Maailmakarikas stardib Bledis kolme Eesti paatkonna osavõtul

Vahur Mäe, toimetaja   |   7. mai 2015, 21:07

Foto: Fred Killing

Eeloleval reedel, 8. mail, stardib Sloveenia sõude-Mekas Bledis uudses formaadis avaregatiga rahvusvaheline sõudehooaeg, tuues teiste seas veele kolm Eesti paatkonda.

Maailma sõudejuhid otsustasid, et tänavuse hooaja start on veidi tavapäratu – esimesel päeval võisteldakse rahvusvahelisel Bledi regatil ning järgmised kaks on maailmakarikasarja 1. osavõistluse päralt. Muudatuse tingis soov, seda eriti just suurte koondiste puhul nagu Hiina, Saksamaa, Suurbritannia jt, erinevaid koosseise testida, et treenerid saaksid tulemuste põhjal varajaseid valikuid teha. Bledi kaasus annab aga suuna kätte ka järgnevate aastate võistluskalendri koostamiseks – kui formaat hästi vastu võetakse, hakatakse sama skeemi tihedamalt kasutama.

2015 MK 1 Bled foto F.Killing
Eesti neljapaat MK-eelsel treeningul Bledis (Sloveenia)

Eesti koondise lipulaevaks saab jällegi pidada paarisaeru neljapaati, mis lähetatakse veele rivistuses Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Sten-Erik Anderson ja Allar Raja. Olümpiahõbe Endrekson sõudis viimati neljapaadis 2012. aastal kulla toonud Euroopa meistrivõistlustel ning taandus seejärel väiksemate paatide peale. Ent Rio olümpiamängude eelne hooaeg toob uusi tuuli, mis treener Matti Killingu poolt välja öelduna tähendab ka erinevate kombinatsioonide katsetamist. Kõige olulisemaks saab pidada arengut, kus varem eri leerides toimetanud tipud on nüüdsest kõik ühe mütsi alla koondunud.

Bledis läheb võistlustulle kaheksa kvartetti. Lisaks Eestile teevad kaasa Hiina, Šveitš, Poola, Horvaatia, Saksamaa, Tsehhi ja Prantsusmaa. Saksamaa nelikusse kuuluvad Londoni olümpiavõitjad Schoof, Schulze ja Wende ning varem edukalt paarisaeru kahepaadil sõudnud Grühne. Mullusest MM-finaalist on lisaks Saksamaale Bledis ka täieliku verevahetuse teinud Hiina ning ¾ samas koosseisus jätkav Šveitš. Vaid Aregger on Delarze  vastu välja vahetatud.

Koondise peatreener Matti Killing andis stardieelses telefoniusutluses mõista, et esimese etapi tulemusest sõltub palju. Näiteks kasvõi see, millises koosseisus starditakse mai lõpus Poznanis peetavatel Euroopa meistrivõistlustel.

„Mehed on peale Horvaatia-perioodi nähtavalt paremaks läinud. Tõmbe sünkroonsus on üsna korralik, kiiruse pealt ka töö klapib. Ent päris rahule ei saa kindlasti veel jääda maksimaalse pingutusega“, avaldas juhendaja, et lõpliku lihvi andmiseks on vaja veel rohkelt kokku harjutada.

„Kui oleme mulluse hooaja algusega vähemalt samal tasemel, ei näe põhjust, miks muudatust tahta. Kui ei, siis on kõik võimalik“, resümeeris Killing.

Kui siit loogiliselt edasi järeldada, peaks neljapaat jõudma finaali, et end samas koosseisus kindlana tunda, sest eelmisel aastal lõpetati Prantsusmaal toimunud MK-etapil 5. kohaga.

Vahetult enne MK-etappi osalesid Kaitseväes teenivad Endrekson, Jämsä ja Taimsoo Eesti ajaloo suurimal ühisõppusel „Siil“, millest nüüdseks on kenasti välja puhatud.

„50-tunnine ülevalolek ei mõju tippkoormustega treenivatele meestele just balsamina, ent tunnustan mehi, sest nad tulid toime ning on enne võistlust saanud piisavalt aega ka taastuda. „Siilil“ osalemine Bledi etteastet ei mõjuta, pigem andis kõik see võimaluse rutiinist välja saada“, arvas Killing.

Peasekretär Robert Väli tunnustas Eesti Kaitseväge ning oli rahul, et sõudjate treening- ja võistlusprogrammiga ka kodanikukohustuste täitmise kõrvalt arvestati.

„Kaitseväega on meie koostöö väga hästi sujunud. Siinkohal tänusõnad Kaitseväe inimestele, sest mõlema valdkonna nõudlikke plaane ei olnud kahtlemata kerge ühitada“, kommenteeris Väli.

Lisaks MK-etapile sõuab Eesti neljane ka reedel Bledi regatil. Siis on vastaseid vaid kolm – Hiina, Šveitš ja Poola.

Eesti paarisaeru kahepaate on stardis kaks: Andrei Jämsä – Kaur Kuslap ning Joosep Laos – Geir Suursild. Eesti duode jaoks on jõuproov ka katsevõistlusteks, sest parim saab suure tõenäosusega loa võistelda Euroopa meistrivõistlustel. Bledis osaleb 16 ekipaaži, neist tuntum on Saksamaa, kuhu koondati kaks nende tugevaimat meest – tänavuste koondise katsete võitja Krüger ning elava legendi staatuses Marcel Hacker.

Matti Killingu arvates on Kuslap ja Jämsä saanud kenasti liikuma ning ootus soliidse esitluse järele on igal juhul suur.

Nii nagu neljapaat, sõuavad ka kahesed reedel Bledi rahvusvahelisel regatil, mil stardis on 12 paatkonda.

Rahvusvahelise sõudeliidu infole tuginedes osaleb 1. MK etapil 34 riiki. Kaunis Sloveenia linn on ajaloos mitmel korral võõrustanud ka maailmameistrivõistlusi, olles üks tuntuimaid rahvusvahelisi sõudeareene. Viimati korraldati MM sealses võistluspaigas 2011. aastal.