Lahkus omaaegne sõudja, tuntud näitleja ja lavastaja Raivo Trass

Vahur Mäe, toimetaja   |   8. juuni 2022, 12:47

Teisipäeval lahkus 76aastasena meie seast hinnatud lavastaja, näitleja ja pedagoog Raivo Trass, kes nooruses harrastas saavutussportlase tasemel sõudmistki.

1968. aastal näitleja erialal Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri III lennu lõpetanud Trass oli pika karjääri jooksul seotud paljude Eesti teatritega. Näitlejana astus ta viimati üles Tagasitulijana lavastuses “Tagasitulek isa juurde” Tallinna Linnateatris (2015, mängis osa alates 2017. aastast) ja McLeavyna lavastuses “Röövsaak” Kuressaare Teatris (2019).

FOTO: www.err.ee

Lisaks teatrilavadele oli Trass tuntud kinolinadeltki: “Viimne reliikvia” (1969), “Vasaku jala reede” (2012), “Mandariinid” (2013), Taani lavastaja Andres Thomas Jenseni filmis “Õigluse ratsanikud” (“Riders of Justice”, 2020) ning Soome režissööri Taneli Mustoneni õudusfilmis “The Twin” (2020). Ta astub üles ka tänavu augustis kinodesse jõudvas filmis “Apteeker Melchior. Viirastus”.

Sõudmisega pidas kultuuritegelane sinasõprust alates 1962. aastast, mil alustas Harku järvel treenimist. „Ja siis tuli sõudmine! Lapsepõlve parvel hulpimise mõnu ja kogemus, veevaimustus tulid tagasi ühel varakevadisel päeval, kui meie tänava poisid kutsusid mind Harku järve äärsesse sõudebaasi paadiga sõitma,“ rääkis Trass 1998. aastal „Eesti Sõudjas“ avaldatud loos (lk 4-5)

Trassi meenutustes seisab, et 1963. aastal osales ta roolijata neljapaadi kooseisus üleliidulistel noorte meistrivõistlustel, kus platseeruti B-finaalis kolmandaks, kokkuvõttes üheksandaks.

Peale lühikest ent intensiivset sõudjakarjääri tuli Trassi ellu teater oma võludega. Sõudja-aastaid meenutas ta hilisemas eluski hea sõnaga, ega unustanud aeregi kätte võtta: tema Topi laheäärses suvekodus oli akadeemiline ühepaat.

„Spordi eesmärk on olla parim, ka iseenda tippmargist etem. Kunstis ei ole selliseks ettevõtmiseks mõõdupuud, kuigi iga teose või rolliga võib ükskõik missuguse aastapreemia pärast konkursile minna, ent see ei ole kunstiloome peamine standard,“ on Trass sporti ja kultuuri võrrelnud.