MM: neljapaat lunastas päeva kolmanda ajaga pääsme poolfinaali

Vahur Mäe, toimetaja   |   25. sept. 2017, 00:02

Pühapäeval, 24. septembril, startisid Floridas eestlaste jaoks kauaoodatud sõudmise maailmameistrivõistlused. Juba avapäev tõi neljapaadi sõidust rõõmusõnumi.

Septembri alguses orkaani Irma mõjupiirkonda jäänud, ent suurtest purustustest pääsenud MMi toimumispaik Sarasota võttis sõudetipud vastu kõrge õhuniiskuse ja väga lämbe õhuga. Kui sõudeliidu veebitoimetus mõned päevad enne avasõitu peatreener Matti Killinguga rääkis, polnud sportlased veel täielikult aklimatiseerunud ja nende enesetunne jättis soovida. Ent avasõidus jättis paarisaeru neljapaat koosseisus Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Kaur Kuslap ja Allar Raja võimsa mulje, sest kolmas koht ning päeva kolmas resultaat viisid nad kindlalt 12 poolfinalisti sekka. Nii pääseti kurnavast vahesõidust ja asuti taastuma neljapäevaseks raskeks poolfinaaliks.

Eesti osalusel toimunud teise eelsõidu võitis tulemusega 5.46,06 valitsev Euroopa meister Leedu. Järgnesid tõusvas joones liikuv Holland 5.47,61ga ning kolmandana Eesti (5.48,72). Joone alla jäid ja vahesõidus jätkavad Norra 5.54.54) ja USA (6.05,01). Esimesest sõidust kvalifitseerusid Poola (5.52,89), Uus-Meremaa (5.53,45) ja Venemaa (5.53,56) ning kolmandast Suurbritannia (5.49,47), Saksamaa (5.50,27) ja Itaalia (5.51,88).

Paatkonna juhendaja Killing heast avaetteastest üllatunud polnud. „Kodusedki testimised näitasid, et saame paadi hästi jooksma. Oleme võimelised paremakski – nii, nagu ka kõik teised nelikud“, järeldas Killing ja arvas, et kõik poolfinalistid on valmis medaleid võitma.

Küsimusele, kes medalisoosikutest on jätnud parima mulje, arvas treener, et Holland liigub üha paremini. „Leedu seevastu on osa oma võimsusest ära andnud ning Suurbritanniagi on hetkel veel veidi lahjem, kui neilt oodanuksin. Noored venelased on võimsa lõpuga“, vaagis Killing konkurentide võimalusi. Tema sõnul pole üksi paatkond teistest peajagu üle, mis aga ennustab põnevat finaaletendust.

Eesti neliku üks kogenumaid, Allar Raja, oli hea algusega rahul. „Oleme kõik rahulolevad, meel on hea ning taastume. Vahetult peale sõitu oli korraks väga raske ning üheks põhjuseks võib olla meeletult kõrge õhuniiskus“, jagas pärnaks vahetuid emotsioone.

Poolfinaalid on esialgse ajakava kohaselt kavas neljapäeval Eesti aja järgi kell 19.31 ja 19.41. Teisipäeval kell 20.18 on kavas vahesõit, kus selguvad ülejäänud kolm poolfinalisti. Nendele kohtadele pretendeerivad Prantsusmaa, Hiina, Norra, USA, Ukraina ja Kuuba.

Esmaspäeval, 25. septembril, on stardis ka teine Eesti paatkond. Kell 18.28 startivas kolmandas eelsõidus lähevad neljandalt veelt võistlustulle Jüri Mikk Udam ja Sten Erik Anderson. Noormeeste rivaalideks on Uus-Meremaa, Mehhiko, Saksamaa ja Bulgaaria. Avaringist otse poolfinaali pääsemiseks on vaja tulla vähemalt teiseks. Kui ülesandega toime ei tulla, saabub uus võimalus vahesõidus.