Merevaigust Aer andis Eestile saagiks kuhjaga medaleid

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. juuli 2015, 09:51

Möödunud nädalavahetusel, 27.-28. juunil, toimusid Trakais eestlaste osalusel rahvusvahelised „Merevaigust Aeru“ sõudmisvõistlused.

Eestit esindav sõudjatering oli lai, ulatudes klubide noortest ja veteranidest maailmameistrivõistlusteks valmistuvate tippudeni. Sõudeliidu kodulehekülg toob esile medalivõitjad ning MM-koondislaste tulemused.

Kindlasti väärib märkimist, et Eesti paarisaeru neljapaat on saanud end võrreldes hooaja algusega paremini liikuma, tõestades seda pühapäeval väga tugeva Leedu kvarteti alistamisega. Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä on olnud hädas ladusa koostöö leidmisega ning Trakai-võistlus pidi näitama, kas vahepeal kodus tehtud treeningud on andnud tulemust. Võib öelda, et on.

Kuigi esimesel distantsipoolel suutsid leedulased Mascinskas, Ritter, Adomavicius ja Jancionis ligi 3-sekundilise edu sisse sõita, tõstsid eestlased tempot ning suutsid tugeva esitlusega napilt finišis paremad olla. Aegadeks märgiti vastavalt 5.44,74 ja 5.45,22. Vähetähtis ei ole fakt, et Leedu koosseis oli mais toimunud Euroopa meistrivõistlustel finaalis viies. Nelikust puudus toona vaid Ritter.

Prantsusmaal toimuvatel tiitlivõistlustel startivad Tõnu Endrekson ja Andrei Jämsä võtsid vahelduseks nõuks sõita ka ühepaate. Neist Endreksonil läks paremini, sest tagatud sai pääs finaali. Seal oli pärnakas maailma eliiti kuuluva leedulase Mindaugas Griskonise (6.45,86) ning teiste koduvetel võistlevate leedulaste järel ajaga 6.59,12 viies. Andrei Jämsä laeks jäi B-finaal, mille ta lõpetas Leedu esindaja Sigitas Klerauskase järel tulemusega 7.07,74 teisena ning oli kokkuvõttes kaheksas.

Meeste paarisaeru kahepaadil võistlesid Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap. Eestlased jäid küll tulemusega 6.15,44 neljandaks, ent seda üsna napilt. Võidu resultaadiga 6.05,64 jätsid kodupinnale väga heasse vormi tõusnud Rolandas Mascinskas-Saulius Ritter. Neile järgnesid tugevad lätlased Gints Zunde-Dairis Adamaitis (6.13,95) ning rahvusvahelistel regattidel osalevad leedulased Dominikas Jancionis-Aurimas Adomavicius (6.14,06).

Laupäeval tõi Eestile ainsa kuldmedali noortest koosnev paarisaeru neljapaat, kes alistas Leedu ja Läti konkurendid. Paatkonda kuulusid Oskar Kuzmin, Markus Ritson, Erik Amor ja Daniel Liik. Kergekaalu paarisaeru kahepaadil startinud Andres Nöps ja Kermo Randmäe võitsid tulemusega 6.40,86 hõbemedali, jäädes napilt alla vaid Poola duole (6.39,92). Edukad olid mõlemad naiste kaheksapaadidki – Pärnu Sõudeklubi oktett koosseisus Kätlin Strikholm, Karoline Lünekund, Annabel Aron, Greta Jaanson, Liisu Mitt, Nora Küüts, Mona Küüts, Jessika Scholz ja Tea Miilberg finišeerus urkainlannade järel 6.42,18ga hõbedal ning SAK Tartu, Narva Spordikool „Energia“ ja Pärnu Sõudekeskus Kalevi koondvõistkond rivistuses Karmen Alnek, Aliide Vainikko, Leena Kattel, Kadi Ainsaar, Karoli Loot, Kaisa Pajusalu, Marliis Reinkort ning Polina Varšavskaja lõpetasid 6.46,03ga kolmandana.

Kaisa Pajusalu ja Marliis Reinkort olid paarisaeru kahepaadil 7.13,90ga teised. Seejuures osalesid sõidus ka mullused MM-i 4. koha omanikud ning äsja Euroopa meistrivõistlustel hõbeda võitnud leedulannad Donata Vistartaite-Milda Valciukaite. Mõistagi oli nende edu – 6.44,86 – Pajusalu ja Reinkorti ees staatuse vääriline.

Tallinlasest sõudespinningu eestvedaja Aleksei Lipintsov näitas kergekaalu ühepaadil väärikat tulemust, olles 7.35,13ga kolmas. Poodiumi kõrgemad kohad hõivasid koduvetel võistlevad leedulased.

Naiste roolijata neljapaadil platseerusid esikolmikusse kaks Eesti kvartetti. 7.18,08ga finišeerunud leedulannade järel lõpetasid Pärnu Sõudeklubi (7.19,27) ning Pärnu Sõudekeskus Kalevi ja lätlannade segavõistkond (7.27,43). Paatkondadesse kuulusid Mona Küüts, Nora Küüts, Liisu Mitt, Jessika Scholtz ning Ulvi Lutoškin, Renate Line, Tatjana Jaanson, Vita Antone.

Pühapäev tõi eestlaste kontole medalilisa. Lisaks eelnevalt mainitud meeste paarisaeru neljapaadile võitis „Merevaigust Aeru“ ka naiste kvartett. Paatkonda kuulusid Kristel Tohu, Kreete Koovit, Erli Mat ja Marliis Reinkort. Ka Aleksei Lipintsov oli taas pildil, korrates laupäevast pronksmedalivõitu.

Ka läks hästi meie roolijata kahepaatidel. Nii Karoli Loot-Jessika Scholz kui ka Rasmus Tensing-Joonatan Kama võitsid pronksmedali.

Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap olid tasemel ning võtsid leedulaste Galisanskise-Dziaugyse (6.19,83) ja lätlaste Zunde-Adamaitise (6.20,39) järel tulemusega 6.26,04 pronksi.

Andres Nöps ja Kermo Randmäe olid pühapäeval veelgi edukamad, sest võtsid esimeses sõidus neid võitnud poolakatelt ajaga 6.42,60 revanši.