Lahkus Lembitu Kuuse

Vahur Mäe, toimetaja   |   14. jaan. 2017, 23:37

Laupäeval, 14. jaanuaril, lahkus pika ja raske haiguse tagajärjel juba oma eluajal legendiks saanud spordireporter Lembitu Kuuse, kelle viimaseks medalikommentaariks jäi sõudjate pronksihetk Rio olümpiamängudel.

Eesti Rahvusringhäälingu spordiajakirjanik ja reporter Lembitu Kuuse tegi Eesti Televisioonile kaastööd juba kaheksakümnendate alguses. Hea huumorimeele ja erksa loomuga reporter võeti koosseisuliseks töötajaks 1988. aastal, mil ta alustas Tartu korrespondendina. 1993. aastast kuulus Kuuse aga sporditoimetuse koosseisu, olles lahkunud Toomas Uba kõrval tänapäevase Eesti spordikommentaari kui žanri üks teerajajaist.

Lembitu Kuuse
Lembitu Kuuse (Foto: Eesti Rahvusringhääling)

Spordisõbrad peavad Kuuse säraivamateks otsereportaažideks mammutülekandeid Le Tour de France’ilt, meie suusatajate medalivõite olümpiamängudelt ja maailmameistrivõistlustelt, ralli- ja ratsustamisülekandeid jpm.

Lembitu Kuusel on vaieldamatu roll Eesti sõudmise ajalooski, sest vaheda sõnaga mees oli mikrofoni taga siis, kui Jüri Jaanson võitis 2004. aastal Ateenas ühepaadil hõbemedali, siis, kui Jaanson ja Tõnu Endrekson olid neli aastat hiljem Pekingis teised ning vaid vähem kui pool aastat tagasi, Rio päevil, mil Eesti meeste paarisaeru neljapaat rõõmustas rahvast pronksmedaliga.

Kuuse viimaseks teleülekandeks jäi laskesuusatamise maailmakarikasarja reportaaž Östersundist ning viimaseks intervjuuks usutlus rallisõitja Ott Tänakuga, Lembitu oma kodus Viimsis.

Legendaarne reporter oli ka ise nooruses kõva spordimees, tegeledes nii kergejõustiku kui orienteerumisega. Kuuse auhinnakappi kaunistavad 1981. aastal orienteerumise Eesti meistrivõistluste teatejooksu hõbe ning 1982. aastal saavutatud öise raja pronksmedal. Keskmaajooksjana oli tema 1500 meetri isiklik rekord 3.54,8.

Lembitu Kuuset tunnustati 2005. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgiga. 2012. aastal pälvis ta pikaaegse ja meeldejääva spordikommentaatori töö eest Eesti ringhäälingute liidu aastapreemia Kuldmikrofoni. Möödunud aastal autasustati Lembitud Eesti kultuurkapitali elutööpreemiaga.