Merisaar ja Saad kompasid ultrasõidu maailmarekordiga inimvõimete piire

Vahur Mäe, toimetaja   |   8. jaan. 2015, 20:54

Hiljuti startinud sisesõudmise hooaeg pakub lisaks tavapärasele ekstremismigi. Nii otsustasid aastaid ala harrastavad Rait Merisaar (20) ning Rainer Saad (27) võtta vastu väljakutse läbida kordamööda ühte aparaati sikutades järjepanu 1000 kilomeetrit ning rünnata maailmarekordit. See sündis ja tuli võimas.

Vaata pilte (autor Rivo Pajur)

Seni kehtinud mark tulemusega 3 päeva, 10 tundi, 33 minutit ja 19,5 sekundit kuulus 2013. aastast brittidele Max Burridge’ile ning Skip Grahamile. Eesti raudmehed seljatasid senise tippaja kamaluga – uut maailmarekordit raamivad tänasest numbrid 3 päeva, 7 tundi, 23 minutit ja 1 sekund.

2015 C2 1000km WR Saad ja Merisaar foto Rivo Pajur
Saad (masinal) ja Merisaar. Nõustab Aleksei Lipintsov. Foto: Rivo Pajur

Noorteklassis akadeemilist sõudmist harrastanud Merisaar ning mõned aastad tagasi sisesõudmise võlud avastanud Äripäeva börsitoimetaja Saad valmistusid distantsi tippresultaati vallutama põhjalikult. Nii läbiti eelnevalt mitmeid ultradistantse alates klassikalis-maagilisest 100 kilomeetrist, lõpetades 24 tunni sõiduga.

Kuigi 5. jaanuari hommikul kell 9 startinud tandem mõtles algselt ka kestvussõidu rekordile (sõutakse nii pikalt kui jaksu on – V.M), jäävad keskpäeval Merisaare lühipausi ajal antud kommentaaris need eesmärgid edaspidiseks.

Vee peal sõudmise kogemusega Merisaare sõnul said nad sõidu jooksul uneaega vaid napi 4 tunni jagu ning mõistagi tuli just öötundidel kõige raskemaid hetki üle elada.

„Kõige keerulisem oli kella 1 ja 7 vahel, tavapäraselt kõige magusamal uneajal. Ent kui väljas valgeks läks, oli enesetunne taas kontrolli all ning panime vankumatult ja värske vaimuga edasi. Esimesel päeval andis selg valusalt tunda, kuid seegi mure lahenes – meid aitasid mitmed head abilised“, avaldas pärnakas Merisaar.

Küsimusele, kas ülipikk ja kurnav pingutus mõjus ka vaimule ning seda eriti öötundidel, arvas Merisaar end vahepeal ka kõrvalruumidest kõnekõminat kuulvat, kuigi tegelikult ja teadaolevalt kedagi ruumides siis ei viibinud.

Projekt noorsõudjate tegemiste märkamiseks

Inimvõimete piire kombanud duo soovib eduka katsumuse järel tänada häid abilisi – nii kuulub Merisaare ja Saadi eriline tänu taastumise eest hoolitsenud Kadi Kuusikule, toidumuresid lahendanud Clelia Piirsoole, innustajatele Sirli Kruusmaale, Aivar Vausile, Tiina Kaptenile jpt.

Sisesõudjaid koondava Sõudespinningu eestvedaja Aleksei Lipintsovi hinnangul annavad taolised aktsioonid alale mõjusaid tõukeid ning kuna tegemist oli samaaegselt ka noortele suunatud heategevusprojektiga, on idee igal juhul kandev.

„Merisaar ja Saad andsid lisaks kõigele muule oma üliprojektiga tõuke ka noorsõudjate treeningtingimuste parandamisele.  Tallinna Sõudeklubi on täiendamas paadikuuri ning ettevõtmisega aidatakse toetada ühepaadi ja aerupaari soetamist“, rõõmustas Lipintsov.

„MTÜ Sõudespinningu arveldusarve EE027700771001108353 on avatud ning kõik, kellele noortes sportlike eluviiside kujundamine korda läheb, võiksid oma panuse anda“, resümeeris korraldaja.