MM: neljapaadil finaalikoht käes ja olümpiapääse taskus

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. sept. 2015, 10:38

Foto: Fred Killing

Neljapäev, 3. september, kujunes Prantsusmaal, Aiguebelette’is peetavatel maailmameistrivõistlustel rassivatele ja olümpiapileteid püüdvatele Eesti sõudjatele eksamiks, sest kaalukausil oli edasipääs edurivisse.

2015 WRC AiguebeletteLondoni olümpiamängude aegses koosseisus kokku tulnud paarisaeru neljapaadile tähendas tänane poolfinaal A-finaali ehk medalisõitu püüdlemist.

Eesti nelik Jämsä, Raja, Endrekson ja Taimsoo olid eelsõidus kahvatud, näidates stiili vaid esimesel 500 meetril. Poolfinaalikohti jagav vahesõit oli aga juba kõrgklassist, sest kvartett platseerus vaba ja stiilipuhta etteastega Itaalia järel teiseks ning lunastas sellega koha tänases poolfinaalis. Tavaliselt on poolfinaalid just psühholoogilise pinge tõttu raskeimad, eriti kui vastased on enamuses medalinõudlejad.  Eesti osalusel poolfinaali loositi vastasteks Kanada, Suurbritannia, Uus-Meremaa, Saksamaa ja Poola.

2015 MM 4x poolfinaali finiš Fred Killing
Eesti esiplaanil – finišijoon ületatakse teisena

Teravaimalt startis Kanada, järgnemas väikeste vahedega Saksamaa ja Eesti. Poolel maal võttis liidriohjad enda kätte kogenud Saksamaa ning Eesti näitas end stabiilselt kolmandal-neljandal positsioonil. Sealt edasi kulges ülipõnev sõit nina-ninas ja kolmele finaalikohale oli pretendente rohkem kui pääsmeid. Veel 100 meetrit enne lõpujoont oli Eesti neljas, siis aga kruttis üles marulise, viimased jõuvarud distantsile jätva, tempo ja suutis ponnistada teiseks. Seejuures suutis eessõudja Kaspar Taimsoo tõsta tempo enamgi kui 44 tõmmet minutis.

Sõidu võitis mullune MM-pronks Saksamaa 5.47,29ga, järgnemas ülinappide vahedega Eesti (5.49,27), Suurbritannia (5.49,46), Uus-Meremaa (5.49,66), Kanada (5.49,99) ja Poola (5.50,39).

Esimesed kolm tagasid pääsu laupäevasesse finaali, teiste laeks jääb B finaal.

„See oli võimas. Ma päris finišijoonel ei olnud ning viimast sadat meetrit ei näinud, kuid terav finiš oli see, mida eile veel eraldi harjutasime“, oli treener Matti Killingu esimene emotsioon peale olümpiapääse lunastamisega lõppenud sõitu.

2015 MM M4x poolfinaal Fred Killing
Sõidu järgne lõdvestus

Killing oli veendunud, et see koosseis ei olnud nii pingelist sõitu varem tundma pidanud: „Üks raskemaid sõite oli see kindlasti. Viis meeskonda ühe sekundi sees ja neile mõeldud kaks finaalikohta. Võtab hetkel tõesti sõnatuks. Super. Olümpiapilet on pealegi käes ning oleme teinud selle ära, mida meilt esmalt oodati. Muidugi, laupäeval peame finaalis kõva lahingu andma“, märkis rahulolev peatreener.

Esimese poolfinaali võitis üllatuslikult ajaga 5.46,17 Leedu noor nelik. Järgnesid finaalikohad taganud Austraalia 5.46,40 ja Šveits 5.46,59ga. Suurüllatuse valmistas viimastel tiitlivõistlustel valitsenud Ukraina, sest jäi finaali ukse taha.

Finaal on kavas 5. septembril kell 15.45.