Koondis kogub Horvaatias võimu ja valmistub katsevõistlusteks

Vahur Mäe, toimetaja   |   4. apr. 2015, 14:39

Foto: Fred Killing

Sõudehooaja lähendes on paras hetk aimu saada, kuidas meie tippklassi kuuluvatel atleetidel ettevalmistushooaeg kulgenud on ning mida Rio mängude pääsmeid jagavast hooajast loodetakse. Peale veebruaris toimunud sisesõudmise esivõistlusi suundusid ühe mütsi alla koondunud tegijad tavapärasesse Horvaatia treeninglaagrisse, põikasid seejärel nädalaks koju ning pöördusid siis taas Vahemere äärsesse Skradinisse tagasi.  Koondise peatreeneri Matti Killingu sõnul on koostöö sujunud ning töö käib medalivõimeliste paatkondade moodustamise nimel.

Matti Killing, kes esimeses Horvaatia laagris harjutasid ning milliseid koosseise testisite?

Lõunalaagrisse pääsesid mõistagi kõik meie tipud ning koondise uksele koputajad. Seejuures on ülimalt oluline, et kõik harjutame koos ning erinevaid tiime, kes omapäi toimetaksid, enam ei eksisteeri. Nii on kohal kahel viimasel hooajal neljapaadis sõudnud Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson, Allar Raja ja Kaur Kuslap ning peale Londoni olümpiamänge mõnevõrra varjus olnud Tõnu Endrekson ja Andrei Jämsä. Ka uue hoo leidnud Kaisa Pajusalu lendas peale Ameerikas toimunud sisesõudmise MM-i siia ning on leidnud tiitlivõidust uut indu ja näib üha parem. Kindlasti on huvitav, mida suudavad olümpiakogemusega Geir Suursild ning tema klubikaaslane Joosep Laos. Noored on treeningutel näidanud staažikatele visa vastupanu.

2015 Horvaatia laager foto Fred Killing
Ilmakuulsa Krka loodupargi serval, Skradini fjordides, treeningul

Peamiselt sõudsime ühepaatidel ning kombineerisime erinevaid võimalusi kahestel.  Põhimõtteliselt proovisin kõiki erinevaid variante ning täheldasin huvitavaid areguid. Kuna tänavuse hooaja peamiseks eesmärgiks on leida kaks koosseisu, kes oleks valmis olümpiapiletit lunastama, siis kõiki variante tuleb kaaluda ja testida.  Väga kenasti liikusid noored Suursild ja Laos, kes kohati olid sama head kui nende vanemad ja staažikamad kolleegid. Nendest loodan pingi tugevdamist ning näen potentsiaali edaspidi suuri tegusid teha.  Raja ja Endreksoni ning Taimsoo ja Endreksoni koosseisud olid pigem tagasihoidlikud, kuid vast üks paremaid oli Taimsoo ja Suursilla kombinatsioon.  Lõpuks selgus, et üks edukamalt  töötavaid rivistusi võiks olla Kuslap  ja Jämsä, mistõttu on üsna tõenäoline, et see koosseis ka katsevõistlusteks Horvaatia lahtistel meistrivõistlustel üles antakse. Kuslapi asemel neljapaadis hakkab aga tööle Endrekson, kes on tugevalt harjutanud ning peaks paatkonda oluliselt tugevdama.

Mida Horvaatia meistrivõistlused otsustavad?

Esmalt näeme kindlasti ära, kuidas võrreldes konkurentidega liigume. Kõik saavad proovida nii ühe- kui ka kahepaate. Väga põnev on näha, kuidas omavahelises võrdluses liiguvad Kuslap-Jämsä ning Laos-Suursild.  Seega, 10.-12. aprillil toimuv esimene jõuproov näitab meile kätte suuna, kuidas valmistuda maailmakarikasarja avaetapiks, mis peetakse 8.-10. maini Sloveenias Bledis. Õnneks on testimiseks aega ning selle töö teeme ära hooaja alguses.

Nagu öeldud, on eesmärgiks vähemalt kaks olümpiapääset ning põhiosas otsustatakse need tänavuste maailmameistrivõistluste tulemuste põhjal septembri alguses Prantsusmaal.

Peale esimest laagrit, kus keskendusite režiimsele tööle, põikasite kõik nädalaks koju, puhkasite pisut ning olete nüüd taas Skradinis. Mida teine laager andma peaks?

Uude, kolmenädalasse tsüklisse, jäävad Horvaatia meistrivõistlused, peale mida jääme Zagrebisse Jaruni kanalile radadele harjutama. Neid treeninguid on hädasti vaja, et võimalikult varakult tunnetada võistluskeskkonnas liikumist. Võimalik, et kui Eesti kliima ei luba, naaseme Vahemere äärde tagasi ning treenime enne MK-etappi taas seal.

Kuidas on läinud vahepeal tervisega kimpus olnud Kaisa Pajusalul?

Viimaste arengute põhjal saan kinnitada, et Kaisa on leidmas uut hingamist. Kindlasti mõjus innustavalt Bostonis võidetud MM-tiitel. Pajusalu tegi kaasa esimese Horvaatia-tsükli, kuid teiseks perioodiks jäi koju harjutama ja kooli lõpetama. Tõenäoliselt hakkab ta sõitma ühesel, ent sellele saame kinnituse esimestel võistlustel. Teine võimalus on paarisaeru kahepaat koos hetkel USA-s õppiva ja sealseteks üliõpilasmeistrivõistlusteks harjutava Marliis Reinkortiga. Pajusalu-Reinkorti duo moodustamine sõltub sellest, millal tartlanna Eestisse naaseb ning kuidas Kaisa ühesel end liikuma saab.

Võistluskalender näeb ette, et 1.-2. maini toimuvad Pärnus koondise katsevõistlused. Samas on teada, et otsustavaks saavad Horvaatia esivõistlused.  Mis kodustest katsetest saab?

Absoluutsele ladvikule jäävad need võistlused ära. Teatavasti toimub samal perioodil riigi läbi aegade suurim kaitseväe õppus „Siil“, kus osalevad ka Taimsoo, Jämsä ja Endrekson. Peale õppust istuvad mehed kohe lennukile ning suunduvad juba Bledi MK-starti. Natukene ebamugav logistika, ent selline on hetkel parim lahendus.

Äsja anti Donoraticos asuvast Filippi-firma paaditehasest Eesti koondise käsutusse tuliuus neljapaat. Kuidas see liikuma on saadud?

Uuest paadist on jäänud positiivne mulje. Eks alguses on ikka tegeletud seadistamisega, kuid Filippi neljased on teada-tuntud kvaliteediga ning usutavasti saame meile sponsorluse korras kasutamiseks antud sõiduriista peagi tippvormi.