Londoni OM: Eesti neljapaadilt hetkel väikeriigi säravaim tulemus

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. aug. 2012, 12:11

Eestlaste olümpiaärevus kulmineerus täna pärastlõunal, sest Eton Dorney sõudekanalil startis väikeriigi olümpiakoondise üks suurimaid medalilootusi – meeste paarisaeru neljapaat.

london2012_logoKuigi varasem loosimine andis Kaspar Taimsoole, Tõnu Endreksonile, Allar Rajale ja Andrei Jämsäle stardiõiguse viiendalt veelt, mängiti rajad tugevale küljetuulele viidates ümber, mistõttu Saksamaa ning Horvaatia said loa startida vastavalt kuuendalt ja viiendalt veelt. Eesti kui oma poolfinaali teine loositi ümber neljandale veele.

Vahetult enne starti hakkas vihmasabin ning kohati oli näha, et heitlik tuul keerutab kanalil ebamugavat küljetuult. Muuseas, sellele samale tuulele oli eile hilisõhtul viidanud ka meie neljapaadi staazikaim ja tituleerituim – Tõnu Endrekson.

Finaalis rivistusid üles ka Suurbritannia ning 2005-2009. aastani paadiklassi valitsenud Poola.

Starditsoonis näitas Eesti nelik teravust ning ei jäänud millegi poolest rivaalidele alla. Täisauru pani koheselt peale Saksamaa (Schulze, Wende, Schoof, Grohmann), kes tegi kõik selleks, et tänavusel hooajal võitmatuna püsinud Horvaatia noort kvartetti (Sain, Sinkovic, Martin, Sinkovic) ohjata. Eesti püsis brittide (Rowbotham, Cousins, Solesbury, Wells) ning Pekingi olümpiavõitja Austraalia (Morgan, Forsterling, McRae, Noonan) järel kuni 1000 meetrini viiendal kohal. Poola (Wasielewski, Kolbowicz, Jelinski, Korol) oli suurest mängust väljas, kandes medalisõidus punase laterna rolli.

Austraalia nelikult võimsaim lõpuveerand

Poolel võistlusmaal oli märgata, et Eesti neliku dikteerija, Kaspar Taimsoo, tõstis meeskonna heakskiidul tempot, lülitades kiirenduse ajal sisse viimase käigu. Vaid nii püsis lootus ja võimalus, et ehk õnnestub rohkem kui korpusega eest libisenud sakslasi ning horvaate üllatada. Siiski nii ei läinud. Olümpiatõeks jääb teadmine, et Eesti lõpetas esimesena medalita jäänuna ehk neljandana, ajaga 5.46,96. Olümpiavõidu võttis Saksamaa (5.42,48), Horvaatia (5.44,78) ja kiireima lõpuveerandi sõudnud Austraalia (5.45,22) ees.

Eestist tahapoole jäid Suurbritannia (5.49,19) ning vaikselt väsima hakanud Poola vanemeistrid (5.51,74).

Eesti Sõudeliit tänab kõiki toetajaid ja pöidlahoidjaid, kes viimase nelja aasta tähtsaima jõuproovi südikale ning tulemuslikule etteastele kaasa aitasid. Õnnitlused sportlastele ning nende treener Matti Killingule.

Nii Tõnu Endrekson ja Andrei Jämsä kui ka olümpiakarastuse saanud Geir Suursild ning Jüri-Mikk Udam saabuvad kodumaale 5. augustil. Kõik pöidlahoidjad on oodatud Tallinna Lennujaama olümpiasõudjaid tervitama kell 22.55, mil saabub nende hilisõhtune lend. Allar Raja saabumiskuupäevaks on 10. august, Kaspar Taimsoo jääb aga siis veel Londonisse. Olümpiasõudjate treener Matti Killing reisib koju paadiautoga.