Horvaatias toimunud avavõistlus tõi kindlustunnet

Vahur Mäe, toimetaja   |   15. apr. 2018, 23:13

Rahvusvaheline sõudehooaeg algas läinud nädalavahetusel eestlaste osalusel Zagrebis Horvaatias toimunud jõuprooviga. Treenerite arvates võib värskeid starte kordaläinuks lugeda.

Neljanädalase veelaagri kulminatsiooniks Zagrebis võistelnud täiskasvanute koondise jaoks olid avavõistluse resultaadid esimeseks hinnangu andmise kohaks talvel tehtud tööle. Laupäeval sõitsid kõik ühepaate, pühapäeval pingutasid paarisaeru kahepaatidel.

Koondise peatreeneri Matti Killingu sõnul saadi head stardid ning vaatamata sellele, et sportlased on pikale veninud laagrist väsinud, tuleb Croatia Open’i võistlusega rahule jääda. „Nii pikk laager oli meie jaoks uus olukord. Meenutan, et Rio-aastal tegime kahenädalased tsüklid. Võib öelda, et kõik mehed on üsna sarnases konditsioonis ning ka Andrei Jämsä hakkab üha paremini liikuma,“ rõõmustas Killing.

Greta Jaanson täitis tiitlivõistluste normatiivi (foto: Roman Lutoškin)

Eestlaste parima etteastega sai ühepaadil hakkama mullu oma esimese MM-medali võitnud Kaur Kuslap, platseerudes ajaga 7.04,64 viiendaks. Mõnevõrra üllatuslikult jõudis ülejäänud tugevate Eesti sõudjate ees finaali tallinlane Jüri-Mikk Udam, kes sai resultaadiga 7.15,40 kuuenda koha. A finaali võitis serblane Marko Marjanović Rio olümpia ühepaadi hõbemedalivõitja, horvaat Damir Martini ees. Kaspar Taimsoo sõudis B finaalis ja oli seal 7.07,83ga teine, kokkuvõttes aga kaheksas. Vahetult peale viljandlast järgnesid Tõnu Endrekson 7.15,46 ning Andrei Jämsä 7.23,96ga. Sten-Erik Anderson, Allar Raja ja Oskar Kuzmin lõpetasid oma etteaste C finaalis.

Pühapäeval moodustati tippudest paarisaeruduod. Parima esitluse tegid Kaur Kuslap ja Allar Raja, platseerudes 6.27,77ga serblaste Miloši-Nenadi järel (6.25,97) teiseks. Taimsoo ja Anderson olid 6.31,71ga neljandad ning vanameistrid Jämsä ja Endrekson 6.43,33ga viiendad.

Matti Killingu hinnangul annab hooaja alguses tunda liiga väike veekilomeetrite arv. „Tunnetan, et distantsi on veel vähe ja järgmises treeningfaasis peame hakkama mahtu koguma. Ka Damir Martin kurtis ühepaadil teiseks jäädes, et vee peal on vähe käidud ja ju see ikka mõjutab. Analüüsin olukorda, võtan mehed saabuval kolmapäeval Pärnus kokku ja asume tegutsema,“ rääkis treener eesootavast. Praeguse teadmise põhjal plaanivad sõudjad kuni mai lõpuni Pärnus ja Viljandis treenida.

„Viljandis siis, kui hakkame maailmakarika esimeseks etapiks viimast lihvi andma,“ rääkis Killing.

Mitmed noored täitsid koheselt tiitlivõistluste normid

Hooaja alguse tuleristsed said ka noortekoondise kandidaadid. Mitme jaoks neist kujunes võistlus kindlust andvaks, kuna juba nüüd täideti ära tiitlivõistluste normatiivid. Eriti rahule võib oma tööga jääda pärnulanna Greta Jaanson, kes pälvis 7.46ga kindla esikoha ning tagas sellega endale stardikoha augustis Tsehhis toimuvatel U19 maailmameistrivõistlustel. Ka Grete Alttoa ning Annabel Aron üllatasid paarisaeru kahepaadil esikohta võites meeldivalt, sest aeg 7.24,53 tagab neile pääsme U19 Euroopa meistrivõistlustele.

„Nüüd ei pea me kodus hakkame lisavõistlusi kombineerima ning saame rahulikult eesootavaks valmistuda. Poistega on lood veidi keerulisemad, sest nemad veel norme ei täitnud,“ hindas noortekoondiste projektijuht Roman Lutoškin kujunenud olukorda.

Alla 23aastaste rivaliteedis näitas südi minekut narvalane Mihail Kuštein, kes oli B finaalis ajaga 7.12,01 teine ja lunastas pääsme vanuserühma MM-ile. Ka noormeeste paarisaerunelik koosseisus Ander Koppel, Karl-August Ruusalepp, Joonatan Kama ja Kermo Randmäe esitlus väärib kiitust, kuna A finaali pronksmedal ning aeg 6.10,13 annab neile rohelise tule MM-ile sõiduks.

„Zagrebis oli vajalik võistlus. Nägime seisud ära ja teame edasist ettevalmistust planeerida,“ võttis Lutoškin avavõistluste kokku.


Tulemused on leitavad siit.