Matti Killing pälvis teenete eest Pärnumaa vapimärgi

Vahur Mäe, toimetaja   |   24. veebr. 2016, 11:51

Foto: null.ee

Teisipäeval, 23. veebruaril, andis Pärnu maavanem Kalev Kaljuste suvepealinna kontserdimajas toimunud vabariigi 98-nda sünnipäeva pidustustel üle maakonna kõrgeimad tunnustused – vapimärgid. Teiste seas pälvis tähtsa autasu ka sõudekoondise peatreener Matti Killing.

2013 Matti Killing null.eeMatti Killingu panust ja tegemisi iseloomustades omab ta Pärnumaa ja Eesti spordielu arendamisel ja juhtimisel ning positiivse kuvandi loomisel silmapaistvat mõju. Treenerina on vastne vapimärgi kavaler aastakümneid panustanud sõudmise edendamisse – ehitanud üles Eesti ühe suurima sõudeklubina Pärnu Sõudekeskus Kalevi ning juhendanud sadu sportlasi. Lisaks tippsportlastele on tema käe alt sirgunud arvukalt tublisid pärnumaalasi, kelle sportlik taust ja koolitus on aidanud neil hilisemas elus tublide ja tervete kodanikena edukalt hakkama saada.

Killingu tuntuimad juhendatavad on olnud Raul Arnemann, Harri Hiiesalu, Reet Palm, Kadri Palm, Paul Valliveere, Toomas Kasearu, Raivo Parts, Piret Jamnes, Arvi Peet, Toomas Ollesk, Marek Avamere, Kaspar Taimsoo, Allar Raja, Tõnu Endrekson, Andrei Jämsä, Alvar Räägel, Jaan Laos, Alo Kuslap, Rauno Talisoo, Roman Lutoškin, Priit Tasane jt.

Hetkel on Killing Eesti sõudekoondise peatreener ning tema juhendamisel valmistub riigi paarisaeru neljapaat eelseisvateks Rio de Janeiro olümpiamängudeks.

Killingu karjääri silmapaistvaid  tulemusi:
1971 Noorte MM: Harry Hiiesalu, Raul Arnemann roolijata kahepaadil 2. koht;
1981 Noorte MM: Raivo Parts, Paul Valliveere NSV Liidu kaheksapaadi koosseisus 2. koht;
2003 Noorte MM: Jaan Laos, Alvar Räägel, roolijata kahepaadil 2. koht
1992 Barcelona OM: Roman Lutoškin, Priit Tasane paarisaeru kahepaadil 4. koht;
2007 Alla 23-aastaste MM: noormeeste kaheksapaadi kuldmedal;
2009 MM: Kaspar Taimsoo, Allar Raja paarisaeru kahepaadil pronksmedal;
2010 Londoni OM: paarisaeru neljaapaadi 4. koht;
2013 ja 2014 MM: paarisaeru neljaapaadi 5. koht;
2015 MM: paarisaeru neljapaadi pronksmedal.
2015. aastal pälvis Killingu juhendatav paarisaeru neljapaat Eesti spordi kõrgeima aastatunnustuse – “Kristjani”.

Killing on avaldanud “Kehakultuuris” ja “Eesti Sõudjas” sõudmise teemalisi artikleid. Alates 1995. aastast on ta töötanud Pärnu Spordiseltsis Kalev esimehena ja ettevõtjana. Olnud aastatel 2010–2013 Eesti Spordiseltsi Kalev juhatuse ja aastast 2014 volikogu liige.

Killing pälvis 2012. aastal riikliku spordipreemia. Ta on olnud ka aktiivne kodanikuühiskonda panustaja. Paljuski tänu Matti Killingu läbirääkimisoskustele ja kontaktidele hakati arendama Pärnu jõe tervisespordirada, rahvakeeli nn Jaansoni rada.

Kivimägi alustas sõudekoondise uue bussi soetamise kampaania

Killing ise ei saanud paraku tehnilistel põhjustel pidulikust õhtust osa, kuna Portugalis toimunud veelaagrist koduteele startimine viibis.

Vabariigi aastapäeva keskpäevaks oli vapimärgi kavaler parasjagu Lätti jõudnud ning märkis, et vahele tuli tehniline viperus: “Bussi roolivõim vedas alt ning üsna harvaesineva vea kõrvaldamiseks pidime jupi tellima Madriidist. Nüüd on kõik hästi, sest oleme peagi kodus”.

Bussiloo taustal tegi kontsertaktusel tugeva avalduse Pärnu eksmeerist Riigikogu liige Toomas Kivimägi, kes Pärnu linna vapimärki vastu võttes lubas sõudjatele appi tulla ja teha neile tublide saavutuste tunnustamiseks omalt poolt kingituse.

“Luban järgmise aasta riigikogulase katuserahast teha uue bussi jaoks 30%-lise sissemakse ise. Kui ülejäänud osa klapivad Pärnu linn ning riik, saavad sõudetipud endale uue ja töökindla sõiduvahendi”, vaatas Kivimägi tuge otsivalt saalis viibivate Pärnu linnapea Romek Kosenkraniuse ning kultuuriministri Indrek Saare otsa.