MK 1: neljapaat stardib pühapäeval B finaalis

Vahur Mäe, toimetaja   |   2. juuni 2018, 18:43

Uudise fotod: Fred Killing

Sõudmise maailmakarikasarja avaetapil Belgradis jõuti laupäeval finalistide selgitamiseni. Samas on juba teada ka kolme Eesti paatkonna lõppkohad. Parimat minekut on näidanud neljapaat.

Ühepaadil koondist esindava pärnaka Geir Suursilla saatus sai selgeks reedese avasõiduga, kus ta jäi 24 parema seast välja ning jätkas finaalidest nõrgimas (F-finaal). Selles sõidus pidi kaasa tegema neli meest, kuid Ungari esindaja loobumisel jäid lisaks eestlasele nimekirja vaid hispaanlane Padilla ning venelane Mikhaylevskiy. Sõidu võitis üsna veenvalt Padilla (7.05,81), järgnesid Suursild (7.08,35) ning venelane (7.16,31). Üldkokkuvõttes tähendas etteaste Suursillale 32. kohta.

Geir Suursild Belgradis

Medalisõit peetakse pühapäeval, 3. juunil Eesti aja järgi kell 14.33. Teiste seas jõudsid finaali mullused maailmameistrivõistluste medalimehed: kuldmedali võitnud tsehh Ondrey Synek ning kuubalasest hõbe, Angel Fournier Rodriguez.

Koondise peatreeneri Matti Killingu sõnul ei saa hoolealuse esitlusega kindlasti rahule jääda ning noor mees peab veel füüsiliselt kosuma. „Ilmselt vajab füüsiline pool veel tööd. Tehnilisele poolele ei saa midagi eriti ette heita, sest tõmme on normaalse pikkusega,“ kommenteeris Killing ning arvas, et kodus saab tuleviku osas asjad rahulikult selgeks mõelda.

Kahepaate on sel korral väljas kaks. Nii Kaspar Taimsoo ja Sten Erik Anderson kui ka Jüri-Mikk Udam ning Joosep Laos tagasid endale koha C finaalis, kus selgusid lõppkohad 13-18. Omavahelises paremuses jäi peale kogenum Taimsoo-Andersoni duo, kes lõpetas valgevenelaste Pavukou-Suravets (6.48,99) ning Hollandi teise koosseisu van Sprangi ja Oyen’i (6.52,31) järel kolmandana (6.53,44). Järgnesid Serbia kolmas esindus (6.54,01), Moldova paatkond (7.01,43) ning viimasena Eesti teine paar (7.01,46).

Jüri Mikk Udam ja Joosep Laos

A finaal on kavas pühapäeval stardiga kell 12.18. Kullasõidus rivistuvad teiste seas üles favoriidiks peetavad leedulased Ritter ja Nemeravicius. Leedu mullusest MM-i neljanda koha koosseisust on jätkuvalt paadis Ritter.

Matti Killingu sõnul olid Udam ja Laos avasõitudes paremad kui C finaalis ning Taimsoo ja Anderson polnud valmis järsult suunda muutnud tuuleks. „Reedel tegid Udam ja Laos päris hea ja võitlusliku soorituse, kuid C finaalis ei suutnud kuidagi distantsisõidu rütmiga kohaneda. Taimsoo ja Anderson korraldasid soojenduse allatuules, kus nende sõit on alati sujuv ja libisev. Paraku muutis tuul vaid loetud minutitega kardinaalselt suunda ning see võis mõjutada ka meeste esitlust. Siiski, viimased 500 meetrit olid juba täitsa kenad,“ hindas juhendaja.

Sten Erik Anderson ja Kaspar Taimsoo

Parimas hoos Hollandi ja brittide nelikud

Eesti sõudmise lipulaev, paarisaeru neljapaat, on moodustatud väga tituleeritud meestest. Rivistusse kuuluvad Kaur Kuslap, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja vigastuspausilt naasnud Andrei Jämsä. Eelsõidust neil paraku otse finaali pääseda ei õnnestunud ning varuks jäi pühapäevane vahesõit. Lisaks Eestile olid stardis Tsehhi, Ungari, Norra ja Venemaa. A finaali jõudsid neist kaks paremat. Soliidse eduga võitis vanameister Olaf Tuftega tugevdatud Norra (5.51,20), järgnesid teisena finaalipileti saanud Venemaa (5.53,23) ning B finaali langenud Eesti (5.57,48), Tsehhi (6.28,11) ja Ungari (6.48,15). B finaal stardib pühapäeval kell 14.21 ning sõidu võitmine tähendab kaheksandat kohta. Põnevust tõotav finaalsõit saab Venemaa, Saksamaa, Suurbritannia, Hollandi, Poola ja Norra osalusel alguse kell 13.48.

Eesti meeste neljapaat

„Poisid täna paati jooksma ei saanud ja rabelesid liialt. Puudus justkui tasakaal ning see töö erines kvaliteedilt palju sellest, mida tegime koduses Viljandis. Samas peame mõnevõrra tagasihoidlikumast algusest aru saama ka põhjusel, et meie veekilometraaž võrreldes nii mõnegi lõunapoolse maa koondisega ei ole võrreldav. Ka uus kooslus vajab sissetöötamist,“ võttis Killing vahesõidu kokku.

Keda pidada aga finaalis favoriidiks? „Senise pildi põhjal arvan, et Hollandi ja brittide vahel siin rebimiseks läheb ja nemad otsustavad kulla saatuse,“ ennustas treener.