Luzerni MK-etapp: Eesti eest on väljas kaks neljapaati

Vahur Mäe, toimetaja   |   12. juuli 2018, 17:01

Eeloleval nädalavahetusel, 13. juulil stardib Šveitsi sõudemekas Luzernis maailmakarikasarja finaaletapp, mis viib veele koguni kaks Eesti paarisaeru neljapaati.

Kolmas MK-etapp Luzernis kannab endas Eesti koondise jaoks muuhulgas eesmärki selekteerida lähenevateks tiitlivõistlusteks parimad koosseisud. Nagu ikka, käib suur mäng paarisaeru neljapaadi moodustamise nimel ning nagu senine hooaeg on näidanud, on häid mehi rohkem kui paadis kohti. Luzernis toimuv on mõneti intrigeerivgi, sest alles loetud nädalad tagasi Trakais toimunud võistluse poolfinaalis edestas veidi tagasihoidlikumaks peetav nelik vanu ja tituleeritud tegijaid.

Mõlemad Eesti nelikud suundumas võistluse eelsele treeningule (foto: Fred Killing)

Eesti esimesse koosseisu on treener Matti Killing üles andnud eessõudjana Kaur Kuslapi, Tõnu Endreksoni, Allar Raja ja Andrei Jämsä. Neile sekundeerivad Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson, Jüri-Mikk Udam ja Joosep Laos. Ühtekokku teeb võistlusel kaasa 11 paatkonda, lisaks Eestile mullusest MM-finaalist maailmameister Leedu, hõbe Suurbritannia, Holland ja Poola. Brittide ja Leedu nelikust on vahetunud üks mees, Holland ning Poola on pidanud tegema kaks asendust. Austraalia on väljas kahe paatkonnaga, et samuti selekteerida tiitlivõistlusteks enda esinduskvartett.

11 kuni 12 võistkonna osalemisel näeb FISA võistlusmäärustik ette esmalt kahe eelsõidu korraldamist. Mõlema sõidu võitjad progresseeruvad otse medalisõitu ning ülejäänud jätkavad vahesõitudes. Sealt kvalifitseeruvad A finaali mõlema sõidu kaks esimest ning ülejäänud osalevad kohtadele 7-12 B-finaalis.

Loosimised eelsõitudesse toimuvad neljapäeva, 12. juuli õhtupoolikul. Siis selguvad ka Eesti paatkondade vastased. Kogu info jõuproovi kohta on leitav siit.

Luzernis viibiva Matti Killingu sõnul on kõik mehed motiveeritud ning võistlusele eelnenud kordaläinud treeningtsükkel lisab indu. “Mõlemad koosseisud liiguvad päris võrdselt ning see tõotab põnevat omavahelist arveteklaarimist. Merevaigust Aeru regatt tõstis kahtlemata enesekindlust ja eks me nüüd näe reaalselt, kuhu maailma parimatega võrreldes platseerume,” rääkis treener.

Küsimusele, et kas parim paat lähetatakse tiitlivõistlustele, vastas Killing, et loa startida saab parimatest moodustatud kooslus. See annab tema sõnul võimaluse ka kahe paadi vahel mehi omavahel kombineerida. “Ma ütlen, et ma midagi ei ütle ja võtame sammukese korraga,” ei soovinud juhendaja enamat avada. Pole välistatud, et lisaks neljapaadile sõuab tiitlivõistlustel ka paarisaeru kahepaat.

Eesti koondise suurimaks väljakutseks on edukas esinemine septembri keskel Plovdivis Bulgaarias peetavatel maailmameistrivõistlustel. Lisaks on oluliseks teetähiseks 3.-5. augustini Strathclyde’is Šotimaal toimuvad Euroopa meistrivõistlused.