Londoni OM: Eesti neljapaat heitleb finaalis medali eest

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. aug. 2012, 10:55

Täna oodati Londoni olümpiamängude sõuderegatilt põnevusega uudiseid. Mida suudab poolfinaalis Eesti paarisaeru neljapaat – kas medalisuund püsib või naastakse viimase nelja aasta tähtsamailt jõuproovilt koju tasuks koht vaid B finaalis?

london2012_logoPole paremat sõnumit kui teadmine, et nelik Taimsoo, Endrekson, Raja ja Jämsä jätkab võistlemist medalile, sest äsja sõidetud, ligi 8-meetrise vastutuulega poolfinaalis jõuti veenva esitlusega mulluse MM-hõbeda Saksamaa järel ajaga 6.07,85 finaali. Juba stardist väljudes nähtus, et Saksamaa nelik on ülimalt löögijõuline ning stabiilset edu Eesti ees hoiti lõpuni – ajamõõtja fikseeris võidutulemuseks 6.05,85. Viimase finaalikoha eest võitlesid Ukraina, Prantsusmaa ja Poola. Itaalia kvartett oli selleks hetkeks taandunud sõidu punaseks laternaks. Lõpus jäi veenvalt tulemusega 6.10,75 peale aastatel 2005-2009 paadiklassis maailma valitsenud legendaarne Poola nelik Wasielewski, Kolbowicz, Jelinski, Korol. B finaal on jõukohane Prantsusmaale (6.12,81), Ukrainale (6.16,23) ja Itaaliale (6.18,96).

Esimest poolfinaali läks kohe juhtima Ateena olümpiavõitja Venemaa, dikteerides sõidu kulgu stabiilselt tunamulluse maailmameistri Horvaatia ning Austraalia ja koduveel võistleva Suurbritannia ees. Viimasel 500 meetril aga venelased kangestusid ning nad jäid A finaali ukse taha. Selles sõidus kuulus võit tulemusega 6.03,39 tänavu kõik tähtsamad sõidud võitnud Horvaatiale Austraalia (6.05,45) ja Suurbritannia (6.05,71) ees.

Vastutuul on Eesti nelikule pigem meeltmööda

Ülipõnev finaal stardib eeloleval reedel, 3. augustil kell 13.30. Sõltuvalt loosist saab Eesti nelik võimaluse startida kas teiselt või viiendalt veelt.

Neljapaadi sõitu jalgrattaga kanali veeres saatnud sõudekoondise peatreener ja mänedzer Jaan Tultsil jätkus meeskonna etteaste kohta vaid kiidusõnu.

2012_Londoni_OM_EST_F.Rein_Kilk 
Jämsä, Raja, Endrekson, Taimsoo eelsõidus. Foto: Rein Kilk

„Tähtsaim nii meeste endi kui pöidlahoidjate jaoks on teadmine, et sõit oli igas mõtte stabiilne“. Veel lisas aastakümneid sõudekoondise tüüri juures püsinud peatreener, et Eesti paatkonna jaoks on vastutuul pigem sõbralik ning et nii finaalist välja jäänud Prantsusmaa ja Venemaa võinuks allatuule korral endast palju suuremat ohtu kujutada.

„Eesti on medalikonkurentsis. Juba reedel selgub tõde“, lõpetas Jaan Tults telefoniintervjuu, kutsudes pöidlahoidjaid 3. augustil telerite ette.