Maailmameistrivõistlused stardivad eeloleval pühapäeval

Vahur Mäe, toimetaja   |   22. aug. 2014, 16:21

Sõudemaailma pilgud on peagi suunatud hooaja tähtsündmuse, 24. augustil Hollandis startivate maailmameistrivõistluste poole. 60 riigi ligi 1000 atleedi seast leiame 9 Eesti koondislast, sealhulgas lipulaevnikud – paarisaeru neljapaadimehed.

2014 WRCh Amsterdam logoKuulus Bosbaani sõudekanal toob lisaks Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Andersoni, Allar Raja ja Kaur Kuslapiga mehitatud neljapaadile veele uut hingamist otsiva paarisaeruduo Tõnu Endrekson-Andrei Jämsä, samuti kahepaadil startiva debütantkoosseisu Kaisa Pajusalu-Marliis Reinkorti ning rahvusvahelise kogemusega parasõudja Tõnis Vihmandi.

Mõistagi peetakse koduse koondise eliitpaatkonnaks Taimsoo eessõudmisel viimasel MK etapil Luzernis hõbeda võitnud nelikut, kes mullu, läbinuna ehk mõnevõrra ootamatu uuenduskuuri, koges Lõuna-Koreas Chungjus toimunud tiitlivõistlustel 5. kohta saavutades kohest edu.

2014 Endrekson-Jämsä MM-i eel Pärnus Foto M.Absalon
Kas Endrekson ja Jämsä leiavad uue hingamise? Pärnus MM-I eel treeningul. Foto: Martin Absalon

Mida suudetakse tänavu, kui ülikogenud Raja ja Taimsoo kõrval treenides ja võisteldes on noored ja talendikad Anderson ning Kuslap kasvatanud paksu nahka, tugevdanud võistlusnärvi ning mis peamine, arenenud nii jõu- ning tehnikanäitajates? Stsenaarium hakkab hargnema juba eeloleval pühapäeval startivate eelsõitudega.

Registreeritud on 21 neljapaadi osalemine. Võistlussüsteem näeb esmalt ette 4 eelsõidu läbimist, millest iga võitja liigub otse 12 poolfinalisti sekka. Ülejäänud jätkavad vahesõidus, milliseid on kavas samuti 4 ning kust igast 2 paremat pääsevad poolfinalistide ringi.

Eesti neliku tuliseimad vastased on mõistagi eelmise aasta medalipaatkonnad – hõbeda võitnud Saksamaa ning pronksile tulnud Suurbritannia. Seejuures on just samas koosseisus sõudvad britid kullapretendendid, sest tulevad Bosbaanile MK-sarja võitjatena. Lisaks on Chungju-päevi võrreldes stardis täpselt samas rivistuses sõudev Ukraina ning vaid ühe mehe välja vahetama pidanud Šveitš.

Kindlasti tasub aga ka tähele panna kaugete mandrite paatkondi – stardis on Austraalia, Kanada, USA ja Uus-Meremaa.

Tänavusest medalimängust peab eemale jääma eelmise aasta kullavõitja Horvaatia, kuna nende üks staažikamaid sõudjaid, roide väsimusmurruga haiguslehele läinud Damir Martin, on suurest spordist mõneks ajaks sunnitud taanduma.

Eesti neliku kogenuim, Alla Raja, avaldas MM-i eelses usutluses, et kauaoodatud lennutunne on võistluste eel saavutatud ja elu raskeim sõit tuleb teha poolfinaalis.

„Oleme kõik tervena püsinud ning ettevalmistusplaanid täismahus läbinud. Noored mehed Anderson ja Kuslap on paatkonda aklimatiseerunud, olles ka füüsiliselt minu ja Kaspariga vähemasti samal tasemel. Muidugi on suur eesmärk finaali jõudmine, ent kõigepealt peame poolfinaalist välja tulema ning võib vaid ennustada, et karmis konkurentsis tuleb teha senise karjääri parim etteaste“, arvas 31-aastane, küpsesse sõudjaikka jõudnud Raja.

Paatkonna juhendaja Matti Killing on samuti rahulolev ning kiidab hoolealuste edenemist. „Nii meie Pärnu kui Viljandi treeningperioodid on kulgenud sujuvalt. Kõik, mida teha oleme saanud ja planeerinud, on ellu viidud. Tõehetked saabuvad peagi ning esimesi hinnanguid paatkonna võimekusele saab kindlasti anda poolfinaalis“, viitas ka Killing, et just see sõit tuleb tuline.

Neljapaatide eelsõidud stardivad Eesti aja järgi kell 17.30, 17.37, 17.44 ja 17.51. Eesti nelik tuleb veele esimeses eelsõidus, vastasteks Kasahstan, Holland, Šveitš ja Uus-Meremaa.

Tõnu Endrekson ja Andrei Jämsä lähevad võistlustulle paraneva vormi pealt. Nii, nagu Endrekson on maininud, ei ole senine hooaja kulg midagi positiivset näidanud.

„Eesti meistrivõistlustel suutsime juba üht-teist teha, kuigi ilmastikuolusid arvestades pidanuksime liikuma 5 sekundit kiiremini. Oleme püsinud tervetena ning parimad sõidud on kavandatud ikka tiitlivõistlusteks“, avaldas Pekingi olümpiahõbe.

Hooaja keskel otsustasid senine juhendaja Tatjana Jaanson ning Endrekson-Jämsä, et erimeelsused treeningmetoodikas ei võimalda koostööd jätkata ning see lõpetati. Viimasel kuul on tipud saanud õpetussõnu oma kunagiselt treenerilt Mihkel Leppikult ning riigi sõudekoondise juhendajalt Jaan Tultsilt.

Kahepaadid tulevad starti esmaspäeval, 25. augustil. Konkurentsis on 26 alust, sealhulgas leiame nimekirjast mullused MM-i finalistid, kullavõitja Norra (Hoff-Borch), Leedu (Mascinskas-Ritter), Itaalia, Saksamaa, Argentiina ja Uus-Meremaa.

Miinimumeesmärgiks on Endrekson ja Jämsä seadnud vähemalt B finaali jõudmise. Kahepaatidele on kavas 5 eelsõitu. Esmalt asutakse 24 veerandfinalisti selgitama, mis tähendab, et igast sõidust 4 kiiremat pääsevad otse edasi. Ülejäänud langevad vahesõitu, millest selguvat veel 4 edasipääsejat. Sõitude koosseisud loositakse laupäeval.

Eesti on esindatud ka naiste paarisaeru kahepaadil. Üle pika aja näeme tiitlivõistlustel peale Kaisa Pajusalu teistki kodumaa naissõudjat. Nimelt on pärnulanna Pajusalu, kelle areng ühepaadil jäi mõnevõrra seisma, ühendanud jõud noore tartlanna Marliis Reinkortiga. Duo osales ka Luzernis toimunud MK-etapil, oli seal 14-s ning sõudejuhtide hinnangul väärib edasist katsetamist.

Kahepaate on stardis 22. Neist väärivad finaalisoosikutena esile tõstmist mullune kullakoosseis –leedulannad Vistartaite-Valciukaite ja sama aasta hõbemedallistid Uus-Meremaalt – Bourke ning Stevenson. Lisaks on stardis eelmise MM-i viies, Saksamaa ning 6. koht – Taani.

Parasõudja Vihmand teeb MM-debüüdi

„Arvan, et meil on eeldusi B finaali jõuda, iseasi, kas jõuame end selleks ajaks realiseerida. Aeg töötab selgelt meie kahjuks, sest oleme alles kokku istunud ning vajame aega. Iseenesest on mul projekti usku ning eks seda tahakski just Amsterdamis kombata, mis meist koos saama hakkab“, avaldas pikalt kodust sõudmist valitsenud, nüüd aga lootustandva paarilise leidnud Pajusalu.

Kahepaatide võistlussüsteem, mis tugineb osalevate paatkondade arvule (21-24), on sama, mis meeste paarisaeru neljapaatide puhul. Pajusalu-Reinkort asuvad võistlema esmaspäeval. Eelsõidu vastased loositakse laupäeval.

Maailmameistrivõistlustel on tänavugi esindatud Eesti parasõudmine. Tartlane Tõnis Vihmand läheb veele ühepaadil võistluskategoorias ASM1x. Vastavalt klassi eripäradele ei saa seal võistlejad füüsilisest puudest tulenevalt rakendada tõmbesse alakeha.

Vihmand stardib esmaspäeval, 25. augustil. Alustuseks on kavas 3 eelsõitu.

MM-i finaalsõidud on kavas neljapäevast pühapäevani. Tiitlivõistlustest teeb otseülekande Eesti Televisioon, näidates 28. augustil kell 17.10-17.55 poolfinaale ning pühapäeval, 30. augustil, kell 15.30-16.45 finaalsõite. Kommentaatorid on Lembitu Kuuse ja Vahur Mäe.