MM: Eestile järjekordne pronks

Vahur Mäe, toimetaja   |   30. sept. 2017, 20:55

Eesti jaoks kulmineerusid Sarasotas Floridas peetud maailmameistrivõistlused paarisaeru neljapaadi pronksmedaliga.

Finaal, kus startisid Poola, Holland, Leedu, Suurbritannia, Eesti ja Norra, venis brittide koosseisus tehtud mehe vahetuse tõttu. Nimelt tuli eessõudja Peter Lambert välja vahetada Thomas Graemi’ga, mistõttu sõidu start venis ligi 20 minutit. Brittide delegatsiooni esindajalt saadud info põhjal, sai Lambertile väidetavalt saatuslikuks soojendusel tehtud terav start, mis päädis seljavenitusega.

Kõige teravama lähte sai Hollandi koosseis, järgnesid britid ja Eesti. Poolel distantsil hakkas aga Leedu paadi nina ohtlikult liidritele lähenema ning kui siseneti viimasesse distantsiveerandisse, läksid nad ka juhtima. Eesti, kes sõudis veel poolel maal kaks tõmmet minuti kohta aeglasemalt kui konkurendid, suutis otsustavatel hetkedel reageerida ning tõusis finišijoonel parasjagu medalikohale – pronksile. Napilt, aga pronksile!

Eesti neljapaat finaalsõidus. Foto: Detlev Seyb/FISA

Sõidu võitis ajaga 5.43,1 oodatult Leedu. Järgnesid probleemidesse sattunud Suurbritannia (5.45,03) ning neljanda neljapaadi MM-pronksi võitnud Eesti 5.45,32ga. Napilt jäi medalita kiirele algusele lõivu maksnud Holland (5.45,82), viiendana jõudis pärale Poola (5.48,25) ning viimasena Norra (5.48,29).

Spordifännidele medalit lubanud Eesti neliku juhendaja Matti Killing pidas sõitu suureks tõmblemiseks. „Sõitsime äärmiselt arukalt. Britid keerasid oma vahetusega kõigile paraja käru ning Holland vedas liiga kiire algusega finaali korralikuks tõmblemiseks. Aga ära tegime“, juubeldas teenekas pärnakas.

Tänasega on Tõnu Endreksonil 11 tiitlivõistluste medalit, neist neli MM pronksi on saadud niinimetatud rahvuslikus paadis – paarisaeru neljapaadis. Pea sama edukas on Allar Raja, kelle auhinnakappi kuulub nüüdsest 10 medalit. Oma esimese suure medali võitis noor viljandlane Kaur Kuslap, kellele tiitlivõistluste karussell ei ole võõras – noormees sõudis aastatel 2013 ja 2014 samuti neljapaadis, olles mõlemal aastal MM-il viies.

Huvitava faktina saab välja tuua, et finalistide seas oli kõrgeim Eesti meeste keskmine vanus – veidi üle 32. Vanuselt järgmine oli Poola 28 aastaga ning noorimad – norralased, on Eesti meestest koguni kaks ja pool olümpiatsüklit, ehk kümme aastat nooremad.

Seljavigastusest taastuv olümpiapronks Andrei Jämsä elas sõidule kaasa Pärnus teleri vahendusel. Jämsä avaldas heameelt, et peale õpinguaastat tippsporti naasnud Kuslap suutis teda väärikalt asendada. „Emotsioonid on laes ning ka mina saan indu juurde. Siin ei tohi end hetkekski lõdvaks lasta, sest paatkonda on tihe konkurents. Poisid sõitsid väga targalt, sest ei läinud hollandlaste meeletu algkiirendusega kaasa“, jagas tema jaoks tavatusse olukorda, paadist teleri ette, sattunud Jämsä muljeid.

Spordisangarid saabuvad Eestisse Lufthansa lennuga 4. oktoobril kell 17.