Legendaarse kaheksapaatide duelli võitis taas Oxford

Vahur Mäe, toimetaja   |   12. apr. 2015, 11:22

Laupäeval, 11. aprillil, toimus maailma vanim järjepidevalt korraldatav spordivõistlus – Oxfordi ja Cambridge’i ülikoolide kaheksapaatide duell, rahvusvaheliselt tuntud kui “The Boat Race”. Võitjana väljus viimaste aastate valitseja Oxford.

Vaid tunnike peale seda, kui Oxfordi naistudengid võidutsesid Cambridge’i rivaalide üle, jõudis kord meeste kätte. Juba 161. korda, taas sadade tuhandete Thames’i kaldale kogunenud pealtvaatjate ning miljonite televaatajate ees.

2015 The Boat Race võitja Oxford foto ametlikult kodulehelt
Võidukas Oxford. Foto: spordisündmuse ametlik kodulehekülg

Oxfordi eessõudja ehk presidendi Constantine Louloudise jaoks oli seoses õpingute lõppemisega tegemist viimase võistlusega ning kaalul oli valitseva maailmameistri (Louloudis on 2014. aasta kuldmedallist brittide kaheksapaadi eessõudjana – V.M)  4-kordse võitja staatusesse tõusmine, millega ta kinnistaks end valitud 13 sekka, kes läbi ajaloo vägitükiga hakkama on saanud.

Võistluste traditsioon näeb ette, et käänulisel Thames’il toimuva jõuproovi radade asetus tehakse selgeks liisuheitmise teel. Õnn naeratas Cambridge’ile, sest nemad said valida Surrey-nimelise kurvi kasuks, ehk trajektoori, mis jättis neile esimese sisekurvi.

Vaatamata õnnestunud loosile, jäi helesinist vormi kandev Cambridge stardis tehniliselt rabedaks, mida aga Oxford momentaalselt ära kasutas ning kerge edu sisse sõitis. Just stardist saadud edu võimaldas neil rasked hetked üle elada ning füüsiliselt tuntavalt võimsamale Cambridge’ile vastu astuda (Oxfordi kesmine kaal roolimeheta 85,7 ning Cambridge’il 91 kg – V.M). Sõit kaotas oma võlu viimasel distantsikolmandikul, sest Cambridge’i vastupanu murdus ja seda võimendas lisaks psühholoogilisele pingele ka keerutav külje- ja vastutuul.

Tehniliselt perfektselt sõudnud Oxfordile oli edasine juba võidu vormistamise küsimus. 6,8 km pikkuse distantsi läbimiseks kulus neil aega 17.34. Cambridge jõudis pärale 20 sekundit hiljem.

Oxfordi peatreener, 21-aastat võistluse karussellis tiirelnud Sean Bowden märkis, et vaatamata tema meeskonna tagasihoidlikumale füüsisele määrasid võidutulemuse taktikaline vaist ning tehniliselt ladus sõit. Ka ei olevat vähetähtis olnud distantsi alguses määravaks saanud Surrey rajalõigu detailne tundmine ning seal sõudmise kogemus.

Aastal 1829 tudengite Charles Merivale’i ning tema nimekaimu Charles Wordsworth’i poolt ellu kutsutud duelli üldseis on peale tänavust sõitu 81-78 Cambridge’i kasuks. Oxford on viimastel aastatel üldkaotust jõuliselt vähendanud ning kui nende võitudejada jätkub, viigistub seis 2018. aastal.