Koondise katsed selgitasid esmalt noorte EM-i rivistuse

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. mai 2015, 15:06

Mai esimestel päevadel toimusid Pärnus sõudekoondise testvõistlused, mis andsid treeneritele ning alaliidu juhtkonnale esmast mõtteainet tiitlivõistluste paatkondade komplekteerimiseks.

Esmalt oli eesmärgiks selgitada koondis, kes sõidab mai lõpus Eestit esindama Euroopa noorte meistrivõistlustele Tsehhimaale Racice’sse. Laupäeval selgunud tulemuste põhjal teeb sõudeliidu peasekretär Robert Väli juhatusele ettepaneku lähetada tiitlivõistlustele Nikita Konstantinovi ja Uljana Borodatšova ühepaatidel, Marko Laiuse-Johann Poolaku paarisaeru kahepaadil, tüdrukute paarisaeru neljapaadi rivistuses Kärolyn Mäesaar, Kristel Gustavson, Leena Kattel ja Eliise Alliksaar, poiste paarisaerukvarteti koosseisus Ander Koppel, Margus Kodasma, Markus Toom, Karl-August Ruusalepp ning noormeeste roolijata kahepaadi, kus sõuavad Rasmus Tensing-Joonatan Kama.

Pärnu testvõistlus näitas, et poiste konkurentsis oli liider pärnakas Poolak, kes edestas 7.40,3ga Konstantinovit (7.45,1). Kolmandaks platseerus 7.46,6ga Kodasma. Samas on oluline märkida, et jõuproovist pidi terviseprobleemi tõttu kõrvale jääma Tartus kõik rivaalid alistanud Laius ning temaga arvestab koondis paarisaeru kahepaadis.

Tüdrukute parimaks osutus 2000 meetrit 8.39,9ga läbinud narvalanna Borodatšova, kellele järgnesid Mäesaar 8.50,9 ning Gustavson 8.57,5ga.

Noortekoondise projektijuht Heigo Tiidemaa arvas, et testvõistlusi on vaja senisest rohkemgi korraldada, sest nii saab hoolealuste võimetest adekvaatseima pildi. „Esimeseks testiks saab pidada ka Tartus toimunud Emajõe karikavõistlusi. Meie eesmärk on mõlema võistluse tulemuste põhjal saata välja tugevad ja motiveeritud koosseisud ning hetkel võin rahuliku südamega öelda, et turiste me Racice’sse ei läheta. Ideaalis loodan Laiuselt-Poolakult finaalikohta”, selgitas Tiidemaa koondise eesmärke.

„Euroopa meistrivõistlused saavad olema ka Brasiilias toimuvate noorte maailmameistrivõistluste katsevõistlusteks ning koondise koosseis peab meil maikuus selge olema”, põhjendas projektijuht EM-i võtmetähtsust.

Vanema, U23 vanuserühma, selekteerimiseni jõutakse aga edasise hooaja käigus. Avastart näitas, et tuntav edu konkurentide ees on ühepaadil sõudval pärnakal Andreas Lünekundil, kes edestas ajaga 7.32,2 tartlast Andres Nöpsi (7.38) ning Viljandi Sõudeklubi esindajat Kermo Randmäed (7.40,9).

Roolijata kahepaatide finaali koondati kokku erinevad vanuseastmed. Parima esitluse tegid U23 grupi noored – pärnakad Markus Ritson ja Daniel Liik, kes said ajaks 7.46,4. Neile järgnesid juuniorite seas võistlevad tartlased Rasmus Tensing ning Joonatan Kama 7.52,9ga ning täiskasvanud Rait Merisaar ja Martin Laius (7.58,1).

Naiste konkurentsis lähetati ühises finaalis veele nii U23 sportlased kui täiskasvanud. Põhiküsimuseks tõusis vaid loetud päevade eest Tartus Kaisa Pajusalu alistanud viljandlanna Erli Mati võimekus parimat naissõudjat võita.

Ebamugavas külje- ja vastutuules toimunud finaali kulg oli põnev. Siiski jäi 8.44,8ga peale kogenud Pajusalu, kuid Mat ei olnud kaugel, lõpetas vaid 1,8 sekundi tagapool. Ka SAK Tartu esindaja Kätlin Rebane esines südilt, finišeerudes 8.52,9ga kolmandana.