Legendaarne Jüri Jaanson lahkus suurelt areenilt

Vahur Mäe, toimetaja   |   18. nov. 2010, 00:00

Täna teatas pika ja eduka karjääri lõpule jõudmisest legendaarne mees nii Eesti kui maailma spordis – Jüri Jaanson.

Tulnud 1981.aastal Viljandist treener Anne Freimuthi käe alt Pärnusse tollase Dünamo peajuhendaja Mihkel Leppiku rühma harjutama, märgati peagi noormehe sihikindlust ja erakordset töötahet.
 
Edaspidi võitis Jaanson suurtelt tiitlivõistlustelt arvukalt medaleid, neist säravaimateks jäävad Ateena ja Pekingi olümpiamängude hõbedad ning 1990. aastal Tasmaanias Bjarringtoni järvel saavutatud maailmameistritiitel.
 
JJ_Barcelonas
Aasta on 1992. JJ on ühepaadil finaalis viies. Ühtlasi on ta üks esimesi Eesti sportlasi,
kes taasiseseisvunud väikeriigi lipu rahvusvahelisele areenile viib!                            
Foto: Lembit Peegel
 
Jaansoni tippspordis jätkamise kohta oli spekuleeritud aastaid. Peale Sydney olümpiamänge osutus pigem üllatuseks, kui igihaljas spordimees teatas tipus jätkamisest. Edukatele Ateena mängudele järgnes taas Jaansoni imeline sihikindlus, mida näitas Pekingis paarisaeru kahepaadil koos klubikaaslase Tõnu Endreksoniga saavutatud hõbemedal.
 
Kurnavate Pekingi päevade järgselt püüdis vanameister edasi pingutada, kuid mitmed tervisehädad sundisid hoogu maha võtma ning võistlustest kõrvale jääma. Arstid avastasid tänavu südame rütmihäired ja see oli ka üks põhjustest, miks loobumisotsus tuli.
 
Oma viimase etteaste tippsportlasena tegi Jaanson oktoobri lõpus Shveitsis sõidetud Armada Cup’il, mille lõpetas tagasihoidlikul 24. kohal. Tõsi, toona sai pikamaadistantsil saatuslikuks taktikaline viga.
 
Jüri Jaansoni on lisaks Anne Freimuthile ja Mihkel Leppikule juhendanud Mihkel Klementsov, Mati Villsaar, Jaan Tults, Thor Nielsen, Igro Grinko ja viimasena tema abikaasa Tatajana Jaanson.
 
Eesti Sõudeliit tänab meistrit suure panuse eest sõudmise arendamisel ning pakutud ülevate hetkede eest ja soovib edu uute sihtide seadmisel!