MM: esmane eesmärk täidetud – neljapaat murdis finaali!

Vahur Mäe, toimetaja   |   29. aug. 2013, 20:36

Täna eesti aja järgi varahommikul hoidis kohalike spordisõprade meeli ärevil sõudmise maailmameistrivõistluste paarisaeru neljapaatide poolfinaal, mis päädis Eesti neliku pääsuga medalimängu.

2012 WRCh Chungju logoLõuna-Koreas Chungjus teravat minekut näidanud nelik andis peale esmase eesmärgi täitmist, milleks finaali pääs oli, mõista, et medalite jagamisel peavad kõik nendega arvestama.
Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson, Allar Raja ja Kaur Kuslap sõuavad koos esimest hooaega ning on paadi imeliselt liikuma saanud. Tänast poolfinaali, kus vastasteks selle hooaja senine valitseja Horvaatia, Ukraina, Venemaa, Sloveenia ja Kanada, alustati küll mõnevõrra loiult, põhjuseks treener Matti Killingu arvates suhteliselt ebakvaliteetne stardikiirendus.

2013 MM 4x poolfinaal Foto SKKalev
Neljapaat täna Chungjus poolfinaali sõudmas. Foto: Pärnu Sõudekeskus Kalev

„Mehed ei suutnud stardist korrektselt väljuda, mistõttu esimene distantsiveerand kulus koostöö paika saamisele ning rütmi leidmisele. Kaspar suutis aga kogenud eessõudjana kõik õigele rajale juhatada ning nii me taas selle oma leidsime“, märkis Killing varahommikuses telefoniintervjuus.

Tõepoolest, võistluste edasine graafik näitas Eestile tõusujoont. Nii liiguti 1000 meetri märgis ette Sloveeniast ning kui 75% distantsist sai läbitud, pidid Eesti kvarteti paremust hakkama tunnistama ka ukrainlased.
Horvaatia, kes 500 meetril kaotas vaid Ukrainale, oli seisuse kohase olukorra taastanud ning liikus võimsa liidrina üle lõpujoone, saades ajaks 5.41,56.

Eesti üllatas teise kohaga, mille tõi resultaat 5.43,56. Kolmandaks platseerus Ukraina (5.43,79). Need kolm paatkonda sõuavad ka laupäevases finaalis, mis eesti aja järgi peaks startima kell 10.33. 

Allar Raja sõnul aga on sõiduaegu siiani sageli muudetud ning ennustatud tormi-iilide taustal ei ole välistatud, et finaal ei võiks toimuda juba reedel.
B finaaliga pidid leppima Venemaa (5.49,59), Sloveenia (5.50,42) ja Kanada (5.51,42).

Ka teine poolfinaal kujunes pingeliseks, seda just ülipõneva lõpuvaatuse tõttu. Saksamaa, kes Killingu sõnul ei liigu oma Londoni-päevade tasemel, küll ajaga 5.41,13 võitis, ent nende elu ei teinud sugugi kergeks teisena finaali pääsenud britid (5.42,15) ning medalinõudleja Sveitš (5.42,99).
Vaadates kahe poolfinaali ühtlast aegade jada ning uurides Matti Killingult, et enam ei ole Horvaatia ja Saksamaa justkui „teiselt planeedilt“, märkis sõudetüür: „Tõesti, finaali jõudis väga ühtlane koosseis ning Suurbritannia, Ukraina , Sveitš, aga ka meie oleme mahajäämust vähendamas. Tänane poiste etteaste väärib hindeks viite lühikese miinusega“.

Ka teadis Killing rääkida, et poolfinaali ajal valitses sõudekanalil euroopalikum ilm, mis tema võrdluses tähendas oluliselt madalamat õhuniiskust ning põrgukuumuse puudmist.

Finaali jälgi siit!