Luzerni MK: Taimsoo ja Raja on homses finaalis ning võitlevad maailmakarika eest

Vahur Mäe, toimetaja   |   9. juuli 2011, 16:44

Täna oli Sveitsis Luzernis toimuval maailmakarika viimasel, kolmandal osavõistlusel kavas teine võistluspäev, mis kulmineerus finaalikoosseise määravate poolfinaalidega.

Samsungi_SUDMISE_MK_logo_2011Eesti viiest paatkonnast pääses ainsana finaali kõrgeimate lootustega võistlustulle läinud paarisaeru kahepaat rivistuses Kaspar Taimsoo-Allar Raja, kes kaotasid vaid Saksamaa duole Gruhne-Krüger , aegadeks vastavalt 6.17,54 ja 6.18,96. Kolmandaks finalistiks võitles end tulemusega 6.19,36 Prantsusmaa Berrest-Bahain. Ülejäänud – Kanada, USA ja Venemaa- kaotasid esikolmikule oluliselt ning sõuavad homses B finaalis, kus jaotatakse kohad 7-12.

Esimesena sõidetud poolfinaal sõelus Taimsoo ja Raja vastasteks tänavuste maailmameistrivõistluste peamise kullafavoriidi Uus-Meremaa (Sullivan-Cohen, 6.14,88), Suurbritannia (Wells-Bateman, 6.19,97) ning taas suurde sporti naasnud sloveenide legendduo (Cop-Spik, 6.22,10).

Taimsoo-Raja_Luzern_2011
Raja ja Taimsoo Luzernis.                Foto: Rein Kilk

Finaal sõidetakse pühapäeval eesti aja järgi kell 14.42. Põnevust on palju, sest finaali tulemustest sõltub tänavuse aasta maailmakarika võitja. Täna on võrdselt punkte, kaheksa, nii Eestil, Saksamaal kui Uus-Meremaal.

Taimsoo ja Raja on heas hoos

Telefoniusutluses märkis Eesti duo vanem liige, Allar Raja, et poolfinaalist jäi sisse väga hea enesetunne. „Mõnes mõttes on pinged finaali pääsemisega maas. Homme võib juba kõike juhtuda, sest meeskonnad on motiveeritud võitlemaks maailmakarikasarja üldesikoha pärast“, teatas Raja.

„Maailmameistrivõistluste eel oleme paadi kenasti liikuma saanud ning läheme Bledi rahulikul meelel ning tugevas konditsioonis“, rõõmustas pärnakas pöidlahoidjaid.

Ka Eesti noor ühepaadisõudja Kaisa Pajusalu üritas pääsu finaali, kuid jäi siiski suurest seltskonnast välja. Pajusalu osalusel sõidetud esimese poolfinaali võitis ajaga 7.41,41 hiinlanna Xiuyun Zhang, kelle järgnesid samuti finaalikoha taganud Valgevene esindaja Ekaterina Karsten (7.42,03) ja rootslanna Frida Svensson (7.42,14).

B finaaliga leppisid venelanna Julia Levina (7.51,42), sakslanna Carina Baer (7.52,65) ja Pajusalu (8.02,74).

Teise poolfinaali võitis tulemusega 7.42,49 Mirka Knapkova. B finaali Pajusalu vastasteks läksid leedulanna Donata Vistartaite (7.53,71), taanlanna Fie Udby Erichsen (8.00,54) ja serblanna Iva Obradovic (8.04,72).

B finaal, mis jaotab kohad 7-12 sõidetakse pühapäeval kell 10.51.

Eesti paarisaeruneliku koostöö logiseb

Eesti sõudepublik ootas põnevusega, mida suudab hiljuti moodustatud ja Luzernis samuti poolfinaali jõudnud paarisaeru neljapaat koosseisus Andrei Jämsä, Tõnu Endrekson, Vladimir Latin, Joosep Laos.

M4X_luzern_2011
Laos, Latin, Endrekson ja Jämsä Luzernis.     Foto: Rein Kilk

Meie nelik startis teises poolfinaalis ja näitas distantsi esimesel poolel liidrite Venemaa, Uus-Meremaa ja Austraaliaga võrdluses hoogsat minekut. Siiski jäädi lõpuosas olulisse kaotusseisu ja lõpetati poolfinaal ajaga 6.05,14 viimastena. Finaali pääsesid Austraalia (5.51,03), Sveits (5.51,46) ja Uus-Meremaa (5.51,73). Lisaks eestlastele jäid B finaali Ukraina (5.52,04) ja Venemaa (6.05,14).

Tõnu Endrekson märkis, et tehniline koostöö jääb allapoole igasugust arvestust. „Toimetame nagu neli ühepaati ja ei ole tehnilist poolt paika saanud. Eks homne B finaal näitab, kas oleme suutelised ka millekski enamaks“, lisas Pekingi olümpiamängudel hõbemedali võitnud spordimees.

Esimesest poolfinaalist liikusid suurde finaali Horvaatia (5.47,52), Saksamaa (5.47,52) ja Suurbritannia (5.53,28). Eestlastele hakkavad B finaalis, mis stardib pühapäeval kell 10.39, konkurentsi pakkuma Prantsusmaa (5.57,22), Itaalia (6.01,51) ja Sloveenia (6.08,08).

Bledi MMile sõidavad Prosvirnin, Maier, Sabiin ja Villmann

Kõige tagasihoidlikumalt esindasid Luzernis Eestit meeste roolijata neljapaatide kaks koosseisu, kes sattusid vastamisi D finaali, mis jaotas kohad 19-23. Muidugi oli siin põhiküsimuseks see, et kes omavahelises duellis peale jääb, saab õiguse esineda Bledi maailmameistrivõistlustel. Sellega sai hakkama meie esinelik Prosvirnin, Sabiin, Maier ja Villmann, kes kaotasid ajaga 6.12,45 Horvaatiale (6.13,13), kuid oli paremad Sloveeniast (6.13,13) ning Eesti teisest kvartetist, kuhu kuuluvad Anderson, vennad Kuslapid ning Talisoo (6.14,54). Kokkuvõttes tähendab meie esipaatkonna tänane tulemus MK etapil 20. kohta. Teisele koosseisule kuulus 22. positsioon.