Luzerni MK:Taimsoo-Raja neljandad, kaheksapaat pääses EMile

Vahur Mäe, toimetaja   |   11. juuli 2010, 00:00

Täna on Luzerni maailmakarika etapil finaalide päev. Eestlaste jaoks suurimad lootused olid pandud paarisaeru kahepaatide võistlusklassile, kus medalimõtetega läksid veele eile poolfinaalis väga ilusat minekut näidanud Kaspar Taimsoo ja Allar Raja.

MK_logo

Finaalis sõudsid Prantsusmaa, Suurbritannia, Eesti, Uus-Meremaa, Shveits ja Tsehhi. Taimsoo ja Raja sõudsid distantsi algusosas kolmandana, tagapool tänavu juba kaks MK-etappi võitnud ja sellega paadiklassis maailmakarika üldvõidu taganud brittidest Wells-Batemanist ning prantslastest Berrest-Bahain’ist.
Poolel maal liikusid ettepoole uusmeremaallased Cohen-Sullivan, jättes meie paatkonna neljandaks. Ülipõnevas lõpuvaatuses õnnestus prantslastel brittide ees siiski võtta võit. Finaaletapi esikoha tagas aeg 6.18,51. Järgnesid Wells-Bateman tulemusega 6.19,28 ning kolmandana üha võimsamalt liikuv Uus-Meremaa (6.20,17).

Taimsoo ja Raja jäid neljandana juba pikalt maha – aeg 6.23,17. Eestile järgnesid soliidse vahega omakorda Shveits (Vonarburg-Stofer, 6.25,13) ning Tsehhi (Vitazek-Jirka, 6.26,30).

Eesti sõudekoondise peatreener Jaan Tults informeeris Luzernist Taimsoo-Raja etteaste kohta positiivset.
“Sportlased märkisid, et nad püüdsid hoida brittidel silma peal ja selles, et viimased koos prantslastega poolel maal oma teed läksid, ma hooaja teist poolt silmas pidades ohumärke ei näe”, nägi Tults Eesti paatkonna etteastes positiivset.  “Tulemusega saab rahule jääda. Olen veendunud, et ligi viie sekundilise kaotuse sees on ka mingi osas Taimsoo hiljuti läbipõetud haigust”, lisas koondise peajuhendaka.

Tulemus tagab Eesti paatkonnale koha Uus-Meremaale MMile sõitvasse koondisse. Tänavune sõudehooaeg on üle pikkade aatate väga erakorraline, sest enne hilissügisel toimuvat suurvõistlust toimuvad septembris ka Euroopa meistrivõistlused. Kuna hooaeg on pikk, ei saa Matti Killingu juhendatava kahepaadi ligi viie sekundilist kaotust liidritele väga murelikult vaadata – vormikõvera tipp on ajastatud hooaja tähtsaimaks võistluseks maakera kuklapoolel.

Meenutagem, et teine meie kahepaat koosseisus Andrei Jämsä-Tõnu Endrekson esines kahvatult. Mehed jõudsid vaid C-finaali, saavutasid seal Argentiina ja Austraalia järel kolmanda, kokkuvõttes 15.koha, mistõttu pole ka selge, kuidas nende hooaeg võiks jätkuda.

Kaheksapaat pääseb Portugalis toimuvale EMile

Täna hommikupoolikul pakkus pöidlahoidjatele põnevust meeste kaheksapaatide B-finaal, kus ka Eestil oma osa etendada oli. Hiljuti noorenduskuuri läbinud koosseis, kuhu kuuluvad vanadest olijatest, 2007. aastal U23 MMil kulla võitnud seltskonnast, Andrus Sabiin, Artur Maier, Alo Kuslap, Rauno Talisoo ja Jaan Laos ning uutest tegijatest Sten-Erik Anderson, Kaur Kuslap, Martin Neerot ning roolimees Siim Schvede, konkureeris Hollandi, Itaalia, Türgi ja Hiinaga.

Hiina näitas juba esimestel meetritel, et nende tase on teistest peajagu üle. Hiidriigi võiduaeg 5.39,45 oli teisena finisheerunud Hollandist, kes sai ajaks 5.43,48, ligi neli sekundit parem. Kolmandana lõpetas ajaga 5.45,87 Andrus Sabiini eessõudmisel Eesti paatkond.
Märkimist väärib, et meie kaheksaline alustas kõige tagasihoidlikumalt, kuid mida aeg edasi, seda stabiilsemat sõitu näidati. Lõpus edestati alati tugevat Itaaliat (5.46,73) ning autsaiderit Türgit (5.53,82).

Etteaste MK-l tagas Eesti kaheksapaadile koha Portugalis Montemor-o-Velhos toimuvatele Euroopa meistrivõistlustele. “Mehed vastasid alaliidu kriteeriumitele ja mul on hea meel teatada, et stardiluba Portugali on antud”, teates peatreener Tults.

Võistkonna raudvara, Artur Maier, märkis, et sõidud on läinud stabiilsemaks ning B-finaalis näidatud etteastega võib igati rahule jääda.

“Tänase seisuga oleme Taimsoo ja Raja kõrval teine paatkond, kes Portugali tiitlivõistlustele pääseb. B-finaal oli meie MK-sõitudest parim, lõpuosas hakkasime Hiinaga vahet vähendama”, kommenteeris Maier B-finaali järgselt olukorda.

Ülipõneva A finaali võitis Saksamaa Austraalia ja Suurbritannia ees.