Luzern, MK III etapp: üllatusi ei sündinud

Robert Väli   |   12. juuli 2013, 12:48

Robert Väli, Luzern

WRCup logo 2012

Täna algasid Šveitsis, Luzenis Maailmakarikasarja III ja ühtlais ka viimase etapi võistlused. Erinevail põhjusil on seekord stardis vaid üks Eesti paatkond – paariaaeruline neljapaat (M4x) koosseisus Kaur Kuslap, Allar Raja, Sten-Erik Anderson ja Kaspar Taimsoo. Üllatusi tõepoolest ei sündinud – kellelt midagi oodati, need selle ka ära tegid. Tänase eelsõidu võiduga sai Eesti meeskond otse poolfinaali.

Meie paadiklassis on 15 osavõtjat, mis tähendab kolme eelsõitu, igas neist 5 paati. Loosi tahtel olime kolmandas eelsõidus koos USA, Kanada ja kahe Austraalia meeskonnaga.
Eesti meekond juhtis sõitu esimesest tõmbest alates ja hoidis seda kuni finišijooneni.

Allakirjutanu ise oli 1750 meetri peal ja seal olles tundus, et Kanada on ohtlikult lähenemas: kui 1750m peal oli Eesti umbes paadi pikkuse jagu ees, siis mõnisada meetrit hiljem oli see kahanenud balloonipikkuse peale kuid … sellega Kanada meeste jaks piirdus. Kanada näitas selles eelsõidus küll parimat aega viimase 500m peal, kuid ilmselt viimane 250m oli neil juba nö kustumisfaasis ja lõpujooneks oli eestlaste võiduseis endises pikkuses taastunud.

Tõsi, see kas sõit võidetaksese ballooni-, korpuse või mingi muu pikkuse jagu, ei oma tähstsust, kuid emotsionaalset tuge annab see kindlasti. Kui väljenduda Henley stiilis, siis: eestlaste võit oli veenev.

2013 MK III M4x small
M4x start. Eesti meeskond sinises vormis. Foto: Fred Killing

Asjaosaliste kommentaarid:

Allakirjutanule, kui ühele publiku hulgast, oli nähtu enam kui meeldiv. Kui valjuhääldist kuuled, et “Viies rada,  Eesti  – “very strong crew”, siis ei saa tuju halvemaks mitte minna. Kui iga 500m tagant kuuled, et Eesti on kindlalt juhtimas … eks tuju tõuseb veelgi. Viimased 250m, mida mina nägin … pilt oli väga hea. Hea mulje jätsid mehed juba treeningu aegu, kuid olgu öeldud, et see on kõrvalseisja pilk. Kui midagi viltu oli, siis seda võisid teada vaid mehed ise ja nende treener, väljapoole paistis vaid ühtlaselt liuglev meeskond.

Nagu meedias ennem mainitud, siis MM-le tulid paadid ära saata juba nädalaid varem kuna võistlus toimub kaugel Lõuna-Koreas ning siin, Luzernis, ollakse 2004-st aastast pärit paadiga. Sellel paadil olid omad hädad ja meestel võttis selle paadiga kohanemine aega kuid Filippi abiga sai paat siinsamas Luzernis vahetult ennem võistlust poleeritud ning lisaks sellele enam-vähem kõik liikuvd osad vahetatud.

Treener Matti Killing: “Kõik oli kontrolli all”. Meestele antud instrukstioon oli, et sõit on vaja võita ja seda ka tehti. Kusjuures sõita on vaja säästlikult ja vältida olukorda, et ennem finišit oleks vaja teha meeleheitlikke pingutusi. Võiks öelda nii, et “mehed nägid head välja”. (Kõrvalseisjana lisan, et tõesti nägid head välja, tundus, et need mehed jäksavad ka järgmisi sõite sõita).

Allar Raja: “Meeste vorm oli parem kui minek ise … kuigi lõppkokkuvõttes ei läinud halvasti”.

Kaspar Taimsoo: “Sõit oli natuke rabe, aga hea meel on, et võitsime. Homme ootame paremat minekut”

Sten Erik Anderson: “Sõit oli rabe. Oli tunne, et võiks minna paremini. Kuna roolijalg on selles paadis nr 3 ehk minu peal, siis oli minu jaoks ka vähekese harjumatu tegevusega tegu ning osa tähelepanu kippus hajuma. Selle paadiga harjumine võtab aega. Tunnetus ja kokkusõit ei tule nii kiiresti kui meie nö pärispaadiga. Aga … hea lahtisõit homseks, ütleks ma”.

Kaur Kuslap: “Selle paadiga on koostöö saavutamine keerulisem kui oma päris paadiga kuid üldiselt saime hakkama. Pingutada oli hea ja jõudu jätkus lõpuni”.

Tulemustest (joonealused meeskonnad lähevad edasi vahesõitudesse):

1. Eelsõit*2. Eelsõit*3. Eelsõit
1. CRO 5:47,37
2. NZL 5:51,22
3. ITA 5:51,98
——————
4. CZE 6:02,73
5. ARG 6:03,8
 1. GER 5:45,37
2. GBR 5:46,43
3. RUS 5:51,29
——————-
4. POL 5:56,39
5.NED 5:57,97
 1. EST 5:51,38
2. CAN 5:52,36
3. USA 5:56,61
———————
4. AUS 1  5:56,61
5. AUS 2  5:59,52
     

Täna pealelõunal toimuvad vahesõidud ning homme poolfinaalid.
FISA edasipääsusüsteem võimaldab poolfinaalide koosseisude kujunemiseks kahte varianti. Milline variant “töösse” läheb, selgub loosiga. 
Esimese variandi alusel oleks poolfinaali koosseis selline:
CRO, EST, GBR, ITA, USA, +vahesõidus II koha saanud meeskond
Teise variandi alusel oleks poolfinaali koosseis selline:
EST, NZL, GBR, USA, + vahesõidus I ja II koha saanud meeskonnad.

Niisiis kerge ei saa olema …

Tulemused FISA andmebaasis: http://www.worldrowing.com/live-results?type=results