Johann Poolak pani Emajõel vanad kalad paika

Vahur Mäe, toimetaja   |   13. juuni 2020, 21:01

Täna startis käänulisel Emajõel kahepäevase karikavõistlusena kohalik sõudehooaeg. Pärnakas Johann Poolak serveeris kogenud rivaalidele avadistantsi võitmisega suure üllatuse.

Tartu võistlus on kui sõudjate karjalaskepäev – tänavu toimub see koroonaviirusest tingituna aprilli asemel juunis, kuid avab traditsiooniliselt võistluskarusselli. Väikestele alustele – ühe- ja kahepaatidele – mõeldud võiduajamine koosneb laupäeval 4000 ning pühapäeval 2000 meetri distantsist. Üldise paremuse selgitamiseks mõlema päeva tulemused summeeritakse. Enim kõneainet pakkunud meeste ühepaatide võistluses tegi Pärnu sõudekeskus Kalevi liige Johann Poolak kogenud koondislaste võitmisega tugeva avalduse, edestades kuulsat klubikaaslast Allar Rajatki, ajad vastavalt 13.21 ja 13.22. Kolmandaks platseerus mõnevõrra üllatuslikult 13.24ga koduvetel võistlev SAK Tartu noormees Elar Loot. Esikolmikule järgnesid Jüri-Mikk Udam (Tallinna sõudeklubi, 13.28), Mikhail Kushteyn (Narva, 13.29) ja olümpiapronks Andrei Jämsä (Pärnu sõudeklubi, 13.31).

Esiplaanil võidumees Poolak (foto: Roman Lutoškin)

Kas võit tuli äsja 23aastaseks saanud Poolakule üllatusena? „Pigem võiks öelda, et üllatus sündis. Otseselt ma selleks võistluseks ei valmistunud, kuid kerget ärevust tundsin eelnevalt ikka. Ise küll arvasin, et läksin alt, sest raja alguses segasid laineid tekitanud kaatrid. Ju mõjutas tulemust põhjalik aeroobne ettevalmistuski,“ sõnas võidumees. Intervallstardiga võistlust pidi Poolak alustama olümpiapronksi Raja ees. „Kuulsin jutte, et panin oma paremuse maksma alles viimasel kilomeetril, kuigi spurdiks enam erilist võimu ei jagunud. Arvan, et homne päev tuleb keerulisem. Kõik sõltub organismi taastumisest, kuid olen veendunud, et sõita tuleb hambad ristis, maksimaalselt. Minul võidutahet ja soovi end suurematele meestele näidata jagub,“ rääkis enesekindel spordilootus.

Noore rivaali paremust tunnistama pidanud vanameister Raja kiitis konkurenti. „Johanni hea minek polnud üllatus: ta on usinalt harjutanud ja pani nüüd ühesel end minu, teada-tuntud kirve vastu ühepaadil, maksma. Noored tulevad peale ja sõudmine liigub õiges suunas. Enam pole igast asendist võimalik võita, uued tegijad teevad elu juba päris keeruliseks,“ nentis kogenud spordimees. Raja meenutas oma noorusaega: „Toona tahtsin vanasid kimbutada, et nad vaataksid: nii enam ei saa ja peab end kokku võtma.“

Naiste ühepaadil valitses esimest distantsi Poolaku klubikaaslane Grete Alttoa, kel kulus sama pika raja läbimisele 14.47. Teiseks platseerus 14.53ga mullune liider Greta Jaanson (Pärnu sõudeklubi) ning kolmandaks tallinlanna Liisa-Marie Lääne, aeg 15.03. „Tehniliselt sain viimasel paaril nädala asjad paremaks. Vee peal oli kaatrite tõttu keeruline, aga üldiselt jäin väga rahule. Homse stardi eel proovin väga rahulikuks jääda ja sõidule keskenduda,“ rääkis Alttoa. Kas Jaansoni võitmine soliidse eduga tuli üllatusena? „Jah, nii võib tõesti öelda. Oleme Pärnus koos lõike sõitnud ja kogu aeg jäin talle alla,“ sõnas Alttoa ja kiitis talvist ettevalmistust. „See annab kindlust ja avavõistlusele tulles tunnetasin, et olen väga heas vormis.“

Meeste paarisaeru kahepaadil võitsid 13.02ga SAK Tartu esindajad Mihkel Taros ja Ermo Liivamägi. Järgesid Mihkel Pari ja Reigo Pihlak (SAK Tartu, 13.26) ning Kristho Kaldmaa ja Karl-Joosep Orav (SAK Tartu, 13.32). Tugevama sugupoole roolijata kahepaadil võidutsesid 13.32ga Margus Kodasma ja Martin Rahuoja Pärnu sõudeklubist. Neile järgnesid 13.41ga Arved Rauba ja Rainer Oras ning 14.05ga SAK Tartu veteranpaar Tairo Talvis-Argo Normak. 17-18aastaste noormeeste ühepaadil valitses narvalane Ignat Gontšarov, aeg 13.55. Talle järgnesid tulemusega 14.01 tallinlane Uku Siim Timmusk ja 14.03ga Viljandi sõudja Leo Muiste. Sama vanade neidude ühepaadil võitis 15.25ga viljandlanna Helene Dimitrijev. Talle järgnesid 15.33ga Pärnu sõudeklubi atleet Kelli Järvoja ja Viljandi neiu Gerli Endrekson, aeg 16.02. Naiste paarisaeru kahepaadil ei leidunud vastast SAK Tartu paarile Sigrid Luts-Kristel Tohu, aeg 14.36. Neile järgnesid ajaga 15.23 Pärnu Kalevi sõudjad Isabel Padul ja Laura Kallas ning 15.03ga tallinlannad Kärt Marian Mae ja Merilin Lindre.

Esimese päeva finišiprotokolli ja muud üritusega seotud infot saab vaadata siin. Jõuproov jätkub pühapäeval kell 11, esimesena lähevad veele meeste paarisaeru kahepaadid.