MM: eelvaade

Vahur Mäe, toimetaja   |   25. okt. 2010, 00:00
Uus-Meremaal toimuvate sõudmise maailmameistrivõistluste eel, mis lõunapoolkeral võimust võtvas kevades stardivad juba 30. oktoobril, avaldas peakorraldaja, rahvusvaheline sõudeliit FISA esialgsed stardiprotokollid.
MM_2010_logoTaas 32aastase vaheaja järel Uus-Meremaa pinnal Karapiro järvel toimuvatel tiitlivõistlustel teeb kaasa 49 riiki. Eesti värvides võistleb kaks paatkonda: paarisaeru kahepaat koosseisus Kaspar Taimsoo ja Allar Raja ning tänavu ühepaadikarjääri alustanud pärnakas Tõnu Endrekson.
Kahepaate osaleb esialgsetel andmetel 15, sealhulgas näeme stardis valitsevaid maailmameistreid, sakslasi Eric Knittelit-Stephan Krügerit ning mulluseid hõbemedalimehi, prantslasi Cederic Berrest’d-Julien Bahain’i.
2009. aasta pronksmedallistide, tänavugi jõudsa arenguhüppe teinud ja septembri lõpupäevil Euroopa meistrivõistlustel hõbedale tulnud Taimsoo ja Raja tulised rivaalid on lisaks sakslastele-prantslastele selle hooaja maailmakarikasarja võitjad britid Matthew Wells ja Marcus Bateman, kodupinnal startivad Nathan Cohen ning Joseph Sullivan ning alati tugev Austraalia, seekord duona Nick Hudson-Jared Bidwell. Kindlasti ei saa märkimata jätta tugeva sõudemaa Shveitsi koosseisu Andre Vonarburg-Florian Stofer ning finaalivõimelisi tsehhe Petr Vitasek’i-David Jirka’t.
Knittel-Kruger_GERSakslased Stephan Krüger ja Eric Knittel – ühed kullasoosikutest.         Foto: www.life.com
Hiljuti avaldatud ajakava järgi alustavad paarisaeru kahepaadid eelsõite kohaliku aja järgi kell 11.53, mis üheteistkümne tunnist (hetkel veel meie suveaja järgi kümme tundi) ajavahet arvestades tähendab meile kellaaega 00.53.
Tõnu Endrekson sõidab laenuks saadud paadil
Tõnu Endreksonil on rivaale 22, seejuures on mullusest MM-finaalist kohal koguni neli esimest ning kuues mees: Mahe Drysdale (Uus-Meremaa), Alan Campbell (Suurbritannia), Ondrej Synek (Tsehhi), Tim Maeyens (Belgia) ning Olaf Tufte (Norra). 
Väärib märkimist, et Drysdale püüab oma viiendat MM-tiitlit ning et alates 2005. aastast tiitlivõistlustel alati medalivõitjate sekka mahtunud ja tänavusel maailmakarikasarja üldvõitjal Synekil puudub siiani säravaim medal. Teada-tuntud on Ateena ja Pekingi olümpiavõitja Tufte tulemuskõver, millekohaselt läbi aegade üks edukamaid ühepaadisõudjaid tõuseb parimasse vormi ikka hooaja lõpus.
Mahe_Drysdale_NZL
Kodupinnal võistlev Mahe Drysdale on üks kullafavoriite.                   Foto: Getty Images
Mida suudab aga paadiklassi vahetanud Endrekson, seda enam, et isklik võistluspaat tuli ülipikka transpordiperioodi arvestades kodumaale jätta?
Sportlase enda hinnangul peaks vorm võrreldes poolteist kuud tagasi toimunud Euroopa meistrivõistlustega, mis tõid tasuks viienda koha, olema parem.
„Enesetunde ning Horvaatias treeningutel kogetu põhjal usun, et olen paremaks läinud. Jõudsime kenasti võistluspaika ning tundub, et ka kohalike poolt laenatud paat peaks mulle sobima“, vahendas Endrekson telefoniusutluses mõned päevad tagasi.
Leedulane Mindaugas Griskonis, austraallane Duncan Free, sakslane Karl Schulze, sloveen Luka Spik, rootslane Lassi Karonen – need on nimed, keda tasub lisaks varem esile toodud ässadele alati silmas pidada. Igatahes Endreksoni finaalipääs oleks meeldivaks üllatuseks.
Sõudesõbrale: videoreportaaz ja otseülekanded
Meeste ühepaatide eelsõidud stardivad eesti aja järgi kell 02.29
Maailmameistrivõistlustest Uus-Meremaal teeb finaalidest videokokkuvõtted ka ETV, kommentaatoriteks Lembitu Kuuse ja Mihkel Klementsov. Otseülekanded alates poolfinaalidest on nähtavad FISA veebilehel www.fisa.org.