Intervjuu: Artur Maier elust Ameerikas

Vahur Mäe, toimetaja   |   18. veebr. 2008, 10:56

Olin ühenduses hetkel Ameerikas elava ja treeniva kaheksapaadi liikme Artur Maieriga, kes rääkis täpsemalt, milline on kohalik elu-olu ja mida näevad ette tulevikuplaanid.

Taustaks niipalju, et alla 23-aastaste kaheksapaadi maailmameistritel Andrus Sabiinil, Alvar Räägelil, Artur Maieril, Sten Villmannil, Martin Absalonil, Alo Kuslapil ja Rauno Talisool avanes suurepärane võimalus lennata ookeani taha treenima ja õppima. Koju jäi vaid arsti elukutset omandav Jaan Laos, kel õppetöö kõrvalt pikaks perioodiks eemaldumine olnuks raskendatud. Samas võeti kaas täiskasvanute MMil Villmanni asendanud Elar Jaakson.

Info ja pakkumine Lõuna-Kalifornia Ülikoolilt jõudis Eesti sõudjateni kohapeal elava väliseestlase Tõnu Metsa kaudu, kes ala harrastajana tajus täpselt, et seda võimalust ei tohi enesele mitu korda lasta pakkuda.

562
Kaheksapaadimehed läbivad ergomeetritesti

Olete meeskonnaga Atlandi taga juba kolmandat nädalat. Kuidas vastuvõtt oli ja mida kujutab endast ülikool kus õpite?
Elurütm on vaikselt paika loksunud ja treening-ning õppetöö käib täie rauaga. Üldiselt kohanesime siin tõesti kiiresti, meid võeti väga hästi vastu ja suhtumine on ülimalt sõbralik. Kui Los Angelesi jõudsime, ei olnud võõrustajad kindlad, et me üldse tuleme, kuid siis hakati kiirelt tegutsema ja kõik vajalik – elukoht ja teised tingimused – organiseeriti kiirelt paika. Õpime Lõuna-Kalifornia ülikoolis inglise keelt. Tegelikult on see keeleinstituut, mis tegutseb antud õppeasutuse juures, valmistades õppureid ette päris ülikooli pürgima. Põhiliselt ümbritsevad meid asiaadi päritolu tudengid.

Kes teie viiekuulise USA-perioodi eest tasub? Õppimine USAs on kallis, kasutate kõiki treeningkeskuse mugavusi, mis teadupärast pole odav lõbu? Meie elamis- ja treeningkulud katab täielikult Lõuna-Kalifornia Ülikool. Meeskonna käsutuses on kaks ridaelamuboksi ja treeningkeskusesse sõiduks kaks autot. Enda taskust ei tule siin midagi maksta ja isegi toidu eest, mida õhtuti kodus valmistame, maksavad meie vastuvõtjad Teadagi pole tasuta lõunaid olemas ja vastutasuks peame ülikooli esindama mitmetel võistlustel. Lepingu järgi on tähtsündmuseks 2.-6. juulini Inglismaal peetav Henley Kuninglik regatt. Väga tõsiselt suhtutakse siin ülikoolide omavahelisse rivaalitsemisse ja aprillis on tulemas võistlus, kust oodatakse meilt kindlat võitu. Meie meeskonda kutsutakse ”The Trojans”.

Kes teid treenib ja mis varustust kasutatate?
Meid juhendab Gene Kininmonth, kes on väga kõva ekspert. Samas erineb meie, Eesti, koolkond tuntavalt USA omast, seetõttu kohandub ka uus treener just meie järgi. Aga praegu on LA-s ka Pekingi Olümpiaks valmistuv neljapaat koos treener Matti Killinguga ja ta hoiab meil silma peale. Äsja saatis oma programmi Mihkel Leppik, mis teeb mulle eriliselt head meelt (teatavasti oli Leppik algselt võistkonna Ameerikasse mineku vastu – VM). Isiklikult tunnen suurimat vajadust just Mihkli supervisiooni üle ja sisimas loodan, et kevadel ühineb ta meiega.
Kasutame kohaliku firma Sykes Racing’u paati, mis on kuuldu järgi võitnud mitmeid libisemisteste. Jänkid peavad loomulikult seda marki parimaks, kuigi nendega mujal maaimas võistelda ei saa – alused ei käi sektsioonidena lahti, mistõttu ei saa neid ka treileril transportida.

Millal koju tagasi ja mis saab edasi?
Eestisse jõuame taas 19. mail, aklimatiseerume ning õige kohe esindame koduklubisid Eesti karikavõistlustel. Hooaja põhieesmärgiks on loomulikult U23 MM, mis sel aastal toimub Brandenburgis Saksamaal. Aga osaleme ka juunikuisel OM kvalifikatsiooniregatil Poznanis. Ja nagu öeldud, täidame oma kohuse Lõuna-Kalifornia Ülikooli ees, võisteldes Henley’l.