansoni treener Mihkel Leppik valiti aasta treeneriks 1989 ja 1990. aastal.

Võistkondade arvestuses on enim silma paistnud sõudjad, sest parimate au on vastu võetud aastatel 1972, 1973, 1976, 1979, 2004-2009 ja 2012.

Aasta parimad selguvad rahva, spordialaliitude ja spordiajakirjanike häälte põhjal. Reeglistik näeb ette, et võrdse tulemuse korral tagab paremuse spordiajakirjanike poolt kõrgemalt hinnatud resultaat.

Spordiaasta parimad kuulutatakse välja 27. detsembri Nokia Kontserdimajas toimuval „Spordiaasta Tähed 2015“ galaõhtul.