Palju õnne: Jaan Tults 70!

Vahur Mäe, toimetaja   |   30. apr. 2016, 17:41

Täna peab 70. juubelit Eesti sõudmise pikaaegne edendaja Jaan Tults.

1946. aastal Pärnus sündinud Tults sai sõudmisõpetust Valentina Luhaoja, Mihkel Leppiku, Erich Seileri ja Jüri Kuruli käe all. Tultsi auhinnakappi rikastavad mitmed kõrged kohad NSV Liidu meistrivõistlustelt ning 1972. aasta Eesti meistrikuld kaheksapaadil. Peale aktiivse sportlaskarjääri lõppu pühendus juubilar spordijuhtimisele ning kohtunikutegevusele. Lisaks kohtunikuna tegutsemisele on Tults olnud sõudmise vanemtreener  ENSV Spordikomitees, koondises „Eesti Sport“ ja NSV Liidu koondise treener Eestis.

2004 Ateena OM i sõudmise del.juht Jaan Tults delfi
Jaan Tults 2004. aastal Ateenas sõudedelegatsiooni juhtimas

Tema tuntuimad ja edukamad õpilased on olnud Andrus Suija, Kalle Tammeorg, Raivo Raid, Marko Pruul, Toomas Lust, Enn Pehk, Tiit Urva jt.

Jaan Tults on panustanud ka Eesti Olümpiakomitee käekäiku, olles aastatel 2001-2016 volinike koosoleku ehk esindajate kogu liige. Eesti sõudmise grand old man on juhtinud sõudmise delegatsiooni kolmedel olümpiamängudel – Ateenas, Pekingis ja Londonis.

Tänasele sünnipäevalapsele on 2005. aastal omistatud Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad 2005 ja 2014. aastal ning Valgetähe V klassi teenetemärk aastal 2007. Ta on avaldanud kirjutisi ajakirjades „Kehakultuur“ ja „Eesti Sõudja“ ning Spordilehes.

Tults tegutseb ka ettevõtjana, olles osanik Baltimaades Concept 2 kaubamärgi sõudeergomeetreid müüvas Penteer OÜ-s ning lööb alates 2015. aastast kaasa spordiklubi Airpak igapäevases tegevuses.

Eesti Sõudeliit soovib juubilarile palju õnne ning tugevat tervist!