Londoni OM: intervjuu Geir Suursillaga

Vahur Mäe, toimetaja   |   26. juuli 2012, 08:24

london2012_logoJuba eeloleval laupäeval, 28. juulil, stardib kauaoodatud Londoni olümpiamängude sõuderegatt, mis toob võistlusveele kaks paatkonda Eestistki – meeste paarisaeru nelja- ja kahepaadi. Siinkohal on Eesti Sõudeliidu kodulehel sobiv aeg heita pilk koondise telgitagustesse ning uurida, millised on sportlaste mõtted enne Suurt Mäng.

Täna räägime paarisaeru kahepaadil koos Jüri-Mikk Udamiga startiva Geir Suursillaga. Muuseas, Udam alustas sõudmisega alles peale seda, kui Jüri Jaansonile ja Tõnu Endreksonile Pekingis sama paadiklassi olümpiahõbe kaela riputati. Suursild tegeleb alaga aga alates Ateena-aastast (2004). Tänaseks on Eesti sõudekoondislased end olümpiakülas sisse seadnud ning esimesed treeningudki on jäänud selja taha.

Tänavuseks Eesti sõudeelu suurüllatuseks võib kahtlemata pidada verinoore duo, Suursild-Udami pääsu olümpiaveele. Teatavasti käis hooaja hakul tihe rebimine kahe vanematest sõudjatest koosneva võistkonna vahel, mistõttu keegi ei teadnud oodata, et lahenduseks on hoopis kolmas tee. Millal otsustasite, et lähete ja proovite ka?

Kuna minek kuldmedali võitmisega päädinud Euroopa noorte meistrivõistlustel oli väga korralik, otsustasime, et proovime ning kõrvutame end vanematega. Kuigi alguses kostus siit ja sealt, et mis te rabelete, tõdeme nüüd, et võidelda tuleb alati. Pealegi oli tegemist koduse võistlusega ning tugev kontrollstart pidi olema meie treeningute krooniks.

Võit ja sellega kaasnenud olümpiapilet oli nii lähikondlaste kui ka meie endi jaoks totaalne üllatus, kuid ju siis nii pidi minema.

Panite varasemalt paika, et tänavuse hooaja tähtsaim etteaste saab olema augusti teises pooles toimuv juunioride MM. Kas nüüd, olümpiaregati eel, on põhjust eesmärgid teistpidi seada?

Nüüdne eriolukord tähendab seda, et meil on ees kaks ülitähtsat võistlust. Juunioride MM on jätkuvalt tänavuse hooaja peaeesmärk. Oleme olnud väga heas vormis ning maailmatasemel eakaaslastega võrdlus annab selge pildi meie arengust ja suutlikkusest pikemaski plaanis.

Millised on välja näinud olümpiaregati eelsed treeningud?

Londonisse pääsemine on mõnevõrra meie treeningplaanides korrektuure teinud küll. Oleme rohkem läbinud erineva pikkusega tempokaid lõike ning lihvinud tehnilist tööd. Tegelikkuses teeme ju seda kogu aeg, kuid proportsioonid on olnud mõnevõrra teistsugused.

Milline tulemus Londonis Geir Suursilda ning Jüri-Mikk Udamit rahuldab?

Klassikaline on öelda, et “peame endast kõik välja panema ning tegema rahuldustpakkuva sõidu”. Ei aga tegelikult on sooviks vähemalt ühte konkurenti (stardis on 13 paatkonda – V.M) edestada. Punase laterna rolli kanda ei sooviks.

 

Londoni olümpiamängude sõudmisregatt Etonis, Dorney järvel stardib juba päev peale avatseremooniat. Eesti noor kahepaadimeeskond, keda juhendab Pärnu Sõudekeskus Kalevi treener Reet Palm, võib kohaliku aja järgi juba veele libiseda kell 10.30 (eesti aeg kell 12.30). Kohal on kõik paadiklassi staarid. Vaata, kellega Eesti paatkond konkureerib!