MM: neljapaat jäi avapäeval kammitsetuks

Vahur Mäe, toimetaja   |   30. aug. 2015, 18:16

Foto: Fred Killing

Pühapäeval, 30. augustil, startisid kauaoodatud ja erilise tähtsusega sõudmise maailmameistrivõistlused, sest lisaks tiitlitele jagatakse seal välja lõviosa 2016. aasta Rio olümpiamängude piletitest.

2015 WRC AiguebeletteKõrgete lootusega on Prantsusmaal Aiguebelette’is kohal Eesti meeste paarisaeru neljapaat, mis toodi taas kokku Londoni olümpia aegses rivistuses – eessõudja tööd teeb viljandlane Kaspar Taimsoo, tema taga, niinimetatud mootoriruumis sõuavad väga kogenud pärnakad Tõnu Endrekson ja Allar Raja ning vööri-poolseimal kohal istub kahekordne MM-pronks Andrei Jämsä.

MM-ile läks olümpiapääsmeid püüdma 16 kvartetti. Pühapäeval alustati läbi kolme eelsõidu poolfinalistide sõelumisega, kuid paraku Eesti neliku osas väga häid uudiseid ei tulnud. Liikumaks otse 12 parema sekka, vajanuks tiim kohta kahe parema seas. Paraku piirduti eelviimase – 5. kohaga. Kaks kvalifitseerujat olid Austraalia 5.43,37 ning Poola 5.43,67ga. Joone alla jäid mullune maailma- ja Euroopa meister Ukraina (5.47,08), Itaalia (5.48,60) ning Eesti järel 6-ndana lõpetanud Venemaa (5.51,66).

2015 M4x MM eelsõidus Fred Killing
Eesti neljapaat MM-i avapäeval

Siiski ei ole meie neliku lootused helgele tulevikule kustunud, sest juba eeloleval teisipäeval, 1. septembril, jagatakse pääsmeid vahesõitudes. Eesti stardib kell 12.15 teises sõidus, vastasteks Hiina, Itaalia, USA ja Prantsusmaa.  Esimeses vahesõidus kell 12.10 konkureerivad kolmele kohale Norra, Ukraina, Kanada, Suurbritannia ja Venemaa. Poolfinaalid sõidetakse kolmapäeval, 2. septembril.

Peatreener Matti Killing oli kindel, et paanikanupule vajutama ei pea: „Kindlasti on tulemusele mõjunud väga pikk tugevate sõitude paus ning tänase palavaga ilmaga ei suutnud raskemad võistkonnad piisavalt särtsakad olla. Esimesed 500 meetrit sujusid kenasti, kuid seejärel kadus teravus ning sattusime justkui vati sisse“.

Killing leidis vahesõitu sattumisest positiivsetki: „Otse poolfinaali pääsenuna oleks meil kolm võistlusvaba päeva. Samas vajame tugevaid starte ning teisipäevane sõit annab siin oma panuse“.

„Oleme positiivsed ning teame, et vahesõidus on kõigil selg vastu seina surutud“, andis juhendaja mõista, et sõit tuleb vägagi raske.

2015 M4x MM eelsõidus2 Fred Killing

Teised eelsõidust läksid otse edasi Šveits (5.43,89) ja Uus-Meremaa (5.44,12) ning viimasest MK-sarja finaaletapi Luzernis võitnud Saksamaa (5.43,32) ja üllatusvõimeline noor Leedu nelik (5.45,22).

Esmaspäeval kell 13.20 teeb avastardi ka Eesti meeste paarisaeru kahepaat rivistuses Kaur Kuslap ja Sten-Erik Anderson. Kohe minnakse vastamisi mulluste finalistide Austraalia ja Bulgaariaga ning B-finalisti Uus-Meremaaga. Väga tugevad rivaalid on aga ka prantslased ning Aserbaidžaan.

Matti Killing hindab duo võimalusi heaks: „Viimased treeningud on näidanud, et paat liigub. Usun, et mehed on valmis endast maksimumi andma ning miks mitte, ka üllatama“.